3,5 tysiąca nadanych numerów na 31. Bieg Powstania Warszawskiego

Na nieco ponad miesiąc przed 31. Biegiem Powstania Warszawskiego na liście startowej zawodów znajduje się ponad 3,5 tysiąca nazwisk. Zawodnicy rywalizować będą na trasach o długości 5 i 10 kilometrów. Przy zapisach obowiązuje zasada, kto wcześniej dokona opłaty startowej, ten zapłaci mniej. Gdy numer startowe będzie miało nadane 4 tysiące osób opłata startowa wzrośnie o 10 złotych.

31. Bieg Powstania odbędzie się 30 lipca. Jako pierwsi, o godzinie 2o:30, na trasę wyruszą uczestnicy biegu na 5km, a pół godziny później wystartuje bieg na dystansie 10km. Linia startu, wspólna dla obu dystansów będzie usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Meta, również wspólna dla biegu na 5 i 10 km, zostanie zlokalizowana na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 roku przebiegała linia frontu.

Biegacze, którzy mieli już okazję uczestniczyć w Biegu Powstania Warszawskiego, wiedzą, że jest to wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Od startu do mety biegaczom towarzyszy podniosła atmosfera i poczucie oddawania honoru bohaterom wydarzeń z 1944 roku. Oczywiście trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami.

Którędy do mety?

Biegacze, którzy zdecydują się na udział w rywalizacji na 5 km pobiegną ulicami Miodową, Senatorską, Moliera, przez Plac Piłsudskiego, Królewską, następnie Krakowskim Przedmieściem, z którego zbiegną ulicą Karową i Wiaduktem Markiewicza do ulicy Browarnej. Mniej więcej do tego momentu trasy obu biegów będą do siebie zbliżone. Jednak startujący na krótszym dystansie w tym momencie skręcą w ulicę Gęstą, później w Dobrą, by wrócić na Karową i z niej skręcić w Wybrzeże Kościuszkowskie, płynnie przechodzące w Wybrzeże Gdańskie. Po jego pokonaniu zostanie jeszcze podbieg ulicą Sanguszki w kierunku mety na Konwiktorskiej.

Biegacze startujący na 10 km na samym początku „nadłożą” nieco drogi, gdyż ulicą Senatorską dobiegną do Wierzbowej i to nią podążą do Placu Piłsudskiego. Później trasy obu biegów rozchodzą się na wspomnianej ulicy Browarnej. Zamiast od razu skręcić w kierunku Wybrzeża Kościuszkowskiego, zawodnicy udadzą się na południe aż do ulicy Górnośląskiej. Stamtąd czeka ich powrót w kierunku północnym. Po dobiegnięciu do ul. Dobrej, końcówka trasy jest taka sama, jak w biegu na 5 km. Biegacze wykonają skręt w Karową, później czeka ich najdłuższa prosta (Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie), a na finiszu Sanguszki i Konwiktorska.

Dystanse rozgrywane w ramach Biegu Powstania Warszawskiego zachowują swój sportowy charakter, a trasy są atestowane. Zawodnicy, planujący uzyskać wymarzone czasy (a ze względu na porę startu, może być ku temu dogodna okazja) będą mogli skorzystać z pomocy pacemakerów.

Ile to kosztuje? Gdzie się zapisać?

Rejestracja na zawody prowadzona jest na stronie BiegPowstaniaWarszawskiego.pl. Aktualna opłata startowa wynosi 60 zł za bieg na 5 km lub 70 zł za bieg na 10 km. Gdy na listach znajdzie się ponad 4 tysiące nazwisk, kolejni chętni zapłacą kolejno 70 lub 80 zł. Ostatnią szansą na udział będą zapisy w Biurze Zawodów. W tym przypadku będzie wiązało się to z koniecznością zapłacenia 90 lub 99 zł.

red