CITY TRAIL ruszył w Poznaniu i Szczecinie

W weekend 23-24 października ruszyła dwunasta już edycja przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Poznaniu oraz ósma w Szczecinie. Widać, że jesienna aura sprzyja biegaczom, bo uzyskane przez czołówkę czasy zasługują na odnotowanie – w Poznaniu padł rekord trasy kobiet, a wśród mężczyzn jeden z najlepszych wyników w historii cyklu na 5-kilometrowej trasie nad jeziorem Rusałka – 14:55.

Poznańskie wietrzne, ale szybkie bieganie

Świetnie rozpoczęli sezon zwycięzcy zawodów w Poznaniu – Oliwia Warzywniak ustanowiła rekord trasy kobiet – 16:44, a Sebastian Nowicki pokonał 5-kilometrową pętlę w czasie 14:55.

Nie miałam presji poprawiania rekordu trasy. Wiedziałam, że jest on osiągalny, kiedy zobaczyłam na zegarku po pierwszym kilometrze 3:19, co daje wynik ok. 16:40 na 5 km. Postanowiłam utrzymać to tempo i przekonać się, w jakiej dyspozycji aktualnie jestem. CITY TRAIL traktuję jako niezły sprawdzian pod Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, które będą pod koniec listopada. Będą to jednocześnie kwalifikacje na Przełajowe Mistrzostwa Europy w Dublinie, które odbędą się w grudniu, gdzie chciałabym bardzo wystąpić, jeśli zdrowie i dyspozycja pozwoli. Cieszę się, że udało mi się taki wynik wykręcić. Bardzo mnie to zmotywowało do jeszcze większej pracy, bo rezerwy na pewno są – mówiła po biegu Oliwia Wawrzyniak.

Mam ogromny sentyment do biegów CITY TRAIL, ponieważ 7 lat temu właśnie na tych biegach mój aktualny trener zauważył we mnie potencjał i zaczęłam przykładać wagę do wyczynowego biegania. Cieszę się, że biegi nad Rusałką nadal się odbywają i przyciągają dużo ludzi. Pamiętajmy, że sport to zdrowie i dobra zabawa, a nie tylko wyniki sportowe i życiówki na zawodach – dodała utalentowana 19-letnia podopieczna trenera Jana Grendy, która ma na koncie m.in. złote medale mistrzostw Polski juniorek w biegach przełajowych oraz na 5000m.

Druga wśród kobiet na mecie była Paulina Stempniak (18:32), a trzecią lokatę wywalczyła Wiktoria Wojtkowiak (18:41). Warto dodać, że cztery najszybsze zawodniczki biegu reprezentują AZS Poznań i są jeszcze juniorkami. Drugą lokatę w rywalizacji mężczyzn wywalczył w sobotę Łukasz Nowak (czas 15:08), a trzeci był Tomasz Przybylak (15:34).

Linię mety biegu głównego przekroczyło 665 osób, w tym 247 kobiet.

Zawody CITY TRAIL to także biegi dla dzieci i młodzieży, które są rozrywane na dystansach 300 m, 600 m, 1 km i 2 km. W sobotniej rywalizacji wzięło udział 275 młodych sportowców.

Szczecin pod dyktando triathlonistów

Szczecińska trasa CITY TRAIL poprowadzona jest ścieżkami Puszczy Bukowej. Aż 2 z 5 kilometrów to podbiegi, zatem biegacze startujący w zawodach muszą liczyć się z tym, że wyniki osiągane na mecie dalekie są od ich rekordów życiowych. Z drugiej strony start na wymagającej trasie to olbrzymia satysfakcja i świetny trening. Niedzielną rywalizację wygrali Joanna Woźniak i Adrian Wilk – oboje są triathlonistami. Linię mety biegu głównego przekroczyło 427 osób, w tym 144 kobiety.

– Jestem po roztrenowaniu, więc bieganie na tej trasie dzisiaj lekkie nie było, ale dobrze wiedzieć, na czym się stoi. Moim celem jest poprawianie wyniku z miesiąca na miesiąc, tak by na ostatnich zawodach edycji uzyskać wynik około minuty lepszy – mówiła po biegu najszybsza z kobiet, zwyciężczyni edycji 2019/2020 cyklu CITY TRAIL w Szczecinie – Joanna Woźniak. Jej wynik to 18:52.

Drugie miejsce zajęła Ewelina Kowalik (20:26), a trzecia była Małgorzata Szabałowska (20:49).

Czas zwycięzcy niedzielnego biegu – Adriana Wilka – to 17:46. Drugą lokatę wywalczył Stanisław Golański (czas 17:55), a trzeci był Paweł Szymański (17:57).

W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 135 młodych sportowców.

Medal za trzy starty

Warto przypomnieć, że biegi CITY TRAIL charakteryzuje cykliczna formuła. Aby zostać sklasyfikowanym, walczyć o nagrody i otrzymać pamiątkowy medal, trzeba pobiec minimum trzy razy w edycji. Medale oraz nagrody będą wręczane na podsumowaniach sezonu, będą miały formułę uroczystej gali i odbędą się w marcu oraz kwietniu 2022.

– Zaczynając swoją przygodę z bieganiem, nigdy nie sądziłem, że aż w takim stopniu zmieni ono moje życie. Bardzo szybko przekonałem się, że to nie tylko sposób na poprawę sylwetki, ale też na radzenie sobie ze stresem i poprawę koncentracji. Dlatego jako wieloletni partner cyklu CITY TRAIL chcemy zachęcać Polaków do codziennej dawki ruchu, zmiany nawyków żywieniowych, regularnych badań okresowych i pozytywnego nastawienia do życia. Rodzinne biegi przełajowe to doskonała okazja do tego, by wprowadzić aktywność do codziennej rutyny, a tym samym zadbać o swoje zdrowie – mówi Tomasz Zyśko, Dyrektor ds. Klienta Indywidualnego w Nationale-Nederlanden i ambasador tegorocznej akcji CITY TRAIL.

Źródło: CITY TRAIL