Kenijka zdyskwalifikowana za doping! Była druga w 14. PKO Poznań Półmaratonie

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji poinformowały dzisiaj o dyskwalifikacji Kenijki Lydii Simiyu, która zajęła drugie miejsce w 14. PKO Poznań Półmaratonie. W jej organizmie wykryto obecność środków dopingowych.

Wystarczyła jedna próbka

Otwarcie dokumentacji badań antydopingowych przeprowadzonych 3 kwietnia podczas 14. PKO Poznań Półmaratonu nastąpiło 26 kwietnia. Wyniki analizy próbki A należącej do Lydii Simiyu, która na mecie półmaratonu zameldowała się jako druga zawodniczka, wykazały obecność środków dopingowych zabronionych zgodnie z obowiązującą „Listą Zabronioną WADA”.

Kenijka zrezygnowała z prawa do badania próbki B. Tym samym wynik badania próbki A został uznany za ważny, a organizator biegu – Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zdyskwalifikowały zawodniczkę. Na Simiyu ponadto nałożony został dwuletni zakaz startów w biegach organizowanych przez POSiR, czyli Poznań Półmaratonie i Poznań Maratonie. Decyzja organizatora jest nieodwołalna.

26-letnia Lydia Simiyu w Poznaniu uzyskała nadspodziewanie dobry rezultat. Do stolicy Wielkopolski przyjechała z rekordem życiowym w półmaratonie 1:13:33, który nabiegała w 2018 roku w kenijskim Eldoret. Do mety 14. PKO Poznań Półmaratonu dotarła z wynikiem 1:10:20.

Dyskwalifikacja Simiyu oznacza zmiany w klasyfikacji generalnej kobiet. Pierwsza niezmiennie jest Ugandyjka Marcyline Chelangat (1:09:23), na drugie miejsce wskoczyła Tegegn Addisalem (1:10:21) z Etiopii, a na trzecie Kenijka Lilian Lelei (1:11:04).

To nie pierwszy raz

Aż dziw bierze, że Kenijka „na koksie” zdecydowała się na start w stolicy Wielkopolski, bo w Poznaniu słyną z tego, że co roku zwycięzcy poddawani są kontroli antydopingowej. Do momentu uzyskania wyników biegacze nie otrzymują nagród pieniężnych i premii.

W ubiegłym roku na stosowaniu dopingu podczas PKO Poznań Półmaratonu wpadła np. inna Kenijka Tabita Gicha, która niesportowo wygrała bieg. Decyzją organizatorów na pierwsze miejsce przesunięta została Karolina Nadolska, która na ulicach Poznania uzyskała wynik 1:09:18 będący aktualnym rekordem Polski.

Źródło: POSiR, red