ASICS Novablast 3. Uniwersalna treningówka dla każdego [TEST]

Novablast to jeden z moich ulubionych modeli w ofercie ASICS. Jego cechą rozpoznawczą jest wysoka responsywność i dynamika połączona z bardzo dobrą amortyzacją. W ostatnich tygodniach testowałem trzecią odsłonę tych uniwersalnych butów, które dobrze sprawdzają się zarówno na spokojnych rozbieganiach, jak i szybszych odcinkach tempowych. Jesteście ciekawi co nowego w Novablast?

Doskonale pamiętam pierwszą edycję butów Novablast. Od razu zostałem wielkim fanem serii za responsywność, która jest na nieporównywalnie wyższym poziomie niż w klasycznych treningówkach takich jak Kayano czy Cumulus. Każdy kontakt stopy z podłożem generuje solidną dawkę energii, która napędza kolejnych ruch. Temperamentem Novablast przypomina trochę karbonowe startówki, chociaż w jego podeszwie oczywiście nie znajdziemy ani grama włókna węglowego.

Rozpoczynając testy ASICS Novablast 3 byłem ciekawy, czy but zachował tę dynamikę i sprężystość, które uwiodły mnie trzy lata temu. Obiecująco wyglądały dane techniczne, którym poświęcę teraz trochę uwagi.

Co nowego w środku?

W trzeciej odsłonie Novablast za amortyzację odpowiada pianka FF Blast+, która jest lżejsza od pianki FF Blast wykorzystywanej w poprzednich modelach. Podeszwa jest gruba na 31 mm z przodu i 23 mm, jak łatwo policzyć drop wynosi 8 milimetrów.

W rozmiarze 9 US model Novablast 3 waży 253 g, a to oznacza, że jest o 22 g lżejszy niż poprzednik. Jak na trenigówkę to wynik bardziej niż przyzwoity. Muszę przyznać, że tę lekkość czuć na stopie. Pianka FF Blast+ jest naprawdę miękka, zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Przy moich 72-73 kg nie odczułem żadnych problemów z amortyzacją. Myślę, że biegacz ważący powyżej 90 kg też powinien być zadowlony.

ASICS Novablast 3 to but adresowany do biegaczy o stopie neutralnej. Jako pronator jednak nie miałem problemu z trzymaniem mojej stopy, co wynika z konstrukcji cholewki. Stabilizacja jest elementem, który od pierwszej edycji uległ znacznej poprawie. Tutaj widać pracę, jaką włożyli projektanci japońskiej marki. Stopa nie przesuwa się w bucie, zmiana kierunku biegu nie stanowi problemu.

Jak chodzi o podeszwę zewnętrzną, to pokryta jest standardową gumą AHAR. Wystarczy rzut oka na bieżnik, aby stwierdzić, że ASICS Novablast 3 to but przeznaczony do biegania po asfalcie. Nie widać na nim żadnych głębszych rowków, ale nie doświadczyłem żadnych problemów z przyczepnością podczas biegania w deszczu. Zobaczymy, jak będzie spisywał się na śniegu, gdy ten spadnie w Warszawie.

Cholewka butów ASICS Novablast 3 wykonana jest z żakardowej siateczki. Graficznie nawiązuje do geometrycznego wzoru origami. Oferuje wysoki poziom komfortu, na który wpływa m.in. przewiewność. Jej główna część została wykonana w co najmniej 75% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Warto zwrócić uwagę na nowość –  klinowy system osłony języka. Nosi nazwę ASICS Notch Tongue Construction i służy do stabilizacja środstopia oraz zapobiega przesuwania się języka podczas biegania. Dla poprawy trzymania pięty wzmocniono konstrukcję w tylnej części buta. To kolejne udoskonalenia w obszarze stabilizacji, które docenić powinni pronatorzy.

W cholewce testowanego przeze mnie modelu dominują kolory czarny i pomarańczowy. Myślę, że to bardzo fortunne połączenie barw. But wygląda agresywnie i już samo założenie go na stopę nastraja do szybszego biegania.

Jakie wrażenia z biegania?

W trakcie ostatnich 12 tygodni w ASICS Novablast 3 pokonałem prawie 185 km. Ubierałem je zarówno na wybiegania, jak i na jednostki treningowwe wymagaające pokręcenia nogą. Doskonale pamiętam mój pierwszy bieg w tych butach. Wybrałem się na luźne rozbieganie, a nawet się nie obejrzałem, jak zegarek pokazał, że biegnę w tempie 4:25 min/km. Nie musiałem wkładać w to wiele siły, czułem jak ten but niesie mnie. Czerpałem z tego biegania czystą przyjemność.

W kolejnych tygodniach to wrażenie wcale nie zmieniło się. W dalszym ciągu czułem radość z treningu w ASICS Novablast 3. Czuć było, że but dobrze oddaje energię z każdego kroku. Podczas spokojnych wybiegań na dłuższych dystansach 20-25 km czułem mniejsze zmęczenie mięśniowe. W testowanych butach wykonałem kilka treningów interwałowych i muszę przyznać, że but bardzo dobrze spisywał się w takiej roli. Te jednostki uwypukliły atuty trzeciej odsłony Novablast takie jak lekkość, dynamikę i sprężystość.

W testowanych butach kilka razy biegałem również po ścieżkach Lasu Jana III Sobieskiego. Nie mam zastrzeżeń do przyczepności i komfortu, chociaż muszę podkreślić, że poziom trudności mojej trasy nie jest wysoki. Z całą pewnością Novablast to nie jest but trailowy, ale moje skromne potrzeby w zakresie biegów terenowych był w stanie zaspokoić.

Podsumowanie

Buty ASICS Novablast 3 dotarły do mnie w zestwie z koszulką startową typu singlet z kolekcji ASICS Ventilate Actibreeze oraz spodenkami typu sprinter. To jasno wskazuje, że japońska marka klasyfikuje ten model nie tylko jako treningowy, ale treningowo-startowy.

Myślę, że to słuszne podejście, bo bohater tego tekstu z powodzeniem sprawdzi się w zawodach, zwłaszcza na dystansach półmaratonu i maratonu. Podejmując próbę kolejnego złamania 3 godzin na królewskim dystansie postawiłem na karbonowe startówki ASICS METASPEED Sky +, ale biegnąc na wynik w granicach 3:15-3:30 sięgnąłbym po Novablast 3.

fot. archiwum prywatne | Sportograf

Swoją drogą sama koszulka ASICS Ventilate Actibreeze to istny majstersztyk. Ultralekka, świetnie odprowadzająca wilgoć, komfortowa. Za wentylację odpowiadają liczne wykonane laserowo perforacje, które odpowiadają za zwiększoną przewiewność poliuretanowej tkaniny. Do tego ten piękny wzór nawiązujący do tygrysich centek! Wybrałem tę koszulkę na maraton w Londynie i nie wyobrażałem sobie, że pobiegnę w innej.

Wracając do meritum tekstu, muszę podkreślić, że moja fascynacja serią Novablast trwa nadal. Zmiany wprowadzone do tego modelu sprawiają, że jest lepszy niż poprzednie dwie odsłony – lżejszy, bardziej stabilny, lepiej amortyzowany. Zachował przy tym wszystkie swoje atuty związane z jego dynamiką, sprężystością i responsywnością. Dla kogo jest to but? Myślę, że tak uniwersalny model jak ASICS Novablast 3 będzie cennym uzupełnieniem szafy każdego biegacza.

Ocena redakcji biegowe.pl (w skali od 1-5):

Ocena ogólna – 4,5
Amortyzacja – 5
Komfort – 5
Stabilizacja – 4,5
Przyczepność – 4,5
Dynamika – 5

Buty ASICS Novablast 3 są dostępne w na stronach ASICS.comEobuwie.pl

Autor tekstu i zdjęć: Marcin Dulnik

Artykuł powstał przy współpracy z marką ASICS, ale partner nie ingerował w treść materiału.