Tak wygląda medal 31. Biegu Powstania Warszawskiego

Już 30 lipca w godzinach wieczornych wystartuje w Warszawie 31. Bieg Powstania Warszawskiego. Na uczestników na mecie biegu na 5, a także 10 kilometrów czekać będzie pamiątkowy medal, którego wzór dzisiaj poznaliśmy. Krążek trafi również do uczestników edycji wirtualnej.

Medal 31. Biegu Powstania Warszawskiego jest w złotym kolorze i ma okrągły kształt. Na jego awersie umieszczono zegar, którego wskazówki pokazują godzinę 17:00 oznaczoną symbolicznie literą „W”. Rewers zdobi logo biegu oraz napis „Warszawa”. Na medalu jest sporo miejsca na wygrawerowanie czasu osiągniętego przez jego posiadacza.

– Medal otrzyma każdy, kto w wieczór 30 lipca pokona dystans 5 km lub 10 km na trasie poprowadzonej ważnymi dla Powstania miejscami. Od startu do mety towarzyszyć będzie nam podniosła atmosfera i poczucie oddawania honoru bohaterom z 1944 r. – zapewniają organizatorzy.

Trasy z historią w tle

Biegacze, którzy mieli już okazję uczestniczyć w Biegu Powstania Warszawskiego, wiedzą, że jest to wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Od startu do mety biegaczom towarzyszy podniosła atmosfera i poczucie oddawania honoru bohaterom wydarzeń z 1944 r. Oczywiście trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów będzie usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Meta, również wspólna dla biegu na 5 i 10 km, zostanie zlokalizowana na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 r. przebiegała linia frontu.

Biegacze, którzy zdecydują się na udział w rywalizacji na 5 km pobiegną ulicami Miodową, Senatorską, Moliera, przez Plac Piłsudskiego, Królewską, następnie Krakowskim Przedmieściem, z którego zbiegną ulicą Karową i Wiaduktem Markiewicza do ulicy Browarnej. Mniej więcej do tego momentu trasy obu biegów będą do siebie zbliżone. Jednak startujący na krótszym dystansie w tym momencie skręcą w ulicę Gęstą, później w Dobrą, by wrócić na Karową i z niej skręcić w Wybrzeże Kościuszkowskie, płynnie przechodzące w Wybrzeże Gdańskie. Po jego pokonaniu zostanie jeszcze podbieg ulicą Sanguszki w kierunku mety na Konwiktorskiej.

Biegacze startujący na 10 km na samym początku „nadłożą” nieco drogi, gdyż ulicą Senatorską dobiegną do Wierzbowej i to nią podążą do Placu Piłsudskiego. Później trasy obu biegów rozchodzą się na wspomnianej ulicy Browarnej. Zamiast od razu skręcić w kierunku Wybrzeża Kościuszkowskiego, zawodnicy udadzą się na południe aż do ulicy Górnośląskiej. Stamtąd czeka ich powrót w kierunku północnym. Po dobiegnięciu do ul. Dobrej, końcówka trasy jest taka sama, jak w biegu na 5 km. Biegacze wykonają skręt w Karową, później czeka ich najdłuższa prosta (Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie), a na finiszu Sanguszki i Konwiktorska.

Dystanse rozgrywane w ramach Biegu Powstania Warszawskiego zachowują swój sportowy charakter, a trasy są atestowane. Zawodnicy, planujący uzyskać wymarzone czasy (a ze względu na porę startu, może być ku temu dogodna okazja) będą mogli skorzystać z pomocy pacemakerów.

Nie możesz pobiec w Warszawie? Dołącz wirtualnie

W tegorocznej edycji Biegu Powstania Warszawskiego może wziąć udział każdy w… dowolnym miejscu w Polsce. Dzięki wirtualnej odsłonie biegu każdy ma możliwość uczczenia rocznicy zrywu z 1944 r. Wszyscy uczestnicy startujący wirtualnie będą mieli tydzień na pokonanie wybranego dystansu, ale oczywiście są zaproszeni do tego, by wyruszyć na swój bieg 30 lipca o godz. 20:30, aby połączyć się symbolicznie z uczestnikami biegu w Warszawie. Warto dodać, że uczestnicy biegu wirtualnego również otrzymają medale, a w ramach rywalizacji prowadzone będą klasyfikacje.

Chociaż Bieg Powstania Warszawskiego już ze względu na sam swój symboliczny wymiar jest wydarzeniem, do którego specjalnie nie trzeba namawiać, to tegoroczna odsłona zapowiada się szczególnie wyjątkowo.

Bieg Powstania Warszawskiego to impreza, która zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach wielu pasjonatów biegania. Chętnych do udziału w nim rok w rok nie brakuje. Na listach startowych jest już blisko 4,5 tysiąca biegaczy. Zapisy wciąż trwają. Więcej informacji oraz zapisy znajdziecie na stronie wydarzenia.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski