PZLA zamierza przyjąć biegi długie do swojej rodziny. Uruchamia specjalną komisję

– Jesteśmy 38-milionowym krajem, a w historii zdobyliśmy tylko trzy medale w maratonie na wielkich imprezach – przyznał prezes PZLA dr Henryk Olszewski na dzisiejszej konferencji prasowej inaugurującej działalność Komisji ds. Biegów Długich, która ma sprawić, że krążków będzie więcej. Na jej szefa wybrano Bogusława Mamińskiego – przed laty wicemistrza świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, organizatora biegów ulicznych.

Chcą stworzyć wielką lekkoatletyczną rodzinę

W skład komisji ds. biegów długich wchodzą byli lekkoatleci Agnieszka Gortel-Maciuk, Wanda Panfil i Paweł Czapiewski oraz dyrektor Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk Stanisław Lange, sekretarz generalny PZLA Hubert Trochimowicz i przewodniczący Bogusław Mamiński.

Przed nową komisją lekkoatletyczna centrala postawiła szereg zadań. W pierwszej kolejności ma zająć się zdefiniowaniem problemów biegów długich, a także podjąć działania na rzecz integracji środowiska.

– Moja kadencja trwa do 2024 roku. Liczę, że do tego czasu uda się zbudować coś dobrego. Myślę, że na koniec kadencji będzie dobrym prezentem dla lekkiej atletyki żebyśmy się nie dzielili na wy i oni. Żeby całe środowisko stworzyło wielką lekkoatletyczną rodzinę – mówił Henryk Olszewski.

fot. Tomasz Kasjaniuk

Przewodniczący komisji podkreślał, że członkowie komisji związani są z biegami od lat, chociaż działają w różnych obszarach. Zaznaczył, że jest otwarty na poszerzenie zespołu o nowych członków.

– Pamiętajmy, że biegi masowe to ogromne środowisko, a my chcemy je integrować. Przygotowaliśmy odpowiednią strategię. Nasze doświadczenia są ukierunkowane w budowę systemu jaki pozwoli wyselekcjonować zdolną młodzież i odpowiednio ją zagospodarować w perspektywie igrzysk w Los Angeles w 2028 roku – mówił Bogusław Mamiński.

Przy okazji warto posłuchać, jak o problemach biegów długich w Polsce mówił Mariusz Giżyński. Doświadczony maratończyk był gościem dwudziestego odcinka „Biegowych Podcastów” portalu biegowe.pl

Patrzą na biegi szeroko

Jak zauważa sekretarz generalny PZLA Hubert Trochimowicz integracja środowiska biegowego nie dotyczy tylko sfery związanej z masowymi biegami ulicznymi.

– Jako PZLA spoglądamy na biegi szeroko. Ostatnimi czasy czyniliśmy liczne starania związane z integracją biegów górskich. Odbyliśmy wiele szereg spotkań z organizatorami biegów, ale także samymi zawodnikami. Efekty tego już widać. W tym roku, podobnie jak międzynarodowe federacje, pod egidą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zostaną zorganizowane jedne duże mistrzostwa kraju w biegach górskich. Te zawody odbędą się już za nieco ponad tydzień w Szczawnicy w ramach imprezy Pieniny Ultra-Trail – informuje Hubert Trochimowicz.

Źródło: PZLA, red

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk