Trwają poszukiwania „Lekkoatletycznych Nadzieji Olimpijskich”

– Jestem już po raz kolejny na zawodach z cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” i kolejny raz jestem nimi zachwycona – cieszy się mistrzyni olimpijska z Tokio Małgorzata Hołub-Kowalik. W mityngach w Słupsku i Poznaniu łącznie wzięło udział blisko tysiąc młodych sportowców.

W Słupsku w zawodach eliminacyjnych województwa pomorskiego wzięło udział czterystu uczniów, z kolei w Poznaniu, gdzie tego samego dnia rywalizowali uczniowie z województwa wielkopolskiego, startujących zawodników było ponad 500. W stolicy Wielkopolski z młodymi lekkoatletami spotkali się Mateusz Siuda, Martyna Galant i Patrycja Wyciszkiewicz.

– Biorę po raz pierwszy udział w tej imprezie, jestem nią po prostu zachwycona – podkreśla Angelika Cichocka, mistrzyni Europy na 1500 metrów, która była pod wrażeniem skali zawodów i fantastyczną rywalizacją młodych zawodników. – Można się z nimi wymienić opiniami, porozmawiać, to dla mnie bardzo przyjemne spotkanie. Bardzo im wszystkim życzę, by kiedyś stanęli na podium wielkich imprez – dodaje.

fot. Marcin Gadomski

Przyszli mistrzowie

W trakcie zawodów eliminacyjnych tworzone są reprezentacje województw, które już 1 września wystąpią w Toruniu w zawodach finałowych. Program tegorocznej edycji został rozszerzony o biegi przełajowe, a także cykl zajęć dla młodszych dzieci pod hasłem #ZacznijOdLekkiej. W „Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich” biorą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. Zawodom każdorazowo towarzyszą „Strefy Młodego Olimpijczyka, gdzie dzieci i młodzież mogą sprawdzić się w wybranych, uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych.

– Jestem już po raz kolejny na eliminacjach z cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” i jak patrzę na zaangażowanie dzieciaków to mam wrażenie, że startują tutaj przyszli zwycięzcy – mówi Małgorzata Hołub-Kowalik. – Rozmawialiśmy z Angeliką, że być może oglądaliśmy tutaj paru mistrzów olimpijskich, czego im bardzo życzymy – dodaje.

16 eliminacji wojewódzkich

W ramach „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich 2023” odbędzie się łącznie szesnaście eliminacji wojewódzkich – rozegrane zostały już zawody w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Olsztynie, Bydgoszczy, Rudzie Śląskiej, Łodzi, a teraz odbyły się kolejne w Słupsku (Pomorskie) oraz w Poznaniu (Wielkopolskie). Czekają nas jeszcze zawody w Gorzowie Wielkopolskim (1.06, Lubuskie), Kielcach (2.06, Świętokrzyskie), Karpaczu (2.06, Dolnośląskie), Lublinie (6.06, Lubelskie), Stalowej Woli (6.06, Podkarpackie), Białymstoku (6.06, Podlaskie) i Opolu (15.06, Opolskie).

Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają PZU, Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Źródło: Polski Związek Lekkiej Atletyki

fot. w nagłówku Marcin Gadomski