Najsłodszy bieg w Polsce odbył się po raz osiemnasty

W niedzielę, 19 lutego br. odbyła się XVIII edycja Biegu Wedla. Organizowane co roku wydarzenie, cieszące się popularnością wśród amatorów ruchu na świeżym powietrzu, po raz pierwszy od dwóch lat odbyło się w tradycyjnej formule. W tegorocznej edycji wzięło udział 1027 osób, w tym 157 dzieci.

Wydarzenie od lat przyciąga biegaczy, dla których trening w warszawskim Parku Skaryszewskim to nie tylko sportowe wyzwanie, ale i słodka przyjemność. Firma Wedel, której fabryka czekolady mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie parku, włącza się w organizację wydarzenia od jego początków, angażując się w ten sposób w życie lokalnej społeczności.

Bez limitów

Bieg Wedla po dwóch latach obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 wrócił do tradycyjnej formuły. Szesnasta i siedemnasta edycja wydarzenia były realizowane w wersji stacjonarnej i wirtualnej. W 2023 roku biegacze z całej Polski nareszcie mogli stanąć do rywalizacji „ramię w ramię”.

Dla uczestników przygotowano kilka tras o długości 0,25 km, 1,8 km, 5,4 km, 9 km, Nordic Walking (5 km) i O-run.

– W tym roku frekwencja dopisała – 1027 uczestników biegu świadczy o stale rosnącej popularności tego wydarzenia i stanowi dowód na to, że wieloletnie relacje biznesu z organizacjami pozarządowymi mają ogromne znaczenie. Wspaniale było zobaczyć także znajome twarze naszych koleżanek i kolegów, którzy pojawiają się na trasie z rodzinami, a zwłaszcza dziećmi, u których od najmłodszych lat zaszczepiają miłość do aktywności fizycznej – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierowniczka Komunikacji Korporacyjnej firmy Wedel.

Kusz vel Sobczuk podkreśla, że lutowy bieg to wydarzenie, w którym chętnie uczestniczą pracownicy Wedla.

–  Są wśród nas osoby, które swoją przygodę z Biegiem Wedla zaczynały w 2015 roku – liczymy, że niebawem wspólnie będziemy celebrować okrągłe jubileusze – dodaje.

Jak to się zaczęło?

Miejsce, w którym co roku odbywa się bieg, czyli warszawski Park Skaryszewski zajmuje ważne miejsce w historii firmy Wedel. To właśnie tutaj, w bliskim sąsiedztwie fabryki czekolady, Jan Wedel w latach 30. XX w. stawiał pierwsze automaty ze słodyczami. Założyciel od początku istnienia firmy wspierał aktywność fizyczną u swoich pracowników.

Już na początku lat 30. XX wieku w fabryce powstał Klub Sportowy „Rywal”. Pracownicy w sekcjach damskich i męskich trenowali wspólnie wiele dyscyplin, m. in. lekkoatletykę, kolarstwo, piłkę nożną, pływanie czy wioślarstwo. KS Rywal działa także dziś – został reaktywowany z inicjatywy pracowników. W ramach programu firma finansuje treningi czy przestrzenie do aktywności wedlowskich drużyn sportowych.

Źródło: Bieg Wedla