Na 43. Maratonie Warszawskim o dopingu amatorów. Pokażą mobilną stację kontroli

Podczas 43. Maratonu Warszawskiego i 15. Półmaratonu Warszawskiego, pierwszy raz w historii, Polska Agencja Antydopingowa przeprowadzi na tak dużą skalę działania edukacyjne w zakresie dopingu dla sportowców amatorów. W akcji wezmą udział ambasadorzy kampanii „Gramy Fair” oraz „Biegam z czystą przyjemnością” Angelika Cichocka i Marcin Lewandowski.

Eksperci POLADA odpowiedzą na pytania dotyczące kontroli antydopingowej, substancji i metod zabronionych, a także codziennej suplementacji czy zażywanych leków. Pierwszy raz tak szerokiej publiczności, Polska Agencja Antydopingowa zaprezentuje mobilną stację kontroli antydopingowej. Kamper stanowi najnowocześniejsze rozwiązanie w walce o czysty sport w Polsce.

Dla Polskiej Agencji Antydopingowej to pierwsze tak szerokie działanie edukacyjne w świecie sportu amatorskiego. Od pewnego czasu obserwowaliśmy lukę w dotarciu z naszą wiedzą właśnie do sportowców amatorów, a to przecież największa aktywna fizycznie grupa w Polsce. Wraz z Fundacją „Maraton Warszawski” robimy krok milowy w tym obszarze. Na miejscu, w miasteczku biegacza, będziemy dzielić się naszą wiedzą i odpowiadać na pytania wszystkich zainteresowanych tematem dopingu czy też suplementacji i odżywek w sporcie –  tłumaczy Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

Są gotowi zaryzykować zdrowie

W latach 2010 i 2012 anonimowe badanie ankietowe przeprowadzone wśród uczestników dwóch największych maratonów w Polsce – Poznań Maratonu i Maratonu Warszawskiego wykazało wzrost z 2% do 4% ankietowanych gotowych zaryzykować zdrowie dla osiągnięcia lepszego wyniku sportowego. Liczba badanych, którzy mieli kontakt z substancjami zabronionymi wzrosła z 3% w roku 2010 do 13% w 2012!

Co więcej aż 70% z 1419 biegaczy badanych w 2012 roku podejrzewało o stosowanie dopingu swoich rywali. Jednocześnie prawie wszyscy ankietowani sprzeciwiają się legalizacji dopingu.

Osobiście bardzo mi zależy na tym aby edukować uczestników naszych biegów w kontekście zdrowia. Chcemy im dać nie tylko piękne trasy i pakiety startowe, ale także wyposażyć w wiedzę na temat szkodliwości niektórych substancji. To jest też nasza misja. Stworzyliśmy Fundację „Maraton Warszawski” po to by rozwijać pasję do biegania i pokazywać, że bieganie daje radość. Dlatego nie wyobrażam sobie, by ta radość mogła nie być czysta. Tylko uczciwy sport ma sens – tak wśród zawodowców, jak i amatorów – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

Z ekspertami POLADA oraz ambasadorami akcji „Gramy Fair” i „Biegam z czystą przyjemnością” Marcinem Lewandowskim i Angeliką Cichocką biegacze i kibice będą mogli spotkać się w miasteczku biegacza, zlokalizowanym w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie, w niedzielę 26 września od godziny 13:00.

Źródło: Polska Agencja Antydopingowa