Ruszył przetarg na remont Skry. Będzie stadion i ścieżka biegowa

Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” ogłosiło dzisiaj przetarg na projekt i jednoczesne przeprowadzenie pierwszego etapu robót budowlanych na terenie Skry u zbiegu ulic Wawelskiej oraz Żwirki i Wigury. Prace obejmą budowę m.in. treningowego stadionu lekkoatletycznego wraz ze strefą sportowo-rekreacyjną i parkową otwartą na Pole Mokotowskie.

Stadion treningowy i nie tylko

Zwycięzca ogłoszonego dziś przetargu będzie miał maksymalnie 32 miesiące od podpisania umowy na wykonanie prac projektowych i robót budowlanych I etapu rewitalizacji kompleksu Skry. Oferty w przetargu będą zbierane do 14 marca.

Na terenie Skry powstanie m.in. stadion lekkoatletyczny, który stanie się zapleczem treningowym dla planowanego stadionu głównego. Obiekt będzie wyposażony w cztery 400-metrowe tory bieżni, trybunę na około 500 miejsc, podwójny rozbieg do skoku o tyczce, skoku w dal i trójskoku, stanowisko do skoku wzwyż, rzutu dyskiem, młotem, oszczepem oraz do pchnięcia kulą.

Poza tym, firma wyłoniona w przetargu postawi budynek zaplecza stadionu treningowego, zbuduje rzutnię treningową z dwoma stanowiskami do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem oraz z rzutnią do rzutu oszczepem. Nie zabraknie również pełnowymiarowych boisk- jednego do gry w rugby oraz dwóch do koszykówki. Oprócz tego wybudowane zostaną boiska do gry w siatkówkę konwencjonalną i plażową.

Warszawskich biegaczy-amatorów szczególnie ucieszy strefa rekreacyjno – sportową ze ścieżką biegową z udogodnieniami, która powstanie na terenie Skry. Fani spacerów otrzymają do dyspozycji skąpaną w zieleni strefę parkową.

Przez ostatnie miesiące Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” wspólnie z Zakładem Remontów i Konserwacji Dróg zajmowało się zabezpieczaniem, porządkowaniem i wyburzeniami grożących zawaleniem obiektów oraz grodzeniem terenu przy zbiegu ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Wawelskiej. Te prace są już na ostatnim etapie.

Musiał wejść komornik

Przypomnijmy: zgodę na przywrócenie Skry mieszkańcom i sportowcom dał wyrok sądu apelacyjnego z 28 stycznia 2021 roku, który prawomocnie nakazał Stowarzyszeniu RKS „Skra” wydanie miastu zajmowanego przez ponad 40 lat terenu.

Mimo pozytywnego dla Warszawy orzeczenia do odzyskania ponad 20 hektarów terenu wraz ze znajdującym się przy zbiegu ulic Wawelskiej oraz Żwirki i Wigury stadionem niezbędna była interwencja komornika, który przekazał klucze do kompleksu miastu, a następnie zarządzanie nieruchomością przejęła „Aktywna Warszawa”. Wyrok poprzedziły wieloletnie starania urzędników o przejęcie nieruchomości w sposób polubowny. Z uwagi na opór RKS „Skra” trwały one łącznie ponad 13 lat.

Źródło: Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”

fot. w nagłówku aktywnawarszawa.waw.pl