Dla kogo zwycięstwo w 15. Poznań Półmaratonie? Pachnie rekordami trasy

Zwycięzca zeszłorocznego półmaratonu w stolicy Wielkopolski i triumfatorka maratonu w Rzymie sprzed niespełna miesiąca postarają się podgrzać sportowe emocje na trasie 15. Poznań Półmaratonu. Na linii startu zobaczymy aż czterech biegaczy z rekordami życiowymi poniżej 1 godziny. W zawodach weźmie udział komplet 8,5 tysiąca uczestników.

– Poznańskie półmaratony w ostatnich latach stały na wysokim poziomie sportowym. To nas zobowiązuje do zapraszania jak najlepszych zawodniczek i zawodników. Biegaczy elity dobieramy oczywiście pod kątem życiówek, ale w dniu biegu nie tylko one mają znaczenie. To będzie bez wątpienia szybki bieg, ale wszystko rozstrzygnie się w niedzielę – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 15. Poznań Półmaratonu.

fot. Dorota Szota

Moc faworytów

Organizatorzy biegu przedstawili faworytów we wtorek, 11 kwietnia na konferencji prasowej w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. W czołówce nie brakuje zawodników, którzy w przeszłości z sukcesami ścigali się na poznańskich ulicach.

Wśród nich jest m.in. 22-letni Sikiyas Abate Misganaw. Etiopczyk bieg w stolicy Wielkopolski wygrywał dwukrotnie. W 2019 roku do zwycięstwa w Poznaniu wystarczył mu czas 1:02:29, ale w ubiegłym roku był znacznie szybszy. Dotarł do mety ze znakomitym wynikiem 1:00:49. Z barierą 60 minut uporał się kilka miesięcy później w Kopenhadze, gdzie uzyskał swój aktualny rekord życiowy 59:53.

Tegoroczna dyspozycja Etiopczyka jest zagadką. W lutym pobiegł w Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale zawody ukończył z przeciętnym czasem 1:03:18. Zobaczymy, czy w niedzielę będzie w stanie pobić wynoszący 59:32 rekord trasy ustanowiony dwa lata temu przez jego rodaka Mohameda Esę.

Zdecydowanym faworytem niedzielnego biegu będzie Hicham Amghar, który również dobrze zna trasę poznańskiego półmaratonu. W 2021 roku finiszował tutaj jako piąty z czasem 1:01:26. W tym roku Marokańczyk jest w gazie. W lutym dotarł do mety półmaratonu w Ras Al Khaimah ze świetnym rezultatem 59:53, który jest jego aktualnym rekordem życiowym. Z kolei w minioną niedzielę w Dubaju 28-letni Amghar pokonał 10 km w czasie 26:56! Wynik poddawany będzie jeszcze ratyfikacji, ale to dziesiąty najlepszy rezultat w światowych tabelach wszech czasów!

Życiówki lepsze niż rekord trasy Poznań Półmaratonu mają Etiopczycy Fikadu Haftu (59:08) i Solomon Berihu (59:17).

Zalewski jak bumerang

Kibice będą zapewne mocno ściskać kciuki za rekordzistę Polski (1:01:32), Krystiana Zalewskiego. Podopieczny Jacka Kostrzeby lubi ścigać się w stolicy Wielkopolski i chętnie tam wraca. W niedzielę po raz trzeci w karierze wystartuje w Poznań Półmaratonie (2019, 2022), a w marcu drugi raz z rzędu wygrał Recordową Dziesiątkę.

fot. Dorota Szota

Organizatorzy awizują udział w niedzielnym biegu również dawno niewidzianego na linii startu Marcina Chabowskiego, którego rekord życiowy w półmaratonie z 2018 roku wynosi 1:02:24. To piąty najlepszy wynik w polskich tabelach. Doświadczony, 37-letni zawodnik z Wejherowa od Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku zmagał się z kontuzjami.

Czy kobiety pobiją rekord?

Wśród pań zapowiada się pasjonująca rywalizacja pomiędzy grupą zawodniczek z Afryki, z których czwórka legitymuje się wynikiem życiowym lepszym niż rekord poznańskiej trasy (1:09:18). Najlepszy czas należy do 35-letniej Beatrice Chepkemoi Mutai. Kenijka w marcu ubiegłego roku w belgijskim Gent uzyskała rezultat 1:07:29.

W roli faworytki z pewnością wystąpi również 21-letnia Etiopka Anchialem Haymanot. We wrześniu ubiegłego roku ścigała się w mocno obsadzonym biegu w Kopenhadze, który ukończyła jako ósma ze znakomitym czasem 1:08:09.

Do walki o czołowe lokaty włączyć powinny się także zwyciężczyni maratonu w Rzymie Betty Chepkwony (Kenia), Niemka Laura Hottenrott i potencjalnie najsilniejsza wśród Polek Monika Jackiewicz. Rekord życiowy mistrzyni Polski w półmaratonie z 2021 roku wynosi 1:12:50.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak w półmaratońskim debiucie spisze się kielczanka Sabina Jarząbek, która w dorobku ma m.in. zdobyte w ubiegłym roku złote medale mistrzostw Polski na 5 km na ulicy i w biegach przełajowych.

Szanse na rekordowe wyniki w niedzielnym biegu oceniła podczas konferencji Karolina Nadolska, która w niedzielę, 16 kwietnia niestety nie wystartuje.

– Trasa poznańskiego półmaratonu jest szybka, dwa moje najlepsze wyniki zostały ustanowione właśnie na niej. Na pewno przy biciu wszelkich rekordów zawodnikom musi w danym dniu sprzyjać dobra dyspozycja i nie może zawieść pogoda – skomentowała aktualna rekordzistka Polski w półmaratonie (1:09:18).

Elita 15. Poznań Półmaratonu

Mężczyźni

Sikiyas MISGANAW (ETH) PB: 59.53
Hicham AMGHAR (MAR) PB: 59.53
Shadrack CHESIR (KEN) PB: 1:01.27
Krystian ZALEWSKI (POL) PB: 1:01.32
Marcin CHABOWSKI (POL) PB: 1:02.24
Fikadu HAFTU (ETH) PB: 59.08
Solomon BERIHU (ETH) PB: 59.17
Emil MILLAN DE LA OLIVA (SWE) PB: 1:02.53
Daniel Hafte TSEGAY (ETH) PB: 1:01.04
Selamihun TAMRAT (ETH) PB: 1:04.46
Haftamu GEBRESILASE (ETH) – debiut w półmaratonie
Adane Abrha BELAY (ETH) – debiut w półmaratonie
Elias Kipchumba MAIYO (KEN) – debiut w półmaratonie

Kobiety

Beatrice Chepkemoi MUTAI (KEN) PB: 1:07.29
Anchialem HAYMANOT (ETH) PB: 1:08.09
Juliet CHEKWEL (UGA) PB: 1:08.44
Likina AMEBAW (ETH) PB: 1:09.01
Monika JACKIEWICZ (POL) PB: 1:12.50
Betty CHEPKWONY (KEN) PB: 1:14.21
Laura HOTTENROTT (GER) PB: 1:10.49
Sabina Jarząbek (POL) – debiut w półmaratonie

Źródło: POSiR

Fot. w nagłówku Dorota Szota