Sukces adidas Runners i akcji Run For The Oceans. Polacy jedni z najaktywniejszych

Podsumowujemy piątą edycję globalnej akcji adidas Run For The Oceans. Jak podali jej organizatorzy, w Polsce jej uczestnicy w ciągu nieco ponad dwóch tygodni zarejestrowali w aplikacji adidas Running aż ponad 4,3 mln aktywnych minut. Dzięki temu adidas i Parley usuną z nadmorskich plaż i wybrzeży ekwiwalent 250 ton plastikowych butelek. W akcję mocno zaangażowała się społeczność adidas Runners.

Akcja Run For The Oceans wystartowała 23 maja i trwała do 8 czerwca. W tym czasie użytkownicy aplikacji adidas Running uprawiali swoje aktywności, nie tylko bieganie, ale także spacery, piesze wycieczki i wędrówki, nordic walking, gry zespołowe takie jak piłka nożna, siatkówka i koszykówka i wiele innych dyscyplin sportowych. adidas i Parley zobowiązały się, że za każde zarejestrowane 10 minut uprawiania sportu w aplikacji, usuną z plaż plastik o wadze jednej plastikowej butelki.

Odzew uczestników był ogromny. Tylko w Polsce swoje kilometry zgłosiło ponad 46 tysiące osób, które zarejestrowały około 4,3 miliona minut aktywności. Przełożyło się to na dwunaste miejsce w światowym rankingu w aplikacji addias Running.

Na całym świecie w akcję zaangażowało się ponad 6,760,161 ludzi ze 189 państw. Łącznie zarejestrowali około 770 milionów aktywnych minut.

Od mostu do mostu

Z inicjatywy społeczności adidas Runners Warsaw w ramach akcji Run For The Oceans zorganizowane zostały dwa duże wydarzenia. Był to Bieg 7 Mostów, którego uczestnicy pokonali trasę wzdłuż Wisły od Mostu Północnego do Łazienkowskiego oraz spotkanie z Justyną Święty-Ersetic, żywą legendą polskiej lekkoatletyki.

– W trakcie akcji adidas Run For The Oceans staraliśmy się zmobilizować jak najwięcej osób do wspólnej aktywności. Zależało nam przede wszystkim na tym, aby nagłośnić problem plastikowych odpadów i zachęcić uczestników do zapisania się do wyzwania w aplikacji, bo minuty aktywności każdy mógł zbierać de facto we własnym zakresie. Chodziło zatem o to, żeby spotkać się fajną, dużą grupą i zrobić razem coś pożytecznego – mówi Paweł Machowski, kapitan społeczności adidas Runners Warsaw. 

Biegali, sprzątali brzeg Wisły i zbierali używany sprzęt

Oprócz tego społeczność adidas Runners zorganizowała dwie sesje ploggingu, czyli joggingu połączonego ze sprzątaniem dzikiego brzegu Wisły. Odbyła się również zbiórka używanej odzieży i butów do biegania, które zostały przekazane organizacji wspierającej uchodźców z Ukrainy.

– Te działania miały na celu nie tylko promocję akcji Run For The Oceans, ale także oczyszczenie naszej najbliższej okolicy czy nadanie drugiego życia niepotrzebnemu sprzętowi sportowemu w myśl zasad gospodarki cyrkularnej – wyjaśnia. 

W akcję Run For The Oceans włączyli się również członkowie społeczności adidas Runners Tricity, która zainaugurowała działalność pod koniec maja. Na początku czerwca odbył się trening biegowy oraz prezentacja składu trenerów, którymi są Florian Pyszel, Weronika Orczyk i Krzysztof Żygenda. Po bieganiu uczestnicy spędziili czas w luźnej atmosferze,  przy pizzy i muzyce serwowanej przez Dj Mattz_fresh. Atrakcją spotkania były również warsztaty z robienia woskowijek. Jest to ekoalternatywa dla plastikowych folii spożywczych i jednorazowych pojemników.

Wespół w zespół

Członkowie społeczności adidas Runners Warsaw nie rywalizowali kto pokona więcej kilometrów w ramach akcji. Zamiast tego postawili na współpracę i zaangażowanie jak największej liczby osób.

– Zachęcaliśmy członków społeczności, aby zapraszali do udziału swoje rodziny i zabierali ich na wspólne spacery, czy wykorzystywali takie okazje do zliczania minut aktywności, jak wyjście z psem albo droga do pracy – wymienia kapitan społeczności adidas Runners Warsaw.

Jak tłumaczy Paweł Machowski, temat ekologii przewija się w bieżącej działalności społeczności adidas Runners Warsaw Podobnie będzie w nowej warszawskiej lokalizacji przy ul. Marszałkowskiej, której otwarcie adidas planuje we wrześniu.

– Troska o środowisko to nasz chleb powszedni. Pijemy głównie kranówkę z naczyń wielokrotnego użytku, nie korzystamy z plastikowych opakowań, a kupując sprzęt sportowy czy produkując własne gadżety, zawsze stawiamy na materiały pochodzące z recyklingu – podkreśla Machowski.

Warszawa, Poznań i Trójmiasto

Obecnie społeczność adidas Runners działa w trzech lokalizacjach – w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście.  Odbywają się tam bezpłatne treningi prowadzone przez doświadczonych trenerów dla biegaczy i fanów sportowych aktywności na różnym poziomie zaawansowania. Szczegółowe grafiki zajęć oraz informacje, jak dołączyć do społeczności dostępne są w facebookowych grupach adidas Runners Warsaw, adidas Runners Poznań i adidas Runners Tricity.

red