Łobodziński: Wszystko pali. Boli głowa, każdy mięsień. Jakbym umierał

Wielki powrót Piotra Łobodzińskiego, mistrza świata w bieganiu po schodach! 21 maja w Biegu na Szczyt Rondo 1 wy też będziecie mogli wystartować w mistrzostwach Europy. – Szykuje się kapitalna impreza – zapowiada Łobodziński, który był gościem w kolejnym odcinku „Biegowych Podcastów”.

Słuchaj podcastu:

On ma do tego talent

Mamy XXI wiek, coraz nowsze technologie, pierwsze turystyczne loty w kosmos planowane są na przyszły rok, a do tego klimatyzowane windy w każdych biurowcach. Skąd więc pomysł na bieganie po schodach?

– Bo chyba mam do tego talent. Pierwszy raz spróbowałem w 2011 roku w Biegu na Szczyt w Warszawie. Wystartowałem z marszu i poszło mi dobrze. Zająłem czwarte miejsce i można powiedzieć, że złapałem bakcyla. Od tamtej pory regularnie ścigam się w zawodach – wspominał Piotr Łobodziński, najbardziej utytułowany towerrunner na tej planecie, który był gościem Damiana Bąbola w czternastym odcinku „Biegowych Podcastów”.

Przełom nastąpił w 2014 roku. Wtedy moja kariera w bieganiu po schodach tak naprawdę eksplodowała. Wygrałem Towerruning World Cup oraz prestiżowy cykl Vertical World Circuit. W następnym roku w Doha zdobyłem mistrzostwo świata, które powtórzyłem trzy lata później w Taipej. Nie tylko rywalizuję na schodach. Ścigam się na ulicy, w zawodach przełajowych, górskich i przeszkodowych – wyliczał.

Kierunek: Szczyt

Piotr Łobodziński to prawdziwy pasjonat biegania. Lekkoatleta i miłośnik sportu od najmłodszych lat. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski również w biegach przełajowych, biegach górskich, duatlonie, orientacji sportowej. Najbardziej jednak znany z rywalizacji po schodach.

Zwyciężał dwa razy w Nowym Jorku na Emipre State Building oraz pięciokrotnie w Paryżu na wieży Eiffla. W „Biegowych Podcastach” opowiedział m.in. o tym w jakim stanie jest jego organizm kiedy kończy rywalizację.

– Wierz mi, że wszystko pali. Boli głowa, każdy mięsień. Czuję się, jakbym umierał. Takie uczucie męczy mnie przez pięć minut. Na mecie muszę trochę poleżeć. Nie ma możliwości, żeby po tak intensywnym wysiłku na schodach odpoczywać na stojąco. Zawsze trzeba usiąść lub się położyć. Poziom kwasu mlekowego na pewno przekracza wszelkie normy. Boli okrutnie, ale krótsze wyścigi trwające około 3-5 minut są bardziej bolesne niż te 12-minutowe, czyli liczące około 2 tysiące schodów. Starty w mniejszych budynkach są jeszcze intensywniejsze, a ból spowodowany zakwaszeniem jest bardziej odczuwalny. Na szczęście po 10 minutach wszystko mija i zostaje już tylko radość i satysfakcja z osiągnięcia szczytu – zapewniał.

Dlaczego warto biegać po schodach? Jak trenować tę konkurencję? Czy jest prawidłowa technika?  Jak się motywować? I dlaczego 21 maja wszyscy spotykamy się i startujemy w Biegu na Szczyt Rondo 1 w Warszawie? Na te i wiele innych pytań odpowiedział Piotr Łobodziński w kolejnym odcinku „Biegowych Podcastów”. Zapraszamy!

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które są przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

„Biegowe Podcasty” można słuchać m.in. w SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts,

red