„Rozmowy dla Głowy”. Ruszył telefon zaufania i psychicznego wsparcia dla sportowców

Fundacja Graj z Głową uruchomiła pierwszy w historii telefon zaufania dla sportowców i przedstawicieli środowiska sportowego. Bezpłatne wsparcie mentalne i psychiczne może otrzymać każdy zawodnik, trener czy rodzic. Terminy na „Rozmowy dla Głowy” można rezerwować poprzez specjalnie udostępniony kalendarz. 

Porozmawiajmy

Telefon wsparcia dla środowiska sportowego działać będzie w kilku obszarach tematycznych. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie. Z jednej strony będzie to klasyczna rozmowa z psychologiem, z drugiej swoim doświadczeniem i wiedzą będą dzieliły się założycielki Fundacji Graj z Głową, które wyczynowo grały lub wciąż grają w piłkę ręczną. W przeszłości powiedziały publicznie, że chorują na depresję.

– Wygrałyśmy niejeden mecz i niejeden medal. Wiemy jak bardzo boli kryzys, jak bardzo boli depresja, ale jak bardzo boli również brak wsparcia. A prawda jest taka, że każdy kto jest w sporcie potrzebuje być wysłuchanym, zrozumianym i zasługuje na pomoc. Niestety nie każdy może na takie wsparcie liczyć. Nasz telefon będzie wypełniał ten lukę. Będzie służył sportowcom, trenerom i rodzicom zawodników. Nie mamy wątpliwości, że wsparcie uzyskane od każdej z nas może być wartościowe i efektywne. Porozmawiajmy – zachęca Ewa Urtnowska, prezes Fundacji Graj z Głową.

Projekt to nie tylko wsparcie i pomoc psychologiczna, ale przede wszystkim profilaktyka oraz zapobieganie kryzysom i depresji. Dlatego tak szeroka jest gama tematów, o których można rozmawiać. Mogą to być: bieżące sprawy zawodniczek i zawodników, rozwój kariery, przeprowadzka do nowego kraju, zmiana klubu, rodzicielstwo, kontuzja czy rozwój kariery dwutorowej.

Wsparcia będą udzielać piłkarki ręczne Kinga Achruk, Małgorzata Stasiak, Marta Mazurkiewicz i Ewa Urtnowska, a także profesjonalni psychologowie, terapeuci i trenerzy mentalni – Agnieszka Białek i Rafał Rogowicz. Oboje mają doświadczenie w pracy ze sportowcami.

– To ważne, aby poza ciałem dbać także o psychikę. Kluczowe jest zachowanie w tej sferze równowagi. Nasz projekt wsparcia różni się od wielu dostępnych na rynku. Z jednej strony daje bowiem możliwość uzyskania wiedzy od ludzi, którzy mają określone kompetencje i doświadczenie w zawodzie psychologa, ale z drugiej strony daje szansę rozmowy ze sportowcami, którzy doświadczyli kryzysów czy depresji, ale mają jednocześnie ogromne doświadczenie w sferze rozwoju i planowania kariery sportowej. To niecodzienna możliwość, dlatego bardzo zachęcam by dać sobie szansę na pomoc i wsparcie – wyjaśnia Agnieszka Białek, psycholog i wiceprezes Fundacji „Graj z Głową”.

„Rozmowy dla Głowy”. Jak to działa?

Telefon działa w określonych dniach i godzinach. To sama zawodniczka, zawodnik, rodzic czy trener decydują, jak i kiedy ma się odbyć konsultacja. W specjalnym kalendarzu zaznaczają swoje preferencje i zostawiają do siebie dane (numer telefonu, adres e-mail, imię i nazwisko lub nick). Wybrany przedstawiciel Fundacji kontaktuje się ze swoim rozmówcą, zgodnie z tym, co zostało wskazane. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką jako wsparcia i pewność, że konsultacja się odbędzie.

Sesja trwa 45 minut. Każdy rezerwujący sesję będzie mógł wybrać standardową rozmowę telefoniczną lub połączenie video za pośrednictwem komunikatora, tj. WhatsApp. Fundacja zapewnia całkowitą anonimowość rozmów. W każdy piątek kalendarz będzie aktualizowany.

Wszyscy udzielający porad zostali przeszkoleni i przygotowani do działania w kryzysie, także w momencie zagrożenia życia. Fundacja ma w tym obszarze przygotowane specjalne procedury. Kalendarz projektu „Rozmowy dla Głowy”, gdzie można rezerwować bezpłatne konsultacje, znajduje się pod linkiem rozmowydlaglowy.calendesk.net

Możesz pomóc

Projekt „Rozmowy dla Głowy” uruchomiono przy wsparciu środków przekazanych przez Polską Agencję Antydopingową, w ramach charytatywnej akcji „Biegam z czystą przyjemnością”.

– Bardzo się cieszymy, że nasza akcja mogła się przyczynić do uruchomienia takiej linii wsparcia. W naszym odczuciu ma to szczególne znaczenie właśnie teraz – w czasie okołoświątecznym. Świadomość, że można do kogoś zadzwonić  w kryzysowym momencie jest niezwykle istotna – dodaje Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Aby telefon działał efektywniej, w przyszłości będą do niego zapraszani kolejni psychologowie i trenerzy mentalni, ale na to potrzeba nowych środków finansowych. Dlatego już teraz fundacja zaprasza do świątecznej licytacji koszulek z podpisami reprezentantek Polski w piłce ręcznej, którą organizuje Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na rozwój flagowego projektu Fundacji „Rozmowy dla Głowy” oraz na pozostałe cele statutowe. Licytacje będą prowadzone na Facebooku Handball Polska. Start już jutro, w środę 21 grudnia 2022 roku, o godzinie 10:00.

Źródło: Polska Agencja Antydopingowa, red

fot. Depositphotos.com