Z Los Angeles do Las Vegas ulicami Warszawy. Szalone wyzwanie adidas Runners

Już w najbliższy weekend na najpopularniejszych ścieżkach biegowych w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie sportowe. TSP DIY, czyli zdecentralizowana odsłona The Speed Project, to rywalizacja 6-osobowych sztafet biegowych z całego świata, których zadaniem jest pokonanie jak największej liczby kilometrów w 29 godzin i 51 minut. Skąd właśnie taki limit czasu? Dokładnie tyle wynosi aktualny rekord pokonania trasy Los Angeles – Las Vegas, na której rozgrywany był oryginalny wyścig. 

Warszawskie ulice czekają na adidas Runners

Ulicami Warszawy pobiegnie ekipa adidas Runners Europe, w skład której wejdą 2 biegaczki i 4 biegaczy. Będą nimi reprezentanci AR Warsaw, a także AR Zurich, AR Barcelona, AR Paris i AR Copenhagen, którzy przylecą do stolicy Polski dzień wcześniej. Drużyna rywalizować będzie nie tylko o jak najlepsze miejsce w klasyfikacji generalnej TSP DIY, ale także w ramach wewnętrznych mistrzostw drużyn adidas Runners. Równolegle z drużyną europejską, do walki z tym wyjątkowym wyzwaniem stanie również lokalna reprezentacja adidas Runners Warsaw.

Rywalizacja toczyć będzie się nie tylko o jak najlepsze miejsce w klasyfikacji generalnej TSP DIY, ale także w ramach wewnętrznych mistrzostw drużyn adidas Runners.

Bieg rozpocznie się w tym samym momencie na całym świecie, a start w Warszawie wypada na godzinę 13:00 w sobotę 4 września. Przez 29 godzin i 51 minut biegacze będą poruszać się w trzech strefach – na Bulwarach Wiślanych między Pomnikiem Syrenki a Centrum Olimpijskim, wokół Stadionu Narodowego, a także w Parku Skaryszewskim. Cel? Przebiec w tym czasie 548 km lub więcej.

Nieocenione wsparcie Run Base

Przez cały czas trwania biegu, w bazie adidas Runners Warsaw na Solcu, na pełnych obrotach działać będzie sztab specjalistów, dbających o jak najlepsze przygotowanie i regenerację biegaczy pomiędzy poszczególnymi zmianami. Na miejscu czeka ich między innymi opieka fizjoterapeutów, bufet z odżywkami oraz specjalnym menu, stworzonym przez dietetyka sportowego, czy strefa relaksu, w której będą mogli się przespać.

– The Speed Project to okazja by przetestować siebie i swój organizm w nietypowym warunkach. Z jednej strony to bardzo ekscytujące, ale i też stresujące. Poza kilkoma startami w biegach ultra, nie brałam udziału w tak długich zawodach – mówi Martyna Wiśniewska, z zespołu adidas Runners Warsaw, która pobiegnie w drużynie AR Europe. – Motywujące jest to, że działamy tutaj jako drużyna i na pewno dam z siebie wszystko. Nieocenione będzie wsparcie, jakie czeka na nas w Runbase na Solcu, a ta impreza udowadnia w praktyce, co dla adidas Runners Warsaw oznacza holistyczne podejście do biegania. Cieszę się również z tego, że spotykamy się w Warszawie, stanowi to dodatkową okazję do tego, aby pokazać naszą stolicę szerszej społeczności adidas Runners – dodaje.

Członkowie drużyny adidas Runners Europe pobiegną w najnowszej odsłonie modelu adizero adios Pro 2. Model ten miał swoją premierę w czerwcu, a już w sierpniu pomógł rekordzistce świata w półmaratonie – Peres Jepchirchir, w zdobyciu złotego medalu Igrzysk Olimpijskich na dystansie pełnego maratonu. adizero adios Pro 2 w nowej kolorystyce dostępne będą między innymi w sklepie internetowym adidas.

Skąd pomysł na wyzwanie?

The Speed Project w wersji stacjonarnej był niezwykle interesującą, a jednocześnie urzekającą w swojej buntowniczej prostocie formułą wyścigu, dotykającą samej esencji biegania. W myśl zasady #NORULES – żadnych zasad, jedynym zadaniem dla uczestników było przedostać się w jak najkrótszym czasie z Santa Monica w Los Angeles do samego Las Vegas. Przebieg rywalizacji międzynarodowej reprezentacji adidas Runners z innymi drużynami można prześledzić w filmie dokumentalnym.

 

Gołym okiem widać na nim ogrom tego przedsięwzięcia, a także niesamowite emocje, towarzyszące jego uczestnikom. Wszystko to uwydatnia zapierająca dech w piersiach sceneria pustynnej Doliny Śmierci.

Rok 2020 wywrócił do góry nogami krajobraz imprez biegowych na całym świecie, w tym organizację The Speed Project. TSP DIY to zdecentralizowana, wirtualna wersja wydarzenia, w której udział brać mogą osoby z całego świata. Dosłownie, ponieważ członkowie drużyn nie muszą nawet mieć ze sobą fizycznego kontaktu, istotnym jest jedynie limit czasu i warunek, że w danej chwili mierzony jest czas tylko jednej osoby, zatem przekazywanie sztafetowej pałeczki również przeniosło się do świata wirtualnego.

W roku 2020 zawodnicy biegli przez 31 h 15 min. Wynik ten odpowiadał ówczesnemu rekordowi trasy Los Angeles – Las Vegas. Podczas zeszłorocznej rywalizacji rekord został poprawiony i wynosi obecnie 29 h 51 min, co stanowi tegoroczny limit czasowy.

Źródło: adidas, red