Codzienna treningówka ze stabilizacją w bonusie. Jak się biega w Saucony Guide 15?

Nowe buty Saucony Guide 15 obiecują stabilizację, do której podchodzę z ciekawością. Zwykle to rozwiązanie opracowane z myślą o nadpronatorach ma wspomóc poprawną technikę, potencjalnie chroniąc przed kontuzjami. Koślawienie kostek do wewnątrz to ryzyko problemów ze stopą, kolanem czy nawet biodrem, które mogą wyciąć z treningowego cyklu na długo.

Gra jest więc warta świeczki – ale czy tylko dla pronatorów? Niekoniecznie. Dla mnie, jako biegaczki ze stopą neutralną, Saucony 15 Guide okazały się przyjemnym butem treningowy z odczuwalnym dodatkowym wsparciem.

Jakie są moje wrażenia po pierwszym wybieganiu? Ruszamy na trasę.

Miękkie wnętrze

To, co od razu przykuwa moją uwagę, to miękkość – lecz nie kapciowatość, której mocno nie lubię, nawet w trakcie regeneracyjnych, lekkich biegów. Cienka techniczna siatka jest dość ażurowa i wygodna. Obstawiam, że sprawdzi się również w upalne dni.

Przyjemny jest też miękki gąbczasty język, który dobrze przylega do grzbietu stopy, gładko się dopasowując. Miejsca na palce mam w sam raz – jest wygodnie, ale bez zbytniego luzu, który mógłby powodować „latanie” stopy po bucie. Jeszcze tylko szybkie wiązanie elastycznymi sznurówkami i mogę ruszać na testowe kilometry.

Nieoczywiste wsparcie

Moje pierwsze wrażenia są… dziwne, a jednocześnie znajome. Z jednej strony obniżony drop (8mm) i raczej płasko ułożona stopa to coś, co znam z większości moich butów. Z drugiej – wyraźnie czuję wsparcie, za które odpowiedzialny jest dyskretnie wkomponowany element z plastiku, Hollow-Tech TPU. Wyczuwam go, zanim jeszcze na dobre ruszam, ale nie jest to niewygodne – po prostu inne niż w typowo neutralnych butach. Gdy wybiegam na prostą i wchodzę w stałe tempo, coś innego zwraca moją uwagę nawet bardziej niż ten wspierający element.

Płynny krok

Profilowana podeszwa wyraźnie wspomaga biegowy krok – wsparcie przy przetaczaniu stopy jest wyraźne i sprawia, że Saucony Guide 15 miło mnie zaskakuje jako but do, jakby nie było, nabijania kilometrów. Nie zatapiam się w nim. Amortyzacja piankowa PWRRUN jest odczuwalna, ale wyważona. Połączenie profilowanej podeszwy i dość dynamicznej amortyzacji sprawia, że biegnie mi się lekko i wygodnie. But wspiera bieg ze śródstopia i myślę, że mógłby być dobrą opcją dla kogoś, kto chce ćwiczyć tę technikę bezpiecznie, z dobrym wsparciem.

Cudów nie ma – to wciąż but treningowy, więc dynamika daleka jest od tej w startówkach i trudno oczekiwać, że będzie inaczej. Mimo to jestem miło zaskoczona i po kilku kilometrach wpadam w rytm, przyzwyczajając się do tego rozwiązania na tyle, że staje się dla mnie naturalne i naprawdę przyjemne.

Wsparcie w sam raz wyważone

Choć to but stabilizujący i z założenia sztywniejszy, zdecydowanie nie daje wrażenia ciężkości, nie zamula. Trzyma stopę miękko, ale mocno – zapiętek dobrze przylega, podobnie jak materiał przylegający do grzbietu stopy. Choć przypadkowo wyszłam na trening w nietechnicznych skarpetkach, zupełnie tego nie odczułam dzięki komfortowi, jaki daje ten but.

Wplatam w moje 12 km 8 przebieżek po 100 m, żeby sprawdzić, jak ten model sprawdza się na szybszych prędkościach. Jak na treningówki jest responsywny i dość dynamiczny; nie hamuje przetaczania stopy. Po kilku powtórzeniach wiem, że będę go częściej zabierała na takie właśnie treningi, bo dopasowuje się zarówno do spokojnego, leniwego tempa, jak i do szybszych zrywów. Współpracuje.

Delikatny, ale trwały

Po pierwszym treningu to, co mnie głównie zastanawia, to jego trwałość. Czy ta miękkość i cienka siateczka wytrzymają próbę czasu i zmienną aurę? Saucony obiecuje, że cykl życia buta to 965+ km. Brzmi obiecująco.

Gdybym miała podsumować Saucony Guide 15 jednym słowem, wybieram „zaskoczenie”. Buty ze wsparciem to nie jest oczywisty wybór dla neutralnej biegaczki. Po pierwszych kilometrach w nowych Guidach myślę, że to będzie dobra alternatywa do treningowych przeplatanek tempowych, ale też jednostajnych biegów nie tylko po asfalcie, ale też po lesie.

Wyważona w punkt amortyzacja, dynamika nietypowa na treningówkę i uczucie świeżości po biegu to miks, który zadowoli wielu biegaczy, niezależnie od pokonywanych dystansów. Czuję, że przed nami jeszcze sporo wspólnych kilometrów.

Buty do biegania Saucony Guide 15 dostępne są na stronie biegostacja.pl. Kosztują 599 złotych.

Autorka tekstu i zdjęć: Natalia Ligenza