„Biegowe Podcasty” z ekspertem od sprzętu biegowego

– Nie twierdzę, że buty biegowe zastąpią trening, bo tak nie jest. To jest dodatek. Sprzętem obudowujemy trening, który jest najważniejszy. Co do tego nie ma dwóch zdań – mówi Wojciech Jeger, ekspert od sprzętu biegowego w Sklepie Biegacza, który był gościem dwudziestego szóstego odcinka „Biegowych Podcastów”. Z naszej rozmowy dowiecie się m.in. jakie są różnice między pronacją, nadpronacją i supinacją, dlaczego dobre buty biegowe muszą swoje kosztować i czy warto kupować używane obuwie.

Słuchaj podcastu:

Wojciech Jeger to biegacz z niezwykle długim stażem. Trenuje od ponad 25 lat, zawodowo również związany jest z branżą biegową. Od lat pracuje w Sklepie Biegacza. To największa w kraju sieć sprzedaży sprzętu biegowego obejmująca 6 salonów w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

– Naszym marzeniem było otwarcie takiego domu biegacza, miejsca w którym każdy, bez względu na stopień biegowego zaawansowania i czasy, jakie osiąga będzie czuł się dobrze, a przede wszystkim będzie mógł porozmawiać o bieganiu, sprzęcie biegowym i idealnie dobrać go dla siebie  – mówił Wojciech Jeger.

W rozmowie z Damianem Bąbolem i Marcinem Dulnikiem odpowiedział na pytanie, czy biegacze naprawdę potrzebują tak mocno zaawansowanych technologicznie butów.

– Żyjemy w czasach, gdy cały czas gonimy za komfortem. Samochody są coraz lepsze, coraz wygodniejsze, rzadko jeździmy bez klimatyzacji, to są dla nas oczywiste rzeczy. Dlaczego mamy nie mieć wysokiego komfortu podczas biegania? Po to są te wszystkie technologie i dlatego tak dobieramy buty, aby trochę sobie ulżyć w bieganiu. Jak ktoś nagle wstanie z kanapy i wymyśli sobie, że będzie biegać, to będzie bolało. A jak bardzo, to już zależy od wyboru sprzętu, czy będzie płynne przejście, czy pojawi się się zniechęcenie i rezygnacja z tego rodzaju aktywności. Niestety często tak właśnie się dzieje – tłumaczył.

Ekspert: Nie warto czekać ze zmianą butów

Ekspert Sklepu Biegacza ma na koncie setki rozmów z biegaczami w sklepie, podczas których musiał przekonywać, że warto dbać o wymianę butów po osiągnięciu limitu kilometrów.

– Rozmawiam z naprawdę wieloma niedowiarkami, którym dobrałem buty, bo wcześniej biegali w sklepanych butach, a mówili „przecież ten but dobrze wygląda”. Te osoby jednak czują, że coś z nim jest nie tak, że zachowuje się inaczej niż wcześniej. Na przykład, jak biegają w nich po twardym to zaczynają ich boleć zęby, bo ta amortyzacja już nie działa. Ale spoko, bieganie to sport dla twardzieli, więc trzeba cierpieć, żeby biegać. Nie, tak być nie musi – podkreślił Wojciech Jeger.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, podczas której gość podcastu biegowe.pl wyjaśniał m.in. z czego wynikają ceny butów biegowych na półce, dlaczego dzisiaj karbonowe startówki kupują wolniejsi zawodnicy i czemu rynek biegowy kurczy się w tak szybkim tempie.

Partnerem tego odcinka podcastu jest Sklep Biegacza oraz marka ASICS.

„Biegowe Podcasty” możecie słuchać m.in. w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które są przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

red