W Polsce nie brakuje lekkoatletycznych talentów. Jest fundacja, która je wspiera

Czy wiecie, że tylko jedna kobieta w historii światowej lekkoatletyki w kategorii U18 zeszła poniżej 6 minut w biegu na dystansie 2000 m?  To Polka – Zuzanna Wiernicka, zawodniczka RKS Łódź i stypendystka programu „Wybiegaj w Przyszłość”. Takich talentów na skalę światową mamy w Polsce dziesiątki. Fundacja Zdrowy Ruch podjęła walkę o ich przyszłość.

Wrócili z workiem medali

Z zakończonych w ten weekend PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 w Rzeszowie, wszyscy startujący stypendyści programu „Wybiegaj w Przyszłość” wrócili z medalami. Tytuły mistrzowskie w kategorii U18 zdobyli Tomasz Bajraszewski (60 m), Maria Jarosińska (200 m), Lena Pajęcka (600 m), Łukasz Zaczyk (1000 m)  i Zuzanna Wiernicka (2000 m).

W kategorii U20 Bartosz Kitliński zdobył złoto w biegu na 800 m, Martyna Krawczyńska wywalczyła srebro na dystansie 3000 m, a z brązowych medali HMP cieszyli się Michał Gorzkowicz (60 m) i Aleksandra Wiśniewska (800 m).

Rekrutacja do programu stypendialnego „Wybiegaj w Przyszłość” pokazuje, jak niezwykłe talenty mamy w polskich biegach. Równocześnie jednak wiemy, że wraz z wiekiem liczba osób trenujących lekkoatletykę maleje. Dane Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dowodzą, że w każdej kolejnej kategorii wiekowej notujemy spadki liczby zawodników licencjonowanych sięgające nawet 50 procent. Chcemy walczyć z tym trendem – mówi Marek Plawgo, wybitny sprinter, olimpijczyk, rekordzista Polski na 400m ppł, który zasiada w Radzie Fundacji Zdrowy Ruch. – Im więcej dzieci i młodzieży będzie w sporcie, tym zdrowsze będziemy mieć społeczeństwo. A także tym więcej będzie gwiazd sportu, które stają się potem idolami młodzieży i koło samo się napędza – tłumaczy.

Program „Wybiegaj w Przyszłość” to jedyna w kraju tego typu inicjatywa organizacji pozarządowej, która finansowo i merytorycznie wspiera młodych biegaczy.

Większość programów stypendialnych skierowanych jest do zawodowych już sportowców. My chcemy wesprzeć tych, którzy są na początku swojej drogi.  Dając realne wsparcie finansowe, chcemy dodać tym młodym ludziom wiarę w swoje marzenia i pomóc im je realizować – zaznacza Ada Smokowska, założycielka i prezeska Fundacji Zdrowy Ruch. – Stypendia pomagają im się szkolić, wyjeżdżać zawody, kupować potrzebny sprzęt, konsultować się ze specjalistami, ale to także „zastrzyk” motywacji do dalszej pracy – wylicza.

Ale stypendia sportowe nie rozwiązują wszystkich problemów. Fundacja organizuje także otwarte, bezpłatne warsztaty edukacyjne dla całej społeczności młodych zawodników, ich trenerów i rodziców. Pozwalają świadomie kierować karierą sportową, uczą jak łączyć sport z nauką, jak rozwijać swoje kompetencje pozasportowe, uświadamiają młodzież w tematyce dietetyki, psychologii sportu czy profilaktyki zdrowotnej.

Jesteśmy dumni, że możemy pomagać tak szeroko, a finansowo wesprzeć aż dwanaścioro biegaczek i biegaczy. To efekt naszych całorocznych działań i wsparcia naszych darczyńców – mówi Paulina Kalinowska, Dyrektorka Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Młodzi mistrzowie

Stypendyści drugiej edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość” już dziś udowadniają, że mają zadatki na wielkich mistrzów. W trwającym właśnie lekkoatletycznym sezonie halowym zajmują czołowe listy tabel PZLA. 15-letnia Zosia Tomczyk w pięknym stylu pobiła nieoficjalny rekord Polski i Europy U16 na 30 0m (38.35).

Zuzanna Wiernicka w tym roku zdążyła już rozprawić się z dwoma rekordami Polski U18 – na 1000 m i 2000 m, gdzie na 2000 m jest prawdopodobnie pierwszą lekkoatletką na świecie w historii kategorii U18 (16-17 -latkowie), która zeszła poniżej 6 minut.

Taki moment jak ten, pokazuje, że nasze działania mają wielki sens. Z imprezy rangi mistrzowskiej, gdzie na starcie staje ponad tysiąc najlepszych w Polsce zawodników, każdy z naszych stypendystów przywozi medal – zauważa Tomasz Smokowski, dziennikarz sportowy, członek Rady Programu „Wybiegaj w Przyszłość”. – Nieprzypadkowo w tym roku skupiliśmy się na warsztatach z psychologii sportu. To właśnie radzenie sobie ze stresem i dobre przygotowanie mentalne powoduje, że zawodnik umie dać z siebie wszystko na najważniejszych startach sezonu. Jesteśmy dumni z naszych stypendystów! To młodzi mistrzowie, a jestem pewny, że także przyszli mistrzowie międzynarodowych imprez seniorskich – podsumowuje z pełnym przekonaniem.

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch

fot. Sportografia.pl