Cross Forteczny coraz bliżej. Na mecie medale w kształcie czołgu

Znamy kolejne szczegóły związane z premierową edycją Crossu Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego, który odbędzie się w sobotę, 17 września na terenie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie. Na jego uczestników czekają ciekawe pakiety startowe, unikalne medale oraz piknik historyczny.

Zawodnicy pokonają dystans 5 km, a na trasie biegu pojawią się przeszkody w postaci eksponatów, m.in.: czołgów, samolotów czy wozów bojowych. Nie zabraknie też wyzwań i zadań związanych z ukształtowaniem terenu oraz wykorzystaniem tamtejszej infrastruktury. Uczestnicy muszą być zatem przygotowani na ostre zakręty, barierki, kolczaste zasieki, górki czy kontakt z zimną woda.

Klimat militarny w każdym aspekcie

Organizatorzy zadbali o to, aby udział w premierowej odsłonie zawodów był niezapomnianym przeżyciem i mocno wpisywał się w żołnierski klimat tego miejsca. Poza rywalizacją OPEN przewidziana jest klasyfikacja militarna dla tych, którzy zdecydują się pokonać całą trasę w butach wojskowych. Na mecie wszyscy zawodnicy otrzymają unikalny medal w kształcie czołgu, natomiast regeneracji sił nastąpi przy grochówce serwowanej z prawdziwego wojskowego kotła.

Zresztą nie będzie to jedyny element wpisujący się w specyfikę tego miejsca. Podczas zmagań przeszkodowych odbywać się będzie otwarty dla wszystkich piknik historyczny z wieloma atrakcjami.

Bogate pakiety startowe

Każdy z uczestników przed rywalizacją otrzyma pakiet startowy, w którym znajdą się między innymi: koszulka, kubek oraz czapka do biegania z logiem imprezy.

Zależy nam, żeby biegacze mieli dobre wspomnienia z pierwszej edycji Crossu Fortecznego – mówi Sławek Jagnyziak, dyrektor sportowy biegu. – Liczymy na to, że impreza zostanie ciepło przyjęta i na stałe wpisze się w krajobraz lokalnych biegów o klimacie militarnym – dodaje.

Starty w falach oraz wybitny patron

Rywalizacja toczona będzie w kilkudziesięcioosobowych grupach, startujących co kilkanaście minut. Prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna oraz militarna.

Cross poświęcony jest pamięci Janusza Kusocińskiego. Wybitny polski lekkoatleta, mistrz olimpijski z Los Angeles (1932 r.) w biegu na 10 km, bronił stolicy przed wojskami sowieckimi na terenie Fortu IX Twierdzy Warszawa, zostając ciężko ranny. Upamiętnia to znajdujący się na terenie muzeum obelisk.

Współorganizatorami Crossu Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego są:  Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Sportu, Muzeum Techniki Wojskowej w Warszawie oraz Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Zapisy do biegu prowadzone są elektronicznie na stronie zapisyonline.pl.

Źródło: Projekt Komunikacja