„Biegowe Podcasty” z najszybszym dziekanem uczelni wyższej na tej planecie

Gościem dwudziestego piątego odcinka „Biegowych Podcastów” jest dr hab. Jakub Adamczyk, Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To potrójny mistrz świata w kategorii masters (M40). W Tampere w Finlandii wywalczył złote medale na dystansach 400 m, 400 m przez płotki oraz w sztafecie 4×400 m. Takiego szybkiego dziekana nie ma żadna inna uczelnia na świecie. 

Słuchaj podcastu:

Zaproszenie do studia „Biegowych Podcastów” przyjął dr hab. Jakub Adamczyk, który już na pierwszy rzut oka nie przypomina klasycznego naukowca w długiej todze. To wysportowany, wyćwiczony i pełny energii człowiek, dla którego jak sam mówi, bieganie to całe życie.

– Na uczelni o profilu wybitnie sportowym powinny być osoby, które dają przykład nie tylko swoją wiedzą, ale tym co robią – mówił Jakub Adamczyk. – Myślę, że jak ktoś przychodzi nowy na naszą uczelnię i się dowiaduje, że tak wygląda dziekan to może być zdziwiony, bo ten obraz nauczyciela akademickiego jest określony – okulary, niemalże toga, zaszyty gdzieś w laboratorium, czy w swoim pokoju. Dla tych, którzy już się z tym oswoją to jest takie naturalne, że dziekan gdzieś tam jest i przewija się po obiektach, bo w wolnej chwili trenuje – tłumaczył.

Życie po życiu

Gość podcastu biegowe.pl wspominał 2014 rok i finał na jego ostatnich w seniorskiej karierze mistrzostwach Polski. Szukał wtedy nowego wyzwania i celu.

– To był mój dziesiąty finał Mistrzostw Polski. Ze łzami w oczach wyjeżdzałem ze stadionu i zastanawiałem się, co dalej? Wtedy dowiedziałem się, że są mastersi, że jeszcze startują i to mi dało dodatkowej motywacji, aby dalej trenować i współzawodniczyć. W pierwszym roku bycia mastersem wywalczyłem od razu tytuł mistrza świata. To był 2015 rok i już przepadłem – relacjonował Jakub Adamczyk. – Reprezentując swój kraj, niezależnie w jakich zawodach, ale z orłem na piersi biegniesz i czujesz, że żyjesz. I ta satysfakcja po dobrze wykonanym zadaniu, gdy stoisz na podium. Nie da się tego opisać – podkreślił.

W rozmowie nie zabrakło ważnych tematów dotyczących przyszłości kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Zapytaliśmy naszego gościa także o to, czy WF to najważniejsza lekcja w szkole, czy życie zaczyna się po 40-stce i  dlaczego warto studiować na AWF w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania tej inspirującej rozmowy w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które są przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

red