W „Biegowych Podcastach” o drugim życiu Pawła Żuka

– To bieganie mnie znalazło, a nie ja bieganie. Nie miałem planów związanych z uprawianiem jakiejkolwiek dyscypliny sportu – mówił o początkach swojej pasji w studiu „Biegowych Podcastów” Paweł Żuk, który w ciągu ostatnich 10 lat pokonał 236 maratonów i biegów ultra. W rozmowie z Damianem Bąbolem gość osiemnastego odcinka podcastu biegowe.pl opowiedział m.in. o ostatnim starcie w zawodach w ciekawej formule Backyard, a także o kulisach swoich niezwykłych biegów na morderczych dystansach 1000 mil czy 5000 km. 

Słuchaj podcastu

Paweł Żuk pochodzi z Radomia, ale od kilkunastu lat mieszka w Warszawie, na Tarchominie. Przygodę z bieganiem rozpoczął dopiero w wieku 36 lat. W 2012 roku zapisał się na swoje pierwsze zawody „Biegnij Warszawo” na dystansie 10km. Mimo, że na mecie zameldował się z niezłym wynikiem 55 minut, to debiutancki bieg zapamiętał jako straszne przeżycie.

– Na trasie umierałem chyba ze trzy razy. To była dla mnie droga jak z Ziemi na Księżyc. Chciałem zejść z trasy, ale na mecie czekał mój syn, dlatego nie było możliwości, żebym odpuścił, bo inaczej nie miałbym w ręku żadnych kart atutowych w rozmowie z młodym. Musiałem dowlec się do mety – mówił Paweł Żuk. – Mijali mnie wszyscy. Miałem takie wrażenie, że wyprzedzali mnie czternastolatkowie, babcie z balkonikami, wszyscy mówili „Paweł, przesuń się, bo my tu biegniemy w biegu, a Ty nam tylko przeszkadzasz”. Stwierdziłem, że nie mogę tego tak zostawić, żeby zdrowy 36-letni facet nie był w stanie ciągiem przebiec 10km. Postanowiłem, że przyłożę się i następny bieg będzie lepszy. I był – wspominał.

„Zacząłem drugie życie”

Gdy Forrest Gump z Tarchomina stanął 10 lat temu na starcie „Biegnij Warszawo” ważył 103 kg. Już nie palił, ale miał za sobą długą, 18-letnią przygodę z tym nałogiem.

To był moja baza, plus kłopoty ze zdrowiem. To były czasy rockandrolla, było picie, palenie. Niektórzy mówią, że w tym też byłem dobry – mówił Paweł Żuk.

Niezdrowy tryb życia jednak dał o sobie znać. Żuk w wieku 29 lat przeszedł zawał serca. – Byłem młody, organizm był silny, jakoś udało się z tego wyjść. Teraz jestem pod opieką kardiologa Łukasza Małka, który dużo wie o biegach ultra i o mnie. To on podpisuje mi dokumenty zezwalające na długie biegi. Bieganie sprawiło, że fizycznie i psychicznie czuję się lepszy. Zacząłem drugie życie – podkreślił gość „Biegowych Podcastów”.

Takie były początki niezwykłej biegowej przygody Pawła Żuka, do której biegacz z Tarchomina wciąż dopisuje kolejne rozdziały. W ciągu minionych 10 lat zdążył już pokonać prawie 236 maratonów i biegów ultra. Ma na koncie rekordy Polski m.in. w biegach ultra w biegu 6-dobowym, 10-dobowym, na 1000 km, 1000 mil, w biegu 24h na bieżni mechanicznej, w biegu na 100 mil na bieżni mechanicznej. W marcu 2020 roku ukończył w Atenach bieg na morderczym dystansie 5000 km.

W studiu „Biegowych Podcastów” Paweł Żuk szczegółowo opowiedział m.in. o swoim ostatnim starcie w biegu w formule Backyard, a także o kulisach swoich niezwykłych biegowych wyczynów na morderczych dystansach 1000 mil i 5000 km. Wskazał również zawody ultra, w których chciałby wziąć udział w przyszłości. Dużo uwagi poświęcił również kwestii motywacji i mentalnego przygotowania do startów.

Zapraszamy do wysłuchania tej inspirującej rozmowy w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które są przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

red