42,195 FM Podcast. Dla kogo są badania wydolnościowe?

Dzięki badaniom wydolnościowym możemy skutecznie zarządzać procesem treningowym. Na bazie parametrów, które otrzymujemy jesteśmy w stanie niemal “zaprogramować” każdą jednostkę. Komu będzie to najbardziej potrzebne w praktyce i ile ta wiedza kosztuje? W nowej audycji “42,195 FM – podcasty o bieganiu” opowiedział o tym fizjolog dr Szczepan Wiecha w rozmowie z Kubą Pawlakiem.

Słuchaj podcastu:

Vo2max, HRmax, próg anaerobowy i mleczanowy – to tylko niektóre parametry, jakie ma do dyspozycji współczesny biegacz, pragnący zaplanować skuteczny trening. Dostępność danych zwiększa się wraz z rozwojem technologii, a skutkiem tego bieganie “na nos”, nawet w świecie amatorskiego sportu, odchodzi do lamusa.

Najbardziej precyzyjne informacje o naszych aktualnych możliwościach wysiłkowych wciąż jednak dostarczają nam badania wydolnościowe, a nie naszpikowane gadżetami smartwatche. Aby poszerzyć świadomość słuchaczy w tym zakresie gospodarz podcastu 42,195 FM – Kuba Pawlak w najnowszym odcinku swojej audycji przepytał dr Szczepana Wiechę – fizjologa sportowego, który przeprowadził i przeanalizował tysiące badań na biegaczach. 

Z rozmowy dowiecie się m.in.:

– jakie Vo2max mają zawodnicy polskiej elity maratonu?
– czy da się fizjologicznie uzasadnić, dlaczego sportowcy z Afryki zdominowali światowe biegi długie?
– dlaczego co trzeci biegacz nie reaguje na bodziec hipoksji?
– ile procentowo więcej energii zużywamy na pokonanie kilometra, gdy ważymy 3kg więcej?
– dlaczego tylko 20% smartwatchów potrafi poprawnie wyznaczyć strefy tętna?

Źródło: 42,195 FM Podcast