Niecały tydzień do Biegu Powstania Warszawskiego. Na liście tysiące uczestników

Już blisko 7 tysięcy biegaczy widnieje na listach tegorocznego Biegu Powstania Warszawskiego. W sobotę, 30 lipca w wyjątkowy sposób uczczą pamięć Powstańców. Trasy biegów na 5 i 10 km prowadzą wśród wielu historycznych punktów związanych z wydarzeniami z 1944 roku. 

31. Bieg Powstania Warszawskiego wystartuje 30 lipca o godzinie 20:30 (5 km) i 21:00 (10 km). Możliwość rywalizacji na ulicach w centrum Warszawy, w klimacie lipcowego wieczora, to bardzo atrakcyjna perspektywa dla wielu zawodników. Przy całej otoczce i podniosłej atmosferze imprezy, jest to bieg, który dla wielu osób jest obowiązkową pozycją w kalendarzu.

Nowa odsłona biegu

Każda z dotychczasowych edycji Biegu Powstania Warszawskiego miała swój unikalny, niepowtarzalny charakter. Już sama idea upamiętniania historycznych wydarzeń budzi u uczestników wiele emocji. Zwłaszcza, że ulice i miejsca, które biegacze mijają na trasie są mocno związane z Powstaniem Warszawskim. Chociaż trasy uległy zmianom, to wciąż są przepełnione historycznymi miejscami. W ramach 31. Biegu Powstania Warszawskiego zawodnicy będą mijać po drodze m.in. pomnik Powstania Warszawskiego, Plac Teatralny, pobiegną ulicami Starego Miasta, gdzie toczyły się walki i dotrą do ul. Konwiktorskiej i stadionu Polonii Warszawa, czyli sierpniowej linii frontu.

Tegoroczna edycja Biegu Powstania Warszawskiego ma także wyjątkowy charakter od strony organizacyjnej. Wszystko za sprawą współpracy dotychczasowego organizatora czyli Aktywnej Warszawy z Fundacją Maraton Warszawski. Wspólna inicjatywa zaowocowała nowymi pomysłami związanymi z biegiem. Wśród nich znajdziemy np. klasyfikację biegową Ligi Mistrzów Warszawy, możliwość startu wirtualnego czy też akcję charytatywną na rzecz wsparcia Powstańców – #BiegamDobrze dla Bohaterów.

Realna pomoc dla Powstańców

Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa edycja akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów. Sama idea akcji charytatywnej #BiegamDobrze jest znana uczestnikom imprez organizowanych przez Fundację Maraton Warszawski. Jednak w przypadku 31. Biegu Powstania Warszawskiego ma ona unikalny charakter. Przede wszystkim, prowadzenie zbiórki nie jest tym razem sposobem na uzyskanie numeru startowego. Zbiórkę może założyć każda osoba, która zarejestrowała się na bieg. Wystarczy tylko uruchomić taką opcję w panelu rejestracyjnym.

Cała idea akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów polega na tym, że każdy uczestnik ma możliwość poprzez swoją zbiórkę symbolicznie, ale także realnie, podziękować Powstańcom. Zebrane w ramach akcji środki zostaną bowiem przekazane na wsparcie tych, którzy w 1944 r. walczyli za wolność Warszawy i Polski. Zostaną za nie zakupione np. aparaty słuchowe, wózki inwalidzkie czy chodziki rehabilitacyjne, by umożliwić Powstańcom jak najlepsze warunki funkcjonowania na co dzień. Warto założyć zbiórkę i zachęcać inne osoby do jej wspierania. Osoby, które uzbierają w ten sposób co najmniej 300 zł, otrzymają w formie podziękowania zaproszenie do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wszyscy na start

Zarówno osoby biegnące na 5 km jak i na 10 km, będą mogły na mecie cieszyć się medalem, który symboliką nawiązuje oczywiście do wydarzeń z 1944 r. Na krążku znajdziemy tarczę zegara, na którym wskazówki ustawione są na godzinę 17:00, czyli godzinę „W”. Oczywiście ten symbol również jest obecny na medalu. Również uczestnicy biegu wirtualnego mają możliwość otrzymania fizycznego medalu, jeżeli zdecydują się na taką opcję podczas rejestracji.

Chociaż organizatorzy zapraszają uczestników wirtualnej odsłony zmagań do symbolicznego połączenia się z innymi biegaczami i wystartowania w sobotni wieczór, to każdy, kto biegnie z aplikacją, ma czas do 6 sierpnia na pokonanie zadeklarowanego dystansu i wprowadzenie swojego wyniku do panelu. Co więcej, aż do 6 sierpnia można zgłosić chęć udziału w wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego. To furtka dla spóźnialskich, by nawet na ostatnią chwilę dołączyć do tej inicjatywy.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski