5 powodów, dlaczego warto wystartować w Niepodległej Piątce na PGE Narodowym

7 listopada na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się Niepodległa Piątka. Z uwagi na odwołanie Biegu Niepodległości będzie to prawdopodobnie największa niepodległościowa biegowa impreza w stolicy. Dzisiaj prezentujemy Wam 5 powodów, aby wziąć w niej udział.

Data wydarzenia jest nieprzypadkowa – ostatnia niedziela przed dniem 11 listopada. Zawody stanowią formę świętowania 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bieg zostanie zorganizowany w formie 7 serii z ograniczoną liczbą uczestników. Niepodległa Piątka przygotowana będzie zgodnie z obowiązującymi aktualnie normami sanitarnymi, tak, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort biegaczom i kibicom. Wolniejsi biegacze na pokonanie trasy będą mieli 45 minut, a uczestnikom Mistrzostw Polski w biegu na 5km z powodzeniem powinno wystarczyć 20 minut.

Poniżej przedstawiamy 5 różnych powodów, dlaczego warto wystartować w Niepodległej Piątce na PGE Narodowym.

 1. Zapiszesz się teraz, oszczędzisz 15 złotych

Organizatorzy wprowadzili progi cenowe za pakiety startowe.  Tylko do 17 października opłata za udział w biegu wynosi 75 złotych, potem wpisowe będzie kosztować 90 złotych. Nie warto przepłacać, lepiej zapewnić sobie już dzisiaj miejsce na liście startowej. Zapisy prowadzone są na tej stronie internetowej.

2. Pobiegniesz po rekord życiowy

Trudno wyobrazić sobie szybszą trasę niż pętlę o długości 1,15km wokół PGE Narodowego, na której rywalizować będą uczestnicy Niepodległej Piątki. Płaska, asfaltowa, idealna do szybkiego biegania. Zapowiada się prawdziwy grad rekordów życiowych. Oczywiście wszystkie będą uznane za oficjalne, bo trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Chwilę szczęścia na mecie uwieczni w obiektywie Running Creatives, czyli Aleksandra Szmigiel, która wykonuje zdjęcia na największych imprezach sportowych na świecie.

3. Wystartujesz bez tłoku

Organizatorzy planują aż siedem serii startowych. W każdej pobiegnie maksymalnie 200 zawodników. Do pierwszych pięciu serii może zapisać się każdy, niezależnie od tego jakim legitymuje się rekordem życiowym na piątkę. Wyjątek stanowią dwie ostatnie serie – szósta i siódma. Pierwsza z nich przewidziana jest dla zawodniczek, których rekord życiowy na dystansie 5 km wynosi poniżej 19 minut, a druga dla zawodników, którzy dystans 5 km pokonali kiedyś szybciej niż w 17 minut. Duża  liczba serii gwarantuje, że na trasie nie będzie trzeba przebijać się przez tłum innych biegnących. To pomoże w trzymaniu tempa i optymalnym gospodarowaniu siłami.

4. Możesz kibicować najlepszym polskim biegaczom

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym wyłoni mistrza i mistrzynię Polski w biegu na 5km. 7 listopada o godzinie 14:30 wystartują kobiety, a pół godziny później rozpocznie się rywalizacja mężczyzn. Stawka zawodów będzie bardzo mocna. Na liście startowej są już nazwiska takich biegaczy jak:

– Iwona Bernardelli, oilimpijka z Rio de Janeiro, multimedalistka Mistrzostw Polski, której rekord życiowy na 5km to 15:54
– Paulina Kaczyńska – aktualna wicemistrzyni Polski w półmaratonie. Multimedalistka Mistrzostw Polski (16:06)
– Monika Kaczmarek – wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, w 2019 roku wywalczyła złoto na 5km (17:24)
– Ewa Jagielska – wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski (16:23)
– Dominika Napieraj – wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski (15:53)
– Adam Czerwiński – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Zawodnik specjalizujący się w biegu na 1500m, obecnie najbardziej znany z pełnienie funkcji pacemakera na największych mitingach na świecie. (14:17)
– Damian Kabat – Aktualny mistrz Polski w półmaratonie, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski na różnych dystansach. Rekord życiowy na 5000 m (14:11).

Trasa zawodów na pięciu pętlach wokół PGE Narodowego umożliwi śledzenie zmagań zawodników i zawodniczek. Na pewno w zamian za gorący doping odwzajemnią się świetnymi wynikami sportowymi.

5. Znów możesz świętować rocznicę odzyskania niepodległości na biegowo

W 2021 roku przypada 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Do 2019 roku każdego roku co najmniej kilkanaście tysięcy biegaczy nie wyobrażało sobie inaczej uczcić święto przypadające na 11 listopada niż na biegowo. W tym roku stołeczny Bieg Niepodległości przegrał z pandemią, ale to nie znaczy, że biegacze mają zostać w domach. Udział w Niepodległej Piątce na PGE Narodowym to doskonała okazja impreza, aby poczuć, że znów możemy być razem. Biało-czerwone koszulki zapewnią atmosferę biegowego święta. O wyjątkowy klimat Niepodległej Piątki zadba doświadczony spiker Kuba Wiśniewski.

Kiedy i gdzie można odbierać pakiety?

Biuro zawodów, znajdujące się na Stadionie „Podskarbińska” ul. Chrzanowskiego 23,  którym będzie można odebrać pakiet startowy czynne będzie w dniach 3-6 listopada. W środę, czwartek i piątek będzie otwarte w godzinach 14:00 – 20:00, a w sobotę od 10:00 do 21:00.

red
fot.Henryk Niestrój / pixabay