Rusza kampania „Stadiony Przyjazne Biegaczom”. Dowiedz się, gdzie możesz trenować

Fundacja Zdrowy Ruch uruchomiła kampanię społeczną „Stadiony Przyjazne Biegaczom” zachęcającą do biegania na lekkoatletycznych arenach. W ramach projektu powstała strona internetowa, na której znajduje się mapa Polski z zaznaczonymi obiektami otwartymi dla biegaczy, a także baza artykułów na temat historii sportu, dietetyki i kultury zachowania na bieżni. W tym miejscu dostępne są również plany treningowe przygotowujące do startów na stadionach lekkoatletycznych.

Wszystko o stadionach

„Stadiony Przyjazne Biegaczom”  to projekt, którego celem jest popularyzacja lekkiej atletyki oraz promocja obiektów sportowych. Codzienna aktywność jest bardzo ważnym aspektem w utrzymaniu prawidłowej kondycji psychicznej i fizycznej. Regularne uprawianie sportu możliwe jest w różnych miejscach – może odbywać się między innymi na stadionach lekkoatletycznych.

W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl. Można znaleźć na niej mapę kraju z obiektami oraz ich specyfikacją – nawierzchnią, godzinami otwarcia, liczbą torów, dostępnością do sprzętu sportowego, parkingu, toalet, oświetlenia, szatni itp. Można dowiedzieć się  również, ile kosztuje wstęp na stadion.

– Zebrane dane w jednym miejscu mają za zadanie ułatwić decyzję o aktywności na stadionie. Wiele osób chciałoby biegać, ale nie wie czy może, w jakich godzinach, czy jest możliwość skorzystania z szatni, toalet, parkingu, czy też sprzętu sportowego. To są potrzeby ważne dla ludzi i brak wiedzy w tym zakresie jest często hamulcem do aktywności na zamkniętym obiekcie. Ponadto w amatorskim świecie lekkiej atletyki panuje przeświadczenie o dostępności stadionów tylko dla profesjonalnych biegaczy. Chcemy obalić ten mit i sprawić, że na obiektach będą tłumy miłośników biegania, którzy pragną urozmaicić swój trening – mówi Adriana Smokowska, prezeska Fundacji Zdrowy Ruch, organizatora kampanii.

Znasz stadionowy savoir-vivre?

Ponadto projekt zakłada wymiar edukacyjny, który także ma za zadanie ułatwić możliwość treningu na stadionie. Na stronie internetowej można poczytać o specyfice treningu na bieżni, historii lekkiej atletyki, kulturze zachowania na obiekcie lekkoatletycznym. Dostępne są również plany treningowe dla dystansów rozgrywanych na stadionie np. dla biegu na 1 Milę. 

Celem projektu jest przedstawienie jak największej ilości stadionów przyjaznych dla amatorów. Docelowo mapie mają znaleźć się wszystkie obiekty, na których można zrealizować trening biegowy.

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch