Z czystą przyjemnością wybiegają stypendia dla młodych sportowców

19 lutego ruszą zapisy do trzeciej edycji akcji „Biegam z czystą przyjemnością”, która 15 kwietnia odbędzie się w 9 miastach w całej Polsce. Zawodnicy będą pokonywać trasy o długości 9 999 metrów. Dochód ze sprzedaży pakietów startowych zostanie przekazany na roczne stypendia dla młodych sportowców.

Czysty sport, czysta przyjemność

Akcja „Biegam z czystą przyjemnością” od początku promuje nie tylko czysty sport, ale także aktywność fizyczną dostępną dla każdego. W tym roku imprezy pod tym szyldem zostaną zorganizowane w  Chorzowie, Warszawie, Inowrocławiu, Kielcach, Ostrołęce, Gorzowie Wielkopolskim, Lidzbarku Warmińskim, Starogardzie Gdańskim i Gubinie. Główne starty zaplanowano na 15 kwietnia o godzinie 9:30. Wcześniej, 19 lutego ruszą zapisy.

Warto już teraz ustawić na ten dzień przypomnienie w telefonie. Ubiegła edycja biegu cieszyła się dużym zainteresowaniem, a blisko połowa pakietów została sprzedana w 24 godziny. Dodatkową motywacją dla uczestników może być też fakt spotkania na wybranych trasach naszych ambasadorów – mówi Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, rzeczniczka prasowa POLADA.

Wśród ambasadorów biegu są m.in. Oktawia Nowacka, Marcin Lewandowski, Zuzanna Czapska, Robert Wilkowiecki, Agnieszka Kobus–Zawojska, Luiza Złotkowska, Maciej Zawojski czy Wojciech Makowski.

Kto nie będzie mógł pojawić się na trasach stacjonarnych ma możliwość biegu wirtualnego. Aplikacja będzie aktywna między 9 a 15 kwietnia. W przeszłości uczestnicy biegali w Austrii, na Wyspach Brytyjskich, a nawet w Kenii. W akcji mogą brać udział zawodnicy z niepełnosprawnością ruchową oraz intelektualną.

W biegu nie ma limitu czasu. Można spacerować, maszerować a także przejechać dystans na wózku inwalidzkim. Dla każdego uczestnika przewidziany jest pakiet startowy i medal.

Dzięki biegaczom skoczą w marzenia

Środki ze sprzedaży pakietów startowych trafią do Fundacji Moniki Pyrek, która od sześciu lat prowadzi Fundusz Stypendialny „Skok w Marzenia”. Dotychczas z takiej formy wsparcia skorzystało już 50 młodych sportowców. Każdego roku do Fundacji Moniki Pyrek spływa nawet kilkaset wniosków stypendialnych od przedstawicieli najróżniejszych dyscyplin sportu. Rada Funduszu mierzy się więc z niełatwym zadaniem wybrania dziesięciorga utalentowanych sportowców młodego pokolenia, którzy otrzymają roczne stypendium w wysokości 10 tysięcy złotych.

– Fundacja Moniki Pyrek i Fundusz Stypendialny „Skok w Marzenia”, są dla nas gwarancją, że środki z naszej charytatywnej akcji zostaną dobrze i mądrze wydane. Jesteśmy pewni, że pomoc finansowa w takiej formie realnie wpływa na rozwój kariery sportowej. Bardzo się cieszymy, że wspólnie z biegaczami naszej akcji dołożymy cegiełkę, być może, nawet do olimpijskiego medalu w przyszłości – wyjaśnia Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Stypendium to nie tylko pieniądze

Na początku swojej drogi stypendystami byli m.in. płotkarka Pia Skrzyszowska, wicemistrzyni świata w wieloboju – Adrianna Sułek, mistrzyni i rekordzistka świata we wspinaczce sportowej na szybkość – Aleksandra Mirosław, najsilniejsza kobieta w Polsce, mistrzyni Polski w podnoszeniu ciężarów – Weronika Zielińska-Stubińska, olimpijka w kajakarstwie slalomowym Aleksandra Stach, a także Mistrz Świata Juniorów w windserfingu Radosław Furmański czy nowa generacja sprinterów – Oliwier Wdowik i Marek Zakrzewski.

– Każdego rodzaju wsparcie finansowe, które zapewnia spokój psychiczny i daje pewną perspektywę rozwoju sportowego jest na wagę złota. To nie tylko pieniądze, ale także dowód na to, że ktoś w nas wierzy, ktoś nas dostrzega. To motywujące i uskrzydlające. Dlatego bardzo się cieszę, że mogłam być w przeszłości stypendystką „Skoku w marzenia” i trzymam kciuki za kolejnych stypendystów – mówi Pia Skrzyszowska, olimpijka, mistrzyni Europy z 2022 roku w biegu na 100m przez płotki.

Stypendia to jednak nie tylko środki finansowe pozwalające na realizację sportowych marzeń, ale to także nauka samodzielności i wsparcie merytoryczno-eksperckie na wielu płaszczyznach zawodniczej kariery. Fundacja Moniki Pyrek, realizując program stypendialny „Skok w marzenia”, kładzie nacisk na ważny aspekt myślenia o dwutorowej karierze sportowej już od jej początków. Celem jest uświadomienie młodych sportowców, że ich rozwój osobisty oraz edukacyjny jest tak samo istotny jak trening sportowy.

Źródło: Polska Agencja Antydopingowa

fot. w nagłówku Depositphotos.com