W „Biegowych Podcastach” Pia Skrzyszowska. „To nie była miłość od pierwszego wejrzenia”

Bohaterką dwudziestego siódmego odcinka „Biegowych Podcastów” jest zawodniczka AZS AWF Warszawa Pia Skrzyszowska, rewelacja niedawnych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Monachium, na których wywalczyła złoty medal w biegu na 100 m przez płotki oraz srebrny krążek w sztafecie 4×100 m. Z rozmowy z naszą znakomitą płotkarką dowiecie się m.in. jakie były początki jej kariery, jak wygląda jej dzień i czy w życiu 21-letniej zawodowej biegaczki jest miejsce na zabawę.

Słuchaj podcastu:

Wszechstronna Pia

Zanim Pia Skrzyszowska związała swoją sportową przyszłość z płotkami, pod okiem Przemysława Radkiewicza trenowała wielobój. Spróbowała wtedy swoich sił w kilku lekkoatletycznych dyscyplinach. Skakała w dal i wzwyż, biegała na 800 m, ćwiczyła rzuty.

– Myślę, że to była bardzo dobra podstawa treningowa, żeby nie specjalizować się w jakiejś konkurencji. Zrobiłam wszystko po kolei. W rzutach jakoś super mi nie szło, skoki wzwyż to była dla mnie męczarnia, za to lubiłam w dal. Płotki to tak w miarę, zawsze miałam obawy, jeszcze jak byłam młodsza. Do nich w ogóle czasami podchodzi się z dystansem – mówiła Pia Skrzyszowska w studiu „Biegowych Podcastów”. – Cieszę się, że trener nakierował mnie na tyle konkurencji. Dzięki temu mam świetną bazę przygotowawczą pod profesjonalny trening. Spróbowałam różnych rzeczy, więc to też nie wynudziło mnie na początku – dodała.

A jednak płotki

Pod koniec 2018 roku Pia przeszła pod skrzydła swojego taty, Jarosława Skrzyszowskiego. Wtedy trenowała płotki i skoki w dal. Po cichu liczyła, że zwiąże się z tą drugą konkurencją, bo z racji zmiany kategorii wiekowej wysokość płotków zwiększyła się z 76 cm na 84 cm.

– Mówiłam sobie, że nie chcę biegać tych podwyższonych płotków, bo trochę się boję. Ale nie mówiłam tego tacie, chociaż w tym roku o tym porozmawialiśmy i okazało się, że wiedział o tych moich obawach. Zdrowie jednak nie pozwoliło mi skakać w dal, bo w kostce pojawił się ból, dlatego zostaliśmy przy płotkach. Robiliśmy sprint i tak z roku na rok, z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się do nich przekonywałam. Dopiero w tym roku potrafiłam biegać przez płotki bez obaw i myśli o wywrotkach i uderzeniach. To zdecydowanie nie była miłość od pierwszego wejrzenia – tłumaczyła warszawianka.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z Pią Skrzyszowską, którą przeprowadzili Damian Bąbol i Marcin Dulnik. Dowiecie się z niej m.in. jak bawi się Pia Skrzyszowska i kto bardziej wierzył w jej sukces – tata czy mama.

„Biegowe Podcasty” możecie słuchać m.in. w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które są przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

red