Przed nami weekend z Warszawskim Półmaratonem Pokoju

Już 27 marca odbędzie  się 16. Półmaraton Warszawski. Tegoroczny bieg, w geście solidarności z Ukrainą, wyjątkowo odbędzie się pod nazwą Warszawski Półmaraton Pokoju. Na listach startowych biegu głównego i towarzyszącego na 5km znajduje się ponad 10 tysięcy osób. Organizatorzy inoformują, że na oba dystanse są wciąż wolne miejsca. Zapisy przyjmowane są w Biurze Zawodów znajdującym się w Pałacu Kultury i Nauki.

Z sercem dla Ukrainy

Po raz pierwszy w 16-letniej historii najważniejszego biegu w kraju doszło do zmiany jego nazwy. Wraz z symbolicznych charakterem 16. edycji Półmaratonu Warszawskiego idą także konkretne działania i pomoc dla obywateli Ukrainy.

– Podczas Warszawskiego Półmaratonu Pokoju każdy może zaangażować się w pomoc dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie. W trakcie funkcjonowania biura zawodów będzie prowadzona zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla ponad 1,5 tysiąca osieroconych dzieci z Ukrainy w wieku od 3 do 18 lat, dla których tymczasowym domem stał się Hotel OSSA w Rawie Mazowieckiej. Ale to nie wszystko, bowiem w biurze spotkać będzie można też wolontariuszy Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze. Oni zbierać będą fundusze na zapewnienie szybkiego wsparcia i zakup niezbędnych środków medycznych dla szpitali w Ukrainie. Do tej pory w ramach akcji pomocowych uruchomionych przy okazji Warszawskiego Półmaratonu Pokoju zebrano już 60 tys. złotych na rzecz działań organizacji wspierających osoby dotknięte wojną – informują organizatorzy z Fundacji „Maraton Warszawski”

Którędy do mety półmaratonu?

Start półmaratonu zaplanowano na godzinę 9:00. Zlokalizowany będzie na Nowym Mieście przy ulicy Konwiktorskiej. Uczestnicy ruszą w kierunku Placu Wilsona, a następnie Mostem Gdańskim udadzą się na prawą stronę Wisły. Blisko 1/3 trasy prowadzić będzie po praskiej stronie rzeki. Z powrotem do Śródmieścia trasa poprowadzi Mostem Świętokrzyskim. Z Powiśla biegacze udadzą się ulicą Rozbrat w kierunku Parku Agrykola.

Ostatnie kilometry będą wiodły na południe – Wybrzeżem Kościuszkowskim i Wybrzeżem Gdańskim w kierunku mety zlokalizowanej przy Multimedialnym Parku Fontann, tam pierwszego zawodnika spodziewać się można około godziny 10:00. Organizatorzy zaprosili na start wielu szybkich zawodników z Afryki. Możliwe zatem, że pobiją rekordy trasy ustanowione w 2014 roku przez Kenijczyków – Victora Kipchirchira oraz Poline Njeru. Wynoszą one odpowiednio 1:00:48 i 1:09:06.

To będzie bieg na piątkę 

W najbliższą niedzielę po raz pierwszy wraz z Półmaratonem Warszawskim, jako bieg towarzyszący wystartuje New Balance Bieg na Piątkę, który jest dobrym sprawdzianem formy. Zawodnicy biegnący na dystansie 5 kilometrów, wystartują także z ul. Konwiktorskiej, ale cztery godziny później niż półmaratończycy – o godzinie 13:00.

Trasa „piątki” przebiegać będzie wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza aż do Placu Wilsona, następnie nastąpi długi zbieg ulicą Zygmunta Krasińskiego oraz długa prosta tuż przed metą. Trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby mniej doświadczeni biegacze nie mieli z nią problemów. To świetny pomysł na rozpoczęcie przygody z bieganiem dla debiutantów. Jednocześnie pętla wytyczona jest tak, aby sprzyjać osiąganiu rekordów życiowych przez tych najbardziej doświadczonych zawodników. Pierwszy zawodnik na mecie „piątki” spodziewany jest około godziny 13:15.

Warto dodać, że każdy chętny obywatel Ukrainy może bezpłatnie wziąć udział tego dnia zarówno w półmaratonie jaki i biegu na 5 kilometrów.

Aż 15 punktów kibica i atrakcje na mecie

Organizatorzy zachęcają do kibicowania i wsparcia biegaczy. Na trasie obydwu biegów znajdzie się aż 15 oficjalnych punktów kibicowania. Wspólna meta zlokalizowana będzie przy Multimedialnym Parku Fontann. To nie tylko piękna, malownicza okolica, ale także wyjątkowe Miasteczko Biegacza. Uczestnicy New Balance Biegu na Piątkę oraz Półmaratonu Warszawskiego będą mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych z myślą właśnie o nich jak i o kibicach. Znajdą się tam m.in strefy relaksu z leżakami, konkursy i atrakcje z cennymi nagrodami. Oczywiście w Miasteczku Biegacza znajdzie się także scena główna, będąca swoistym centrum dowodzenia całej imprezy.

Biegaj i pomagaj

Uczestnicy obydwu biegów mają możliwość nadać swojemu startowi wyższy, pozasportowy sens i skorzystać ze ścieżki #BiegamDobrze, która jest alternatywą do tradycyjnych zapisów. W ramach akcji każdy biegacz może wspomóc wybraną, jedną spośród 8 organizacji dobroczynnych, na którą będzie zbierał fundusze. Osiągnięcie kwoty minimalnej na utworzonej w ten sposób zbiórce upoważnia do odebrania pakietu startowego oraz wyjątkowego numeru startowego #BiegamDobrze. Biegacze w tym roku zebrali już 440 tys. złotych. Zaś od początku akcji, czyli od 2015 roku, zebrano już 7 mln złotych!

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski

fot. Piotr Dymus