W „Biegowych Podcastach” o dniu z życia młodej biegaczki

Dzisiaj premiera jedenastego odcinka „Biegowych Podcastów” portalu biegowe.pl, w których gościmy naszą lekkoatletyczną nadzieję 17-letnią Lenę Suchowolak i Paulinę Kalinowską z Fundacji Zdrowy Ruch. Rozmawiamy m.in. programie stypendialnym „Wybiegaj w Przyszłość” oraz o tym jak wygląda dzień z życia młodej biegaczki. Do wysłuchania audycji zaprasza Damian Bąbol.

„Wybiegaj w Przyszłość” to projekt skierowany do środowiska lekkoatletycznego. W jego ramach Fundacja Zdrowy Ruch przyznaje stypendia sportowe ósemce biegaczy w wieku 14-17 lat oraz prowadzi otwarte, bezpłatne warsztaty edukacyjne, które mają pomóc młodym lekkoatletom, ich trenerom i rodzicom mądrze planować, budować i zarządzać karierą sportową. Gościem pierwszego warsztatu był Marek Plawgo. Były lekkoatleta, rekordzista Polski na 400m ppł, multimedalista Mistrzostw Świata i Europy rozmawiał z Tomaszem Smokowskim o „Blaskach i cieniach zawodowej kariery lekkoatlety”.

Niezwykły prezent pod choinkę

Tymczasem do studia „Biegowych Podcastów” zaprosiliśmy jedną ze stypendystek Fundacji Zdrowy Ruch – Lenę Suchowolak, która o przyjęciu do programu dowiedziała się… w zeszłą wigilię.

– Zostałam wybrana jako jeden z ośmiu młodych talentów. Bardzo mnie to ucieszyło, poczułam się taka dowartościowana. To był niezwykły prezent pod choinkę. Udział w projekcie oznacza dla mnie szerokie rozkładanie skrzydeł na wielu płaszczyznach, również takich jak ten podcast, to że tutaj jestem. Pieniądze, które otrzymuję również pozwalają mi jako sportowcowi wzbić się wyżej – mówiła Lena Suchowolak.

W rozmowie z Damianem Bąbolem 17-letnia biegaczka zaimponowała dojrzałością i zdrowym rozsądkiem. Na pytanie, czego potrzebuje młoda zawodniczka, aby sięgnąć po sukces bez wahania odpowiedziała, że regeneracji. – Jak nie ma zdrowia, to nie ma szybkiego biegania – podkreśliła. – Bardzo dużo pieniędzy przeznaczam na rehabilitację, fachową literaturę, sprzęt do ćwiczeń i obuwie sportowe, a także suplementy diety. Wszystko to łączę z treningami – dodała lekkoatletka.

Całościowe podejście do rozwoju

To podejście zawodniczki jest w pełni zgodne z wizją Fundacji Zdrowy Ruch, która jasno określa, na co stypendyści mogą przeznaczać otrzymywane środki.

– Stawiamy na całościowe podejście do rozwoju lekkoatletów, dlatego bardzo chcemy, aby otrzymywali wsparcie m.in. fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka. Uważamy, że to bardzo ważne elementy już od najmłodszych lat sportowej kariery. To okres, w którym decyduje się, czy ktoś zostanie w sporcie czy odejdzie. Ze statystyk Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wynika, że w kategorii U-18 trenuje o 52% mniej zawodników niż w U-16. To przerażające dane i problem, który dostrzegliśmy. Bardzo chcemy mu zapobiegać, by młodzi ludzie pozostali w sporcie jak najdłużej – wyjaśniała Paulina Kalinowska z Fundacji Zdrowy Ruch, koordynatorka programu „Wybiegaj w Przyszłość”. Jako była lekkoatletka, finalistka mistrzostw Polski na 800 metrów, a dzisiaj trenerka lekkiej atletyki z pewnością dobrze wie co mówi.

Lena Suchowolak na co dzień trenuje w klubie UKS Filipides Teresin pod okiem Andrzeja Andryszczyka. Ma już na koncie sporo sukcesów. Stawała na najwyższym podium w kategoriach wiekowych U-16 i U-18 na dystansach 600 i 800 metrów. Swoją sportową przyszłość chce związać z tą ostatnią konkurencją. Jej idolkami są polskie znakomite 800-metrówki Joanna Jóźwik i Andżelika Cichocka.

– Podziwiam je obie. Często wzoruje się na nich, analizuję części ich treningu i staram się czerpać z tego wskazówki jak być lepszym i iść do przodu – mówi Lena Suchowolak.

Jak młoda biegaczka trafiła na pierwszy trening w klubie? W jaki sposób łączy treningi i naukę? Jak wygląda dzień z życia młodej biegaczki? O tym dowiecie się słuchając najnowszego odcinka „Biegowych Podcastów”.

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które będą przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

fot. Sportografia.pl

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Damian Bąbol to zapalony biegacz z czterema ukończonymi maratonami na koncie. Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

„Biegowe Podcasty” można słuchać m.in. w SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle PodcastsCastbox.

red