Dwa dni do 32. Biegu Niepodległości. Wciąż można dołączyć
Po dwóch latach od czasów pandemii w Warszawie powraca radosne święto biegania w barwach narodowych. W piątek tradycyjnie o godzinie 11: 11 ulicami stolicy ruszą tysiące biegaczy. Na liście uczestników 32. Biegu Niepodległości jest już 10 tysięcy nazwisk, a cały czas przybywa nowych uczestników.
Już za chwilę odbędzie się kolejna edycja Biegu Niepodległości, podczas której biegacze z całej Polski zmierzą się w sportowej rywalizacji na ulicach stolicy. Uczestnicy mogą podczas rejestracji zaopatrzyć się w białe lub czerwone koszulki, lub zabrać swoją w jednym z narodowych kolorów i tuż przed rozpoczęciem biegu, zgodnie z tradycją ustawić się w dwóch szeregach – tworząc wielką flagę Polski.
Zawodnicy, którzy zdecydują się na start w białych koszulkach, proszeni będą o zajęcie miejsc po prawej stronie (od strony torowiska), a biegacze w czerwonych koszulkach — po lewej stronie. Przed startem nie zabraknie również uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Na każdego czekają również unikalne medale, które stanowią wyjątkową pamiątkę z obchodów Święta Niepodległości. Zapisać można się zarówno online, jak i w Biurze Zawodów tylko do czwartku, 10 listopada.
Czy padnie rekord?
Pogoda w tym roku będzie z pewnością sprzyjać biegaczom i dobrym wynikom. 32. Bieg Niepodległości ruszy jak zawsze – z Alei Jana Pawła II i będzie poruszał się na południe, aż do Alei Niepodległości. Następnie zawróci w kierunku mety, która będzie znajdować się w tym samym punkcie co linia startu. Trasa Biegu Niepodległości powinna sprzyjać wszystkim, którzy chcą pobić swój życiowy rekord.
W poprzedniej edycji Biegu Niepodległości z 2019 r. zwyciężyli Arkadiusz Gardzielewski, który ukończył bieg w czasie 00:29:29 i Joanna Dorociak (00:35:57). Zwycięzca biegu z 2019 roku jest również dotychczasowym rekordzistą imprezy. W 2011 roku przekroczył metę po 29 minutach i 26 sekundach od strzału startera. Rekord kobiet ustanowiła cztery lata temu Anna Gosk, której czas wyniósł 33 minuty i 6 sekund.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Na 11 listopada zaplanowane są również inne biegi towarzyszące. Najmłodsi mogą sprawdzić się w 6. edycji biegu Mila Niepodległości, czyli wyścigu dla młodzieży w wieku 10-14 lat. Nastolatkowie pobiegną na dystansie 1918 m – do skrzyżowania z ul. Nowolipie i zawrócą na metę do miejsca startu. Dystans stanowi mały wycinek oryginalnej trasy głównego wydarzenia, ale jest dobrym testem dla młodych adeptów chcących zacząć swoją przygodę z bieganiem. Zadowoleni będą również wszyscy fani nordic walking, którzy będą mogli poczuć klimat wspólnej celebracji Święta Niepodległości na trasie 6,5 km.
Zapisy jeszcze trwają
Nadal jest szansa na wzięcie udziału w 32. Biegu Niepodległości. Pakiety startowe można odbierać dziś i jutro w Biurze Zawodów, które znajduje się w CH Westfield Arkadia na ul. Jana Pawła II 82 w Warszawie w godzinach 12:00-20:00. W dzień biegu w godzinach 08:00-10:00 pakiety odbiorą jedynie osoby niemieszkające na co dzień w Warszawie.
Bieg Niepodległości to jeden z trzech biegów należących do Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Oprócz Dnia Niepodległości można było również wziąć udział w dwóch innych biegach – konstytucji 3 Maja oraz w rocznicę Powstania Warszawskiego. Przez ostatnie dwa lata biegi te nie odbywały się ze względu na pandemię. Tym samym jest to jednocześnie wielki powrót Biegu Niepodległości oraz całej Warszawskiej Triady Biegowej. To świetna okazja, aby upamiętnić historyczne dla Polski wydarzenia, a przy okazji spędzić aktywnie czas, poruszając się na świeżym powietrzu.
Źródło: Fundacja Maraton Warszawski