Zwyciężczyni 13. PKO Poznań Półmaratonu zdyskwalifikowana za doping!

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji poinformowały, że w organizmie zwyciężczyni 13. PKO Poznań Półmaratonu wykryto obecność środków dopingowych znajdujących się wśród substancji zabronionych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Decyzją organizatorów Kenijka Tabita Gicha została zdyskwalifikowana, a na pierwsze miejsce została przesunięta Karolina Nadolska. Doświadczona zawodniczka na ulicach Poznania pobiła rekord Polski uzyskując wynik 1:09:18.

Kenijka na dopingu

13. PKO Poznań Półmaraton odbył się 17 października 2021 roku, ale otwarcie dokumentacji badań antydopingowych przeprowadzonych podczas tych zawodów nastąpiło dopiero 22 grudnia ubiegłego roku. Wyniki analizy próbki A wykazały, że Kenijka stosowała doping. Zawodniczka zrezygnowała z prawa do badania próbki B, tym samym wynik badania pierwszej próbki został uznany za ważny. Organizatorowi biegu – Poznańskim Ośrodkom Sportu i Rekreacji nie pozostało nic innego jak zdyskwalifikować zawodniczkę, która na trasie biegu niesportowo uzyskała wynik 1:09:02.

Zwyciężczynią 13. PKO Poznań Półmaratonu w klasyfikacji generalnej kobiet z wynikiem 1:09:18 została uznana Karolina Nadolska, a na miejsce drugie przesunięta została Izabela Paszkiewicz z czasem 1:10:13. Po zweryfikowaniu rezultatów trzecie miejsce przypadło w udziale Etiopce Belay Addisalem (1:11:27).

Rekordy Nadolskiej

Po dyskwalifikacji Kenijki rekord trasy kobiet PKO Poznań Półmaratonu, podobnie jak poprzedni (1:09:53 z 2017 roku), należy do Karoliny Nadolskiej. Zanotowany przez 40-letnią zawodniczkę wynik 1:09:18 to również rekord kraju lepszy o 48 sekund od osiągnięcia Katarzyny Kowalskiej z Pragi z 2016 roku. Nadolska zapisuje piękną historię biegu w Poznaniu. Na swoim koncie ma również zwycięstwo (jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Jarzyńska) w pierwszej edycji półmaratonu w stolicy Wielkopolski w 2008 roku (1:12:33).

13. PKO Poznań Półmaraton ukończyło 4902 zawodników. Wynik ten uplasował bieg stolicy Wielkopolski na pierwszym miejscu pod względem frekwencji wśród zorganizowanych w 2021 roku w Polsce zawodów na dystansie 21,097 km.

Źródło: POSiR, red