Najstarszy półmaraton w Polsce już przyjmuje zapisy

Za prawie 4 miesiące, w niedzielę 18 września odbędzie się Bieg Lechitów. To najstarszy półmaraton w Polsce, który w tym roku zostanie zorganizowany już po raz czterdziesty piąty. Imprezę wyróżnia oryginalna trasa prowadząca z Ostrowa Lednickiego, gdzie prawdopodobnie odbył się chrzest Polski do Katedry Gnieźnieńskiej, czyli miejsca pięciu koronacji królewskich. Udział w tym wydarzeniu może być ciekawym pomysłem na lekcję historii o najdawniejszych dziejach państwa polskiego.

Z historią w tle

Ostatnie 3 lata dla organizatorów Biegu Lechitów, jak i całej branży biegowej były bardzo trudne ze względu na pandemię COVID-19. W przygotowaniu tegorocznej edycji na pewno nie pomaga galopująca inflacja i trwająca wojna w Ukrainie. Niezależnie od tego wrześniowy półmaraton zapowiada się znakomicie.

W zawodach weźmie udział maksymalnie 1250 biegaczy, którzy pokonają tradycyjną trasę z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Do pakietów startowych trafią m.in. koszulki z długim rękawem, rzadkość na biegowym rynku. Na przedzie znajdzie się wizerunek pomniku Bolesława Chrobrego sprzed Katedry Gnieźnieńskiej.

– Oprócz tego, że sam bieg stanowi bardzo ważny punkt na mapie rozwoju polskich biegów masowych to niemniej istotny jest jego motyw przewodni i tło historyczne. Bieg Lechitów to prawdopodobnie jedyna impreza biegowa w Polsce, której osią jest najgłębsza historia naszego kraju – uważa Andrzej Krzyścin, dyrektor biegu.

W programie imprezy jest również Piątka Lechitów, czyli bieg na dystansie 5km, do startu w którym organizatorzy zachęcają mniej doświadczonych zawodników. Na Bieg Lechitów do Gniezna warto wybrać się z całą rodziną – do dyspozycji uczestników będzie miasteczko z wieloma atrakcjami, które powstanie na Placu Św. Wojciecha. Nie zabraknie m.in. wojów w średniowiecznych strojach, a także militariów i przedmiotów codziennego użytku niezbędnych do funkcjonowania tysiąc lat temu. Na dzieci i młodzież czekają biegi w ramach Staropolskich Igrców Małych Lechitów.

– Możecie mieć pewność, że dzieci również będą miały co robić. Być może złapią sportowego bakcyla? Być może właśnie na biegach młodzieżowych i dziecięcych pod Katedrą Gnieźnieńską rozpocznie się ich wielka i jak najbardziej pożądana pasja. A jeśli maluchy wolą kibicować rodzicom, lub po prostu przybyły do miasteczka biegowego z rodzicami czysto „turystycznie” to również nie będzie miejsca na nudę – przekonują organizatorzy.

Zapisy na bieg trwają na stronie bieglechitow.pl. Do 15 czerwca wpisowe na półmaraton kosztuje 115 złotych, za udział w Piątce Lechitów trzeba zapłacić pięć złotych mniej.

Tak to się zaczęło

W 1978 roku, w pierwszej edycji Biegu Lechitów wystartowało zaledwie 278 zawodników. Wydaje się to niewiele, ale w czasach transformacji systemowej ta liczba była jeszcze mniejsza i wynosiła zaledwie kilkadziesiąt osób. Na szczęście przyszły czasy biegowego boomu i w ostatniej dekadzie w imprez zaczęła bić frekwencyjne rekordy. Najwięcej, bo blisko 3,5 tysiąca uczestników zgromadziła edycja biegu w 2018 roku.

red