Za mniej niż miesiąc biegacze opanują Warszawę. Ostatnia szansa na pakiet

26 września wystartują zarówno 43. Maraton Warszawski jak i 15. Półmaraton Warszawski. Wciąż trwają zapisy na oba biegi, w ramach których uruchomiona została dodatkowa pula 1 tys. miejsc na bieg na królewskim dystansie oraz 2,5 tys. miejsc na połówkę. Jak podają organizatorzy, na obie imprezy zostały już ostatnie wolne pakiety startowe.

Maraton Warszawski zmienił ich życie

Maraton Warszawski to impreza z duszą – bieg rozgrywany jest nieprzerwanie od 1979 roku, a na jego starcie rokrocznie stają między innymi zawodnicy, którzy brali udział we wszystkich dotychczas rozegranych 42 edycjach. Prestiżowy udział w najważniejszej imprezie biegowej w kraju, wpłynął na przestrzeni lat w znaczący sposób na życie wielu jego uczestników.

Jedną z takich osób jest bez wątpienia Karol Nehring, któremu udział w Maratonie Warszawskim pomógł pokonać poważne problemy ze zdrowiem oraz wyjść obronną ręką z głębokiej depresji.

– Mając siedemnaście lat trafiłem do szpitala po tym jak słabo się poczułem. Moje wyniki krwi były bardzo słabe, ważyłem około 57 kilo przy wzroście 183 centymetry. Cztery miesiące później opuszczałem szpital uboższy o kolejne 15 kilogramów i bogatszy o głęboką depresję. Codziennie rano odbywałem walkę, aby wstać z łóżka. Przyjaciele i bliscy robili co mogli, ale przyznaję, że byłem ciężkim przypadkiem  – wspomina Karol Nehring. – Pewnego dnia pomyślałem jednak, że nikt nigdy nie dozna tak wielkiej radości z życia oraz samego biegania jak osoba, która nie mogła nawet chodzić. Za cel postawiłem sobie 39. Maraton Warszawski. Przebyłem niezwykle długą drogę, od szpitala i 42 kilogramów wagi do ponad 42 kilometrów biegu i tytułu maratończyka – dodaje.

Jak sam podkreśla, to przeżycie uzmysłowiło mu, że wszystko jest możliwe i nauczyło go jak dążyć do celu, zmieniając życie o 180 stopni.

Mam nadzieję, że moje słowa sprawią, iż ktoś kto akurat znajduje się w tym miejscu w życiu, w którym ja byłem przed kilkoma laty stwierdzi, że naprawdę można osiągnąć wielkie rzeczy i spełniać swoje marzenia, nawet jeżeli w danej chwili wydaje się to nierealne – zaznacza.

Piotr Sprengel pierwszy maraton przebiegł 7 lat temu. Jak sam przyznaje bieganie zmotywowało go do zmian. Zaczął prowadzić sportowy tryb życia, zmienił pracę oraz otoczenie pełne „toksycznych” osób.

Maraton jest taką odskocznią od wszelkich zmartwień, trosk i negatywnej energii. Sądzę, że sam proces przygotowania do maratonu i – co oczywiste – przebiegnięcie tego dystansu pozwala spojrzeć człowiekowi na swoje życie, swoje bieżące sprawy z lepszej perspektywy – mówi Piotr Sprengel, który uważa, że pokonanie 42 kilometrów i 195 metrów pozwala uporządkować myśli, no i – co najważniejsze – daje dużo pozytywnej energii oraz odpowiedniego nastawienia do życia. Poza tym kształtuje charakter w obliczu wszelkich trudności.

Ukończenie Maratonu Warszawskiego to dla wielu osób spełnienie marzeń. Daje im poczucie, że praca nad sobą przynosi efekty i wzmacnia człowieka. Jest także doskonałą okazją do zawiązania przyjaźni na całe życie.

Maraton pokazał mi, że mam w sobie siłę, o jakiej nie miałam pojęcia. Przekonał, że mam wokół siebie najukochańszych ludzi na świecie, prawdziwych przyjaciół. Po raz kolejny udowodnił, że biegacze, to najradośniejsi ludzie na świecie. Nigdy nie uśmiechałam się w życiu niemal 4,5 godziny non stop. Chcę wrócić do tego dystansu. Zrobię to. Ludzie, spełniajcie swoje marzenia, to najpiękniejsze emocje w życiu – dodaje Katarzyna Kaczmarek, która swój pierwszy Maraton Warszawski pokonała przed trzema laty.

15. Półmaraton Warszawski i 43. Maraton Warszawski – najważniejsze informacje

Zgodnie z obowiązującymi przepisami biegi masowe mogą być organizowane w reżimie sanitarnym w falach do 500 osób, startujących co 15 minut, ale warto pamiętać, że do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.

Biegacze biorący udział w 43. Maratonie Warszawskim i w 15. Półmaratonie Warszawskim wystartują z różnych lokalizacji, ale połączy ich wspólna meta. Start 43. Maratonu Warszawskiego nastąpi z ul. Konwiktorskiej, meta zlokalizowana zaś będzie przy Multimedialnym Parku Fontann. Do tej pory udział w 43. Maratonie Warszawskim potwierdziło 3,5 tysiąca biegaczy. Numery startowe na 15. Półmaraton Warszawski otrzymało już 6 tysięcy zawodników.

Wszystkie szczegóły dotyczące zapisów, startów i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można na stronach internetowych: www.polmaratonwarszawski.com oraz www.maratonwarszawski.com.

Żródło: Fundacja Maraton Warszawski

Fot. Sportografia.pl