Chudy Wawrzyniec poleca się na zimę i lato

12 sierpnia na szlakach Beskidu Żywieckiego odbędzie się dwunasta edycja Chudego Wawrzyńca, jednego z najstarszych ultramaratonów w Polsce. W programie zawodów znajdują się dwa wymagające dystanse – 50 i 80 km. A w najbliższą sobotę, 28 stycznia po raz drugi z trasą o długości 19 km zmierzą się uczestnicy Zimowego Chudego Wawrzyńca.

Coś dla początkujących, coś dla wyjadaczy

Po raz czwarty z rzędu Chudy Wawrzyniec zostanie rozegrany w randze Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Tytułów mistrzowskich bronić będą Tomasz Skupień i Dominika Stelmach.

– Bieg jest nietypowy. Brak supportu, mała liczba punktów odżywczych, brak przepaków. Na dokładkę unikatowa formuła – wybór dystansu (w edycji 2023 to 50 i 80 km) odbywa się już na trasie biegu. Limit czasu – ten sam dla każdego z dystansów – 16 godzin. A to oznacza, że trasę 50+ można w dużej mierze pokonać marszobiegiem. I to ma zachęcić początkujących „górali”. Trasa 80+ to większe wyzwanie. Raczej nie polecamy początkującym. Trudności dodaje fakt, że na dystansie są tylko dwa punkty odżywcze. Nawet najbardziej zaprawieni w bojach podkreślają, że to wymagająca formuła – tłumaczy Piotr Książkiewicz, współorganizator Chudego Wawrzyńca.

Od 2021 roku Chudemu Wawrzyńcowi towarzyszy Parszywa Bendoszka. Dystans 60 km, trasa pokrywa się w części z dystansem 80+. Jest też coś dla tych, co to wolą szybciej i krócej. Mała Rycerzowa. Widowiskowe 20 km. A jeśli ktoś chce jeszcze krócej, może wybrać się na Muńcuł Vertical, czyli 1 km z 415m up. Dwie ostatnie propozycje to biegi, które zostaną rozegrane dzień po Chudym – 13 sierpnia.

Z kolei już w sobotę, 28 stycznia odbędzie się druga edycja Zimowego Chudego Wawrzyńca na dystansie 19 km. Zawodnicy będą wbiegać m.in. Rysiankę oraz Pilsko, drugi co do wysokości szczyt Beskidu Żywieckiego – 1534 m n.p.m.  Jeśli warunki będą na tyle trudne, że aż niebezpieczne, organizatorzy zakładają skrócenie trasy do 17,5 km. Wtedy biegacze tylko popatrzą na Pilsko z Hali Cebulowej, nie będą wbiegać na szczyt.

Zapisy w stylu eko

Rejestracja do zimowego i letniego Chudego Wawrzyńca odbywa się na stronie www.zapisy.krokdonatury.pl. Opłata startowa za udział w letniej edycji do końca marca wynosi 209,99 złotych, wpisowe na sobotni bieg kosztuje 189,90 złotych.

Każdy startujący w zimowej lub letniej odsłonie Chudego Wawrzyńca może dopłacić 30 złotych i wybrać pakiet charytatywny, który oznacza wsparcie lokalnych działań proekologicznych – akcji Czyste Beskidy. To kolejny rok tego typu rozwiązania w ramach Chudego Wawrzyńca.

Źródło: Fundacja Krok do Natury

fot. w nagłówku Karolina Krawczyk