PZLA ogłosił minima na 19. Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce

Polski Związek Lekkiej Atletyki przedstawił zasady kwalifikacji na przyszłoroczne 19. lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Budapeszcie. Minima są mocno wyśrubowane, aby uzyskać przepustkę na maraton w stolicy Węgier kobiety będą musiały połamać 2:28, a mężczyźni 2:09:40. 

Zasady kwalifikacji oraz wskaźniki wynikowe zarząd PZLA zatwierdził na posiedzeniu, które odbyło się 7 grudnia. Minima na przyszłoroczne 19. Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce są najwyższe w historii, chociaż trzeba przyznać, że są tożsame ze wskaźnikami federacji World Athletics. Impreza odbędzie się w dniach 19-27 sierpnia.

Maratończycy muszą przyspieszyć

Maratończycy będą musieli mocno się napracować, aby uzyskać przepustkę na imprezę w Budapeszcie. Minimum na tegoroczne mistrzostwa świata w Oregonie wynosiło 2:11:30 (mężczyźni) i 2:29:30 (kobiety). Aby zakwalifikować się na przyszłoroczne zawody w Budapeszcie biegacze będą musieli uzyskać wyniki lepsze o 1 minutę i 50 sekund, a biegaczki o 1 minutę i 30 sekund.

W tym roku żadnej z polskich maratonek nie udało się połamać 2:28. Najbliżej tego celu była Aleksandra Brzezińska, która na początku grudnia na ulicach Walencji uzyskała czas 2:28:09. Bydgoszczanka tym samym została liderką tegorocznych polskich tabel. Drugi najlepszy tegoroczny wynik należy do Aleksandry Lisowskiej (2:28:36), który dał jej złoty medal na mistrzostwach Europy w Monachium. Z barierą 2:30 uporała się jeszcze Monika Jackiewicz w swoim maratońskim debiucie w Dębnie (2:29:51).

O wiele gorzej wygląda sytuacja w męskim maratonie. Barierę 2:10 ostatni raz Polakowi udało się sforsować aż prawie 9 lat temu. Dokonał tego rekordzista kraju Henryk Szost w Warszawie w kwietniu 2014 roku, gdy z wynikiem 2:08:55 sięgnął po tytuł mistrza Polski. W ostatnich latach najbliżej złamania 2:10 był Krystian Zalewski. W 2021 roku w Walencji w swoim drugim maratońskim starcie uzyskał wynik 2:10:14.

Polski ranking maratończyków w 2022 roku otwiera wynik 2:15:21 Adama Nowickiego z mistrzostw Europy w Monachium. Kolejne dwa rezultaty w tym zestawieniu to 2:18:11 Błażeja Brzezińskiego z maratonu w Dębnie i 2:18:22 Arkadiusza Gardzielewskiego z maratońskich wojskowych mistrzostw świata w Limie. Trzeba przyznać, że to dość odległe wyniki w stosunku do minimum 2:09:40.

– Rok był specyficzny, bo najlepsi szykowali się na ME, a tam nie było warunków na szybkie bieganie. To mocno wypacza tabele – uważa Kuba Pawlak, który wydaje popularny podcast o bieganiu 42,195 FM.  – Nie zmienia to faktu, że to dowód na to, jak wąska jest grupa „mocno” biegających zawodników i zawodniczek – dodaje.

Ile czasu na uzyskanie minimum?

Wskaźniki PZLA i World Athletics na 19. Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce powinny zostać uzyskane przez zawodników w terminie 31 sierpnia 2022 – 30 lipca 2023. Okienko kwalifikacyjne w biegu na 10 000 m i w wielobojach jest otwarte między 31 stycznia 2022 a 30 lipca 2023. Maratończycy mają czas na uzyskanie minimum między 1 grudnia 2021 a 30 maja 2023.

Sportowcy mogą zdobywać wskaźniki wyłącznie na zawodach z kalendarza World Athletics i European Athletics oraz PZLA (minimum klasa MM). Jak zaznaczył w komunikacie Zarząd PZLA,  zawodnicy zainteresowani startem w Budapeszcie obowiązkowo muszą wziąć udział w 99. PZLA Mistrzostwach Polski, które odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim w terminie 27-29 lipca. Zasada ta oczywiście nie dotyczy maratończyków.

W sytuacji, gdy więcej niż trzech zawodników uzyska wskaźnik PZLA, przy kwalifikacji od mistrzostw świata pod uwagę zostanie wzięta dyspozycja zdrowotna, miejsce uzyskane podczas 99. PZLA Mistrzostw Polski, dyspozycja startowa, pozycja w rankingu World Athletics, start we wcześniejszych imprezach rangi mistrzowskiej międzynarodowej a także posiadana dzika karta.

Przy powoływaniu zawodników z rankingu World Athletics, którzy nie posiadają wskaźników – przy kwalifikacjach pod uwagę będą brane wszystkie powyższe kryteria.

W zasadach kwalifikacji odnajdujemy nieśmiertelną formułkę, że „ostateczną decyzję o powołaniu do reprezentacji na 19. Mistrzostwa Świata w Budapeszcie podejmuje Zarząd PZLA na wniosek zespołu szkoleniowego”.

Ze szczegółowymi zasadami kwalifikacji i wskaźnikami dla wszystkich konkurencji można zapoznać się na stronie internetowej pzla.pl.

red

fot. Depositphotos.com