Jak wygląda trasa Silesia Marathon 2022?

Trudna czy łatwa, szybka, a może wymagająca – każdy biegacz ma swoje indywidualne preferencje, jak powinna wyglądać idealna trasa biegu maratońskiego. Wszystkie biegi maratońskie na świecie łączy jedno – dystans 42 kilometrów i 195 metrów. Cała reszta aspektów tras biegowych może się różnić, czasami bardzo.

Trasy posiadające atest Word Athletics czy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki podlegają ograniczeniom związanym z konkretnymi przepisami, które określają między innymi maksymalną odległość w linii prostej miejsca startu od mety, czy wysokość na jakiej usytuowane są oba miejsca. Trasa biegu poprowadzona „z górki” z miejsca A do B nie uzyska atestu, choć może liczyć 42,195 km.

Jak wygląda trasa Silesia Marathon i czy różni się ona od dotychczasowych tras z wcześniejszych edycji?

Przedstawmy fakty: trasa Silesia Marathon, ale i Silesia Półmaraton posiada atesty Word Athletics i PZLA. W tym roku organizatorzy zmuszeni zostali do wprowadzenia korekty trasy biegu maratońskiego. Półmaraton pobiegnie niezmienioną, w stosunku do dotychczasowych edycji, trasą. Zmiany, które wprowadzono na trasie maratonu wymuszone zostały pracami remontowymi wiaduktów, po których przebiegają zawodnicy. Nowy jej przebieg wytyczono tak, by w najbliższych 2-3 latach nie trzeba było jej znacząco korygować.

Nawierzchnia

Asfaltowa z bardzo niewielkimi odcinkami kostki brukowej w zabytkowej części dzielnicy Nikiszowiec w Katowicach czy cegły klinkierowej na jednej z alejek w Parku Śląskim. Warto wspomnieć o finiszu, który rozgrywany jest na 300 metrowym odcinku bieżni Stadionu Śląskiego. Jest to najszybsza nawierzchnia lekkoatletyczna bieżni typu Mondo.

Przebieg trasy

To, co wyróżnia naszą trasę na tle innych biegów to fakt, że prowadzi ulicami aż czterech miast. Na nudę nikt nie będzie narzekał. Trasa jest urozmaicona i w ponad 60% wytyczona na terenach zielonych. W przypadku wyższej temperatury czy rażącego słońca każdy zawodnik doceni naturalny cień, jaki dają drzewa wokół trasy.

Również wiatr nie powinien przeszkadzać z uwagi na fakt, że na Silesia Marathon trudno szukać długich, otwartych przestrzeni. Trasa nie jest zbyt kręta, ale też nie została wytyczona długimi prostymi – a wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć wpływ wiatru na przebieg zawodów.

Co myślą o trasie Silesia Marathonu czterokrotna zwyciężczyni i zawodnicy, którzy przebiegli wszystkie edycje?

Profil

Na pewno nie jest to bardzo płaska trasa. Znajdziecie na niej podbiegi, ale ponieważ start i meta mieszczą się w jednym miejscu, to czasowe straty z podbiegów możecie odrobić odpoczywając i zbiegając. Jeśli chodzi o sam profil to niewiele można z tym zrobić. Należy zaakceptować fakt, że teren jest lekko pofałdowany.

W tym roku trasa na pewno będzie trochę bardziej płaska. Z uwagi na korektę trasy wydłużono ją na terenie Doliny Trzech Stawów. Zamiast osiedla Giszowiec i odcinka z dwoma podbiegami prowadzącego przez las przed Mysłowicami do miasta wybiegacie innymi ulicami unikając dotychczasowych podbiegów.

Jednym z najczęściej wspominanych odcinków biegu jest 36-38 kilometr maratonu (15-17 km. półmaratonu). Na tym fragmencie trasy mamy dwa wyraźne podbiegi, które mogą „dać w kość”. Po pokonaniu najwyższego miejsca na trasie do mety pozostaje już tylko 4 km. odcinek prowadzący w dół.

Dla doświadczonych i przygotowanych zawodników trasa i jej profil nie stanowią problemu. Osobom, które jeszcze nie startowały w Silesia Marathon radzimy, by zadbały o przygotowanie siłowe i przygotowały się do pokonania kilku podbiegów na całej trasie zawodów.

Półmaraton

Trasa półmaratonu pokrywa się z maratonem. Pierwsze 6 km. prowadzi dokładnie po trasie maratońskiej. Później zawodnicy przebiegają kilometrowy „łącznik”, by wrócić na trasę maratonu i wspólnie z maratończykami dobiec do mety.

Ultramaraton

Zawodnicy ultra startują najwcześniej ze wszystkich uczestników wydarzenia. Po starcie czeka ich 4 km. pętla na terenie Parku Śląskiego. Pętle pokonują dwukrotnie po czym wbiegają na trasę maratońską.
Obie trasy: półmaratonu i ultramaratonu są atestowane, a ich przebieg można sprawdzić na stronie https://silesiamarathon.pl.

Bez względu na kształt trasy do zawodów trzeba się przygotować! Liczne relacje uczestników pokazują, że o rekord życiowy na Silesia Marathon nie jest trudno i nawet doświadczeni zawodnicy z kilkunastoletnim stażem ustanawiają tu swoje najlepsze wyniki sportowe.
Sukces na mecie to przede wszystkim połączenie odpowiedniego przygotowania fizycznego, mentalnego – bo przysłowiowa „chłodna głowa” jest bardzo ważna. O zabezpieczenie, przygotowanie trasy i dodatkowych atrakcji oraz punktów kibicowania zadbają organizatorzy.

Na koniec warto wspomnieć o powietrzu w jakim biegamy. Organizatorzy Silesia Marathon obalają mity i zapraszają do lektury artykułu „Zielony maraton”.

Autor: Bohdan Witwicki, dyrektor Silesia Marathon 2022