42,195 FM Podcast o dietach w sportach wytrzymałościowych

Zofia Piotrowicz, dietetyczka sportowa współpracująca z kadrą narodową biegaczy po raz kolejny gościła w audycji „42,195 FM – podcasty o bieganiu”. W rozmowie z Kubą Pawlakiem tym razem mówiła o wpływie modeli żywieniowych na zdrowie oraz formę sportową.

Słuchaj podcastu

Wpływ modeli żywieniowych na zdrowie oraz formę sportową, to temat wokół którego narosła duża liczba mitów, półprawd i miejskich legend. Często napotyka się tu na pseudospecjalistyczne teorie, których wnioski bazują na pojedynczych badaniach. Życie, nie tylko sportowe, zazwyczaj jednak tak proste nie jest i jeżeli nie bazujemy na metaanalizach i przekrojowych publikacjach, to jesteśmy w stanie znaleźć dowody niemal na każdą, nawet najbardziej niedorzeczną teorię.

Rzetelną wiedzę naukową, popartą praktyką i doświadczeniem przedstawiła w tym odcinku Zofia Piotrowicz – dietetyk sportowa współpracująca z kadrą narodową biegaczy. Dowiecie się z niego czy i jaki wpływ na proces treningowy oraz możliwości wysiłkowe mają najpopularniejsze modele żywieniowe takie jak wegetarianizm, weganizm czy dieta ketogeniczna.

Z rozmowy skorzystają nie tylko osoby stosujące takie modele oraz ich trenerzy, ale z uwagi na szerokie potraktowanie tematu, również wszyscy którzy chcą bardziej świadomie odżywiać się pod kątem zdrowotnym i sportowym.

Z podcastu dowiesz się między innymi:

– czy istnieje korelacja między dietą a grupą krwi?
– jakie zagrożenia niosą wykluczenia poszczególnych grup produktów w diecie sportowców?
– czy mięso skuteczniej zapewnia uczucie sytości?
– czy keto sprawdzi się u biegacza?
– czy da się “wytrenować” większe wykorzystanie tłuszczu w pozyskiwaniu energii?

Źródło: 42,195 FM – podcasty o bieganiu