Odżywki przedtreningowe – kiedy warto je stosować?

Podczas wielomiesięcznych treningów sportowcy nierzadko szukają „wspomagaczy”, które wspierać ich będą w drodze po wymarzoną sylwetkę i pożądane wyniki. Wśród licznych preparatów – zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych – pojawiają się odżywki przedtreningowe. Na czym polega ich fenomen, w jaki sposób działają i dla kogo są dedykowane?

Czym są odżywki przedtreningowe?

Odżywki przedtreningowe (pre-workout) to grupa suplementów, bazujących na różnorodnej mieszaninie substancji, których celem jest pobudzić organizm do wzmożonej aktywności. Jak sama nazwa wskazuje – stosuje się je bezpośrednio przed treningiem (siłowym, cardio, aerobowym).

Jest to obecnie grupa najsilniej rozbudowanych produktów na rynku suplementów sportowych, a same przedtreningówki (https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/przedtreningowki/) różnią się od siebie zawartością składników. 

Skład przedtreningówek

  • Kofeina – naturalny stymulant, który pobudza ciało do pracy, wspiera metabolizm i układ nerwowy. Składnik ten przyczynia się do wydzielania adrenaliny, a dawki powyżej 5 mg/kg masy ciała – potęgują produkcję kwasów tłuszczowych.
  • Kreatyna – białko, złożone z 3. aminokwasów (tj. arginina, glicyna i metionina). Występuje naturalnie w organizmie jako składnik tkanki mięśniowej. Dostarczana w formie suplementów zwiększa intensywność ćwiczeń, a także ułatwia produkcję białka, co z kolei przyczynia się do rozrostu tkanki mięśniowej.
  • Betaina – zmodyfikowany aminokwas, pochodzący z buraka cukrowego. Stosowany w ramach profilaktyki miażdżycowej i minimalizujący ryzyko powstawania zakrzepów.
  • L-tyrozyna – aminokwas endogenny, prekursor dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny. 
  • Jabłczan cytruliny – wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, przyspiesza proces regeneracji.

Przedtreningówki z takim (i nie tylko!) składem, znajdziesz na: https://gymsanctuary.com/ 

Jakie jest zadanie przedtreningówek?

Składniki zawarte w profesjonalnych preparatach doprowadzają do uwalniania tlenku azotu. Ten z kolei zwiększa światło naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie mięśni i wspiera budowanie imponującej pompy mięśniowej. 

Lepiej ukrwione mięśnie to także mięśnie lepiej zaopatrzone w tlen i ważne składniki odżywcze. W efekcie czego mogą pracować dłużej, szybciej się regenerują i umożliwiają podjęcie nowej aktywności, bez ryzyka powstawania bolesnych zakwasów. 

Mniej znaną zaletą, związaną z przedtreningówkami, jest możliwość podwyższenia koncentracji. Dzięki niej możesz ze skupieniem wykonywać ćwiczenia, dbając o poprawność wykonywania każdej serii. 

Kiedy warto stosować przedtreningówki?

Po pierwsze – gdy koniecznie jest wzniesienie swojego treningu na wyższy poziom lub gdy dotychczasowe ćwiczenia nie przynosiły oczekiwanego efektu. Przedtreningówki mogą Cię wspomóc i pokazać nowe drogi, dzięki którym zbliżysz się do swojej wymarzonej sylwetki,

Po drugie – gdy brakuje Ci motywacji, czujesz zniechęcenie, frustrację lub spadek energii. Stan ten jest bardzo powszechny, zwłaszcza jeśli oczekiwany cel się oddala, a na efekty trzeba poczekać dłużej, niż się spodziewałeś. 

Po trzecie – gdy wiesz, że czeka Cię intensywny czas, gdy istnieje ryzyko gorszego samopoczucia. Przedtreningówka może pełnić rolę prewencyjną i przygotowawczą przed długotrwałym treningiem, aktywnym weekendem lub maratonem.

Zobacz ranking najlepszych przedtreningówek na rynku: https://gymsanctuary.com/rankingi/ranking-najlepszych-przedtreningowek-2023/

artykuł sponsorowany

fot. Pexels Victor Freitas