Jeden biegacz = 1 drzewko. Takie rzeczy tylko na podlaskim Bison Ultra-Trail

– Wiosną 2023 roku zasadzimy w Puszczy Knyszyńskiej tyle drzew, ilu zawodników w weekend 1-2 października pobiegnie w Bison Ultra-Trail – deklaruje Grzegorz Kuczyński, szef Fundacji Białystok Biega, organizator imprezy. Aktualnie licznik zapisanych wskazuje 1,2 tysiąca osób. Rejestracja na biegi wciąż trwa, zatem drzew zasadzonych może zostać jeszcze więcej.

Zostaw po sobie ślad

Wspólne sadzenie to efekt współpracy Fundacji Białystok Biega z Nadleśnictwem Krynki. To właśnie na jego terenie na początku 2023 roku zostanie zorganizowany piknik w ekologicznym klimacie, podczas którego biegacze zasadzą co najmniej 1,2 tysiąca drzew.

– Biegacze to fantastyczna społeczność wyczulona na kwestie ekologii i ochrony środowiska. Postanowiliśmy pójść dalej niż ograniczenie udziału plastiku w materiałach wykorzystywanych przy organizacji Bison Ulltra-Trail. Teraz każdy uczestnik tegorocznej edycji imprezy pozostawi po sobie bardzo konkretny ślad – drzewo. Będzie mógł nawet samodzielnie je wsadzić na początku 2023 roku – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Na terenie Nadleśnictwa Krynki zorganizujemy specjalne wydarzenie w formie ekopikniku, podczas którego będziemy nie tylko wspólnie sadzić drzewa, ale również spędzać razem czas przy ognisku wspominając, co wydarzyło się na październikowym Bison Ultra-Trail – zapowiada.

Bison Ultra-Trail to wydarzenie, które w Puszczy Knyszyńskiej odbywa się od 2020 roku. W tym roku biegacze mają do wyboru biegi na pięciu dystansach 16 km, 35 km, 50 km, 70 km, 100 km, a rowerzyści MTB dwie trasy o długości 20 km (w wersji indywidualnej i rodzinnej) oraz 60 km. Najmłodsi wystartują w Bison Trail Kids na przełajowych odcinkach o długości 100 m, 500 m i 1km. Dystans będzie uzależniony od wieku uczestnika.

Nie tak płasko jak myślisz

Areną Bison Ultra-Trail będzie obszar Puszczy Knyszyńskiej sięgający od Puszczy Augustowskiej, aż do Puszczy Białowieskiej. Ten ogromny kompleks leśny to wizytówka Podlasia. Ma powierzchnię 126 tysięcy hektarów i lekkim półokręgiem okala Białystok. Funkcjonuje tu drugi co do wielkości park krajobrazowy w Polsce, a na jego terenie 21 wyjątkowych rezerwatów.

Organizatorzy podkreślają, że profil tras Bison Ultra-Trail może zaskoczyć uczestników różnorodnością terenu. Jedną z pamiątek, jaką pozostawił po sobie lodowiec, jest ciąg wyniesień, o długości 23 km, przypominający ogromny wał.

Z Supraśla wystartują wszystkie biegi, poza dystansem 35 km, którego uczestnicy wyruszą na trasę z Królowego Mostu. Meta wszystkich zawodów będzie wspólna i znajdzie się na terenie gminy Supraśl, która jest partnerem strategicznym imprezy.

Zapisy internetowe na Bison Ultra-Trail prowadzone są do 25 września na stronie bisonultratrail.pl

red