Biegowy urlop w górach. Jak się przygotować i co zabrać?

Górskie wycieczki to jedna z najprzyjemniejszych form spędzania urlopu. Wyzwania na szlakach pozwolą Ci się oderwać od codzienności i zrelaksować w otoczeniu przyrody. Zanim jednak wybierzesz się na wędrówkę, odpowiednio się do niej przygotuj! Wraz z Natalią Tomasiak – reprezentantką Polski w biegach górskich, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem i co spakować do plecaka.

W końcu szykuje Ci się wymarzony urlop? Chcesz spędzić kilka dni w górach? Mamy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci te plany. Na początek najważniejsze, co możesz zrobić przed wyjazdem: zadbaj o kondycję! Włącz do planu dnia szybkie marsze z kijkami czy lekkie ćwiczenia ogólnorozwojowe. Przy planowaniu tras, mierz siły na zamiary. Polskie góry to wprawdzie nie Himalaje, a wzdłuż szlaków są ulokowane schroniska, jednak te miejsca dzieli często kilka kilometrów w trudnym terenie. – Trzeba pamiętać, że 1 km w górach, to nie to samo, co 1 km w terenie płaskim. Czasami może pokonać go nawet w 2-3 krotnie dłuższym czasie – mówi Natalia Tomasiak, biegaczka górska i ekspertka marki Salomon.

Jeśli więc na co dzień niewiele się ruszasz, nie porywaj się na wielogodzinne, wymagające odcinki.

– Na pierwsze wycieczki górskie lepiej wybrać względnie popularne i uczęszczane przez innych turystów trasy 3-4 godzinne. Zwróćmy też uwagę, czy po drodze jest schronisko. Daje to poczucie bezpieczeństwa i komfortu, że w razie czego ktoś może nam szybko udzielić pomocy – podkreśla Natalia. I dodaje: – Tatry są piękne, ale może na początek wybrać coś łatwiejszego np. szlaki w Gorcach lub Beskidzie Śląskim – radzi.

Co schować do plecaka jadąc w góry?

– Kurta przeciwdeszczowa – na wyjazd w góry warto zabrać odzież sportową, która będzie nieco przewiewna. Zwykłe, bawełniane koszulki szybko nasiąkają wilgocią. W efekcie, gdy tylko się spocisz, do Twojego ciała będzie stale przylegać mokry, zimny materiał. Wtedy wystarczy jedynie chłodny powiew wiatru, by narazić Cię na przeziębienie. Najważniejsza jest dobra kurtka przeciwdeszczowa.

– Pogoda w górach potrafi być bardzo zmienna. Co więcej, w dolinach może być ładnie, ale już w samych górach potrafi być wietrznie i deszczowo – ostrzega Natalia Tomasiak. – Do plecaka zabieram zwykle kurtkę Salomon OUTLINE GORE-TEX. Skutecznie chroni przed deszczem i wiatrem, a przy tym jest „oddychająca”, więc wilgoć powstała przy poceniu jest szybko odprowadzana z powierzchni skóry – dodaje.

– Tradycyjna mapa – obecnie są dostępne bardzo dobre i użyteczne aplikacje na telefon, zawierające mapy i rozpisane trasy. Pamiętaj jednak, że w górach nie zawsze jest dobry zasięg! Dlatego zawsze miej przy sobie tradycyjną mapę papierową.
– Apteczka – bezwzględnie zabierz ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę. Włóż do niej środek odkażający rany, plastry, bandaż, opaskę uciskową, tabletki przeciwbólowe.
– Przekąski i woda – na wycieczkę zabierz ze sobą lekkie przekąski, które nie obciążą żołądka. Mogą to być zbożowe batoniki, suszone owoce lub kanapki. Nie zapominaj również o nawodnieniu! Do plecaka zabierz koniecznie minimum 1 litr wody lub napoju izotonicznego.
– Telefon i ładowarka – pamiętaj, aby mieć przy sobie zawsze naładowany telefon. Gdyby coś Ci się stało, wezwiesz dzięki niemu pomoc. Pamiętaj też, aby wpisać na listę kontaktów numer do GOPR: 601 100 300.

Najważniejsze są buty

Butom poświęcimy oddzielny akapit. Ich wybór to sprawa absolutnie kluczowa. Warto pamiętać, że na wyjazd w góry nie nadają się zwykłe buty sportowe. Potrzebne Ci są dedykowane buty terenowe. Te charakteryzuje kilka elementów: tzw. agresywny bieżnik, dzięki czemu zyskasz przyczepność nawet w błotnistym terenie, twardy otok cholewki, który chroni palce przed uderzeniami w kamienie, nieco sztywniejsza podeszwa – tak, aby nie czuć pod stopą każdego kamyka.

Dobrze również, aby buty posiadały membranę – niewidoczną powłokę, która nie przepuszcza wilgoci do wnętrza obuwia. Jesienią i zimą, gdy jest ryzyko opadów śniegu, warto mieć buty za kostkę. Jednak wiosną i latem doskonale sprawdzą się lżejsze modele butów przeznaczonych w góry, takie jak Salomon OUTPULSE GORE-TEX, stworzone do poruszania się po takich szlakach. Można założyć je wybierając się na spokojne wędrówki, jak i treningi biegowe. Jeśli więc lubisz obie te aktywności, nie musisz już zabierać dwóch par butów. Lekki materiał cholewki zapewnia oddychalność, a membrana GORE-TEX chroni przed wilgocią z zewnątrz. Jest to więc ciekawa alternatywa dla ciężkich, skórzanych butów.

– Buty to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia w góry. Nie kupuj ich jednak na ostatnią chwilę. Warto je bowiem nieco wcześniej rozchodzić – podkreśla Tomasiak.

Źródło: Salomon