Chudego Wawrzyńca można pobiec również w zimowych rękawiczkach

Właśnie ruszyły zapisy na zimową wersję ultramaratonu Chudy Wawrzyniec, która odbędzie się 22 stycznia 2022 roku. Jego trasa zostanie wyznaczona na szlakach Beskidu Żywieckiego, podobnie jak w letniej edycji imprezy, która w sierpniu tego roku została zorganizowana już po raz dziesiąty.

– Mamy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje nam planów i już za cztery miesiące spotkamy się w Beskidach na zimowej edycji Chudego – mówi Piotr Książkiewicz, organizator zawodów. – Wyznaczyliśmy piękną, blisko 20-kilometrową pętlę, z wbiegiem na Pilsko, która w zimowej odsłonie na pewno będzie sporym wyzwaniem dla uczestników – dodaje.

Chudy Wawrzyniec w zimowych rękawiczkach

19,2 km – tyle dokładnie wynosi dystans zimowej edycji Chudego Wawrzyńca. Start i meta biegu będą zorganizowane w Sopotni Wielkiej, która słynie z najpiękniejszego nieba w Polsce. – W tej niewielkiej miejscowości od 2011 roku istnieje obszar ochrony ciemnego nieba, co oznacza m. in. modernizację oświetlenia ulicznego na takie, dzięki któremu światło nie rozprasza się do góry i na boki. Dzięki temu w Sopotni Wielkiej można obserwować cudowne niebo – wyjaśnia Justyna Grzywaczewska, zajmująca się promocją biegu.

Trasa Zimowego Chudego Wawrzyńca prowadzi przez Rysiankę, Trzy Kopce oraz Pilsko (1534 m n.p.m.), a przewyższenia wynoszą +1250m. W wersji alternatywnej (w razie fatalnych warunków atmosferycznych) zawodnicy ominął drugi co do wysokości szczyt Beskidu Żywieckiego. Dystans wyniesie wtedy 17,5 km, a przewyższenie to +1070 m.

Opłata startowa w pierwszym terminie wynosi 149,90 zł. Warto pospieszyć się z zapisami, bo limit miejsc to tylko 250 osób. Formularz rejestracyjny dostępny jest na tej stronie.

Bieganie i pomaganie

Organizatorzy Chudego Wawrzyńca wspierają lokalne inicjatywy i zachęcają do tego samego zawodników. Po raz kolejny podczas rejestracji na biegi można wybrać pakiet charytatywny, czyli dorzucić 30 zł, które zostaną przekazane na wskazany przez biegacza cel. Cele są dwa – Fundacja Braci Golec, która zajmuje się edukacją muzyczną dzieciaków z Żywiecczyzny oraz Fundacja Energia Społeczna, która organizuje akcję Czyste Beskidy, a w jej ramach m.in. ploggingi – bieganie i sprzątanie beskidzkich szlaków.

Najbliższy plogging odbędzie się już w niedzielę, 26 września. Będzie częścią Czyste Beskidy Festiwal 2021. Start i meta zaplanowane są w Złatnej.

Źródło: Fundacja Krok do Natury