W Poznaniu znów złapali Kenijczyka na dopingu. Trzeci rok z rzędu!

Organizatorzy 15. Poznań Półmaratonu poinformowali dzisiaj, że zdyskwalifikowali Shadracka Chesira, który w tych zawodach zajął czwarte miejsce. Kontrola wykazała w organizmie Kenijczyka obecność zabronionych środków. To już trzecia z rzędu edycja poznańskiego biegu z wykluczeniem zawodnika z Kenii za doping.

Koksiarz na aucie

Podium 15. Poznań Półmaratonu w całości należało do Etiopczyków. Wygrał Gebresilase Haftu (60:27) przed Salomonem Berihu (61:06) i Sikiyasem Abate (61:11). Jako czwarty na metę wpadł Shadrack Chesir, który uzyskał czas 61:19 będący jego rekordem życiowym. Kenijczyk okazał się jednak oszustem, który wspomagał się zabronionymi substancjami.

– Wyniki badań próbki A należącej do Shadracka Chesira, który przybiegł na metę jako czwarty, wykazały obecność środków dopingowych zabronionych zgodnie z obowiązującą „Listą Zabronioną WADA”. Zawodnik zrezygnował z prawa do padania próbki B. Tym samym wynik badania próbki A został uznany za ważny, a Organizator – Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji dyskwalifikują zawodnika. Został na niego również nałożony zakaz startu w biegach organizowanych przez POSiR – Poznań Maraton i Poznań Półmaraton na okres 2 lat – czytamy w komunikacie organizatora, który zaznaczył, że jego decyzja jest nieodwołalna.

Już wiadomo, że dyskwalifikacja Kenijczyka nie wpłynie na kolejność zawodników na podium. Skorzysta na tym za to Krystian Zalewski, który w klasyfikacji przesunie się z siódmego na szóste miejsce. Polak uzyskał czas 1:04:00.

Co ciekawe, Shadrack Chesir w Poznań Półmaratonie wystartował również w ubiegłym roku. Z wynikiem 1:01:27 zajął wtedy trzecie miejsce.

Recydywiści

To trzeci kolejny rok z dyskwalifikacją Kenijczyków na Poznań Półmaratonie. Na początku 2022 roku organizatorzy przekazali, że obecność środków dopingowych wykryto w organizmie Tabity Gichy, zwyciężczyni 13. PKO Poznań Półmaratonu. Po wykluczeniu oszustki na pierwsze miejsce przesunięta została Karolina Nadolska, która 17 października 2021 roku na ulicach Poznania pobiła rekord Polski uzyskując wynik 1:09:18.

Z kolei w maju 2022 roku gruchnęła wiadomość, że na dopingu złapana została Kenijka Lydia Simiyu, która z wynikiem 1:10:20 zajęła drugie miejsce w 14. PKO Poznań Półmaratonie. Pewne podejrzenia mogło wzbudzić już to, że 26-letnia biegaczka uzyskała nadspodziewanie dobry rezultat. Do stolicy Wielkopolski przyjechała z rekordem życiowym w półmaratonie 1:13:33, który nabiegała w 2018 roku.

Pod koniec ubiegłego tygodnia pisaliśmy natomiast o nieprawidłowościach w paszporcie biologicznym Kenijczyka Rhonexa Kipruto. Rekordzistę świata w biegu na 10 km (26:24) zawiesiła walcząca z dopingiem organizacja Athletics Integrity Unit (AIU).

Nic dziwnego, że coraz głośniej słychać głosy nawołujące World Athletics do wykluczenia Kenii ze świata lekkiej atletyki.