Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jak rozwiązać ten problem ćwiczeniami?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolne uciekanie moczu na przykład na skutek wysiłku fizycznego lub kaszlu. Ta kłopotliwa dolegliwość znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i nasila się wraz z wiekiem. Najlepsze rezultaty w leczeniu daje połączenie farmakologii z ćwiczeniami mięśni dna miednicy tzw. ćwiczenia Kegla.

Choroba cywilizacyjna

Nietrzymanie moczu jest jednym z największych problemów zdrowotnych XXI wieku. To choroba cywilizacyjna, na całym świecie zmagają się z nią setki milionów ludzi. Niektóre źródła podają, że w Polsce na tę przypadłość cierpi nawet 2,5 miliona Polaków. Trudność w ustaleniu dokładnej liczby chorych powoduje intymny charakter przypadłości, który powoduje, że wielu z nich nie zgłasza się do lekarza. Niepodejmowanie leczenia wywołuje dodatkowe komplikacje związane m.in. ze spadkiem poczucia pewności siebie i komfortu psychicznego.

Zwraca uwagę demokratyczny charakter tej choroby. Statystycznie w zależności od grupy wiekowej problemy z trzymaniem moczu ma około 25-45 proc. kobiet. Trudności z prawidłowym oddawaniem moczu, w tym z jego utrzymywaniem zauważa u siebie co piąty mężczyzna. Ponad połowa przypadków związana jest z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, a więc takim, w którym incydentalnie mocz wycieka mimowolnie wskutek np. gwałtownego śmiechu lub kaszlu.

Nie musisz rezygnować z biegania

Badania wskazują, że z problem nietrzymania moczu często występuje u osób między 30 a 39 rokiem życia, a więc w szczycie zawodowej i rodzinnej aktywności. Nie ma jednak powodu, aby chorzy rezygnowali z jakichkolwiek zajęć rekreacyjnych czy sportowych jak np. bieganie, taniec czy wizyty na siłowni. W sporej części przypadków dolegliwości związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu można zminimalizować lub nawet wyeliminować poprzez mądrze poprowadzoną terapię. Zdaniem ekspertów najlepsze efekty daje kombinacja środków farmakologicznych oraz ćwiczeń mięśni dna miednicy, czyli tzw. ćwiczeń mięśni Kegla. Odpowiadają one za podtrzymywanie zarówno narządów rodnych, pęcherza, jak i cewki moczowej.

Przed podjęciem leczenia warto jednak skonsultować się z lekarzem. Na początek wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ważne jest postawienie właściwej diagnozy i znalezienie sposobu na skuteczne rozwiązanie problemu. Jeśli badania wykażą wysiłkowe nietrzymanie moczu, będzie można podjąć ćwiczenia ukierunkowane na ograniczenie ruchomości okolicy połączenia pęcherza moczowego z cewką moczową. Można to osiągnąć wzmacniając mięśnie, które podpierają dno miednicy mniejszej. Należy również pracować nad mięśniem zwieracza wewnętrznego cewki moczowej.

Najważniejsza jest regularność

Warto umówić się na wizytę do fizjoterapeuty specjalizującym się w urologii lub uroginekologii, który podpowie proste ćwiczenia służące do aktywizacji mięśni dna miednicy. Najczęściej są to realizowane w seriach powtórzenia związane z napinaniem i poluźnianiem mięśni kegla. Można wykonywać je niemal w każdej pozycji wyjściowej np. stojącej, leżącej i klęczącej, dlatego do takiego treningu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Można ćwiczyć w trakcie codziennych czynności jak. np. prowadzenie samochodu, gotowanie czy praca przy komputerze. Oczywiście chętni mogą włączyć serie powtórzeń do zestawu ćwiczeń w ramach np. porannej gimnastyki. Najważniejsze, aby ćwiczyć regularnie!

Pierwsze efekty powinny pojawić się po kilku miesiącach regularnych treningów. Mięśnie dnia miednicy wzmocnią się i uelastycznią, lepiej będą sobie radziły ze wzrostem ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej podczas takich czynności jak kichanie czy kaszel. Co ważne, mięśnie kegla ćwiczyć mogą nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. W ten sposób mogą nie tylko minimalizować dolegliwości związane z dysfunkcją układu moczowego, ale również pomagać w leczeniu zaburzeń erekcji.

Powrót do pełnej dyspozycji przyspieszyć mogą preparaty wspomagające prawidłową pracę układu moczowego, także akcesoria służące do ćwiczeń mięśni dna miednicy. Bogatą ofertę takich produktów można znaleźć w Wapteka.pl

Warto pamiętać, że niepodjęcie leczenia nietrzymania moczu może spowodować, że objawy będą się nasilać. Coraz większy dyskomfort będzie jeszcze bardziej utrudniał podejmowanie codziennych aktywności, a w konsekwencji pogorszy jakość życia. Nie warto zwlekać, należy rozprawić się z tym problemem jak najszybciej.

Więcej na ten temat znajdziesz na blogu Wapteka.pl

Materiał partnera

fot. maxpixel