Salomon OUTPulse GTX na górskie wycieczki, te biegowe też [TEST]

Salomon stworzył je z myślą o górskich wycieczkach. Jak sprawdzą się na takich biegowych? Testuję OUTPulse GTX w ich naturalnym środowisku – w urozmaiconym terenie.

Dobór butów do trailu to dla mnie zawsze dużo większe wyzwanie niż tych na asfalt: pierwsze kroki na sklepowej bieżni nie podpowiadają, jak but sprawdzi się w akcji. Tak jest i tym razem. Czuję, że Salomon OUTPulse GTX dobrze przylega i elastyczne sznurówki pozwalają mi go wygodnie dopasować, a kanciasty przód daje sporo przestrzeni na palce. Dobry start, ale kompletnie jeszcze nie wiem, co o nich sądzić.

Pierwsza przebieżka

Na asfaltowym dobiegu do mojej pierwszej testowej trasy mam jedną myśl: jest twardo. Bieganie w butach trailowych po asfalcie przypomina mi zawsze jazdę MTB po miejskiej ścieżce rowerowej, więc nie mogę się już doczekać, by wbiec na miękkie podłoże.

Mimo tego twardego odczucia czuję się w nich lekko – duży plus. Ważą 300 g, czyli tyle, ile moje ulubione górskie pary stworzone stricte do biegania. Tym samym rozwiała się moja główna obawa. Zastanawiałam się, czy nie będę miała w nich uczucia, jakbym biegła w typowo turystycznych butach do trekkingu. Na szczęście tak nie jest.

Góra-dół, czyli przyczepność

Salomony OUTPulse towarzyszyły mi w zabawach biegowych w urozmaiconym terenie i w trailowej wycieczce biegowej pełnej kamieni i osuwającego się piasku.

Przy przejściu na naturalne podłoże moje pierwsze odczucia zmieniły się. Buty dobrze współpracowały w kontakcie z miękką ziemią, mokrą po nocnych deszczach i śliską od wilgotnej trawy. Przy podbiegach czułam, że dobrze trzymają się rozmokłej ziemi, przy zbiegach też nie mogłam im nic zarzucić. Jednocześnie nie wczepiały się w podłoże zbyt mocno, a jestem na to wyczulona i nie lubię, gdy dodatkową energię muszę wkładać w oderwanie bieżnika od ścieżki.

Poduszka w terenie, czyli responsywność

Jak współpracują Salomony OUTPulse z biegaczem? Jak na moje osobiste kryteria, mają dość duży drop (10 mm) i na płaskich odcinkach zwracało to moją uwagę; wspiera bieganie z pięty. Z górki nie robił mi on żadnej różnicy.

Poduszkowa podeszwa Fuze Surge jest dynamiczna i współpracuje, stopa przetacza się płynnie i można się w pełni skupić na wystających na trasie korzeniach czy kamieniach. Producent ukrył w podeszwie płytkę Energy Blade i czuć jej sprężystość w środkowej części buta, na plus. Jest to też dodatkowa ochrona przed nierównościami terenu.

Czasem słońce, czasem deszcz, czyli wodoodporność

Przez ostatnie cztery lata mieszkania w górach przekonałam się, jak szybko wycieczka biegowa w palącym słońcu może się zmienić w ucieczkę przed gwałtowną burzą. Aby nie biegać z wodą chlupoczącą w butach, Salomon proponuje impregnację hydrofobową.

Zauważyłam jej działanie w trakcie wycieczki biegowej po mocno trawiastej trasie, mokrej po nocnej ulewie. Krople osadzały się na bucie jak na liściach: nie wnikały w niego.

Jednocześnie, gdy wyszło słońce i wszystko zaczęło parować, buty zachowały przewiewność. Jestem zimnolubna i nie znoszę, gdy w butach, zwłaszcza latem, stopy się wręcz parzą. Nie wiem, jak przy upałach 30+, ale przy 20+ OUTPulse zdały test na cyrkulację powietrza, a materiał szybko wysechł.

Inspirowana nartami podeszwa

Na koniec ciekawostka. Jest nią zakrzywiony profil podeszwy (Reverse Camber), który przypomina… nartę – mocno spłaszczone „U”, delikatne zadarcie na końcach. Na płaskich odcinkach daje to dość dziwne początkowo uczucie „unoszenia się” minimalnie nad ziemią, natomiast przy zbiegach sytuacja mocno się zmienia i polubiłam ten efekt.

Obstawiam, że wspomoże on osoby, które mają problem, by puścić się odważniej w dół; ten łódkowaty kształt podeszwy ułatwia łapanie flow i rytmu w drodze w dół.

Salomon OUTPulse GTX. Dla kogo?

To dość uniwersalny but dla neutralnych, trailowych biegaczy – sprawdzi się na wycieczkach biegowych w terenie, gdy zwykły but trekkingowy byłby zbyt ciężki i mało responsywny. Przypasuje tym, którzy wolą lekkość i responsywność kosztem wytrzymałości. Nie byłby to mój pierwszy wybór w trudny, techniczny teren, ale na długie trasy w łatwym i średnio wymagających warunkach da dużo przyjemności z pokonywania kolejnych wzniesień.

Buty Salomon OUTPulse GTX dostępne są na stronie salomon.com. Kosztują 609 zł.

Autorka tekstu: Natalia Ligenza