32. Bieg Powstania Warszawskiego w sobotę. Na liście startowej blisko 9 tysięcy zawodników

Już w sobotę, 29 lipca odbędzie się 32. edycja Biegu Powstania Warszawskiego, który tradycyjnie upamiętni historyczne wydarzenia z 1944 roku. W programie wydarzenia są zawody na dystansie 5 i 10 km. Na liście startowej biegu jest blisko 9 tysięcy nazwisk, a zapisy trwają do piątku, 28 lipca.

Trasa pełna historycznych motywów

Bieg Powstania Warszawskiego to drugi z trzech biegów Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” organizowanych wspólnie przez Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” i Fundację „Maraton Warszawski”.

Wydarzenia z tego cyklu przyciągają biegaczy wyjątkową atmosferą, motywami i oprawą. Impreza tradycyjnie nawiązuje do wydarzeń z 1944 roku. Od startu do mety biegaczom towarzyszy podniosła atmosfera i poczucie oddawania honoru bohaterom. Uczestnicy mają do wyboru dwa dystanse – 5 km (start o 20:30) oraz 10 km (start o 21:00).

Trasy Biegu Powstania Warszawskiego powiązane są z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów, jest usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. To historyczne miejsce, obok włazu do kanałów, którymi powstańcy, po przegraniu walk o Stare Miasto, ewakuowali się z do Śródmieścia i na Wolę.

Meta, również wspólna, znajduje się na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 roku przebiegała linia frontu. Na trasie oraz w okolicach startu zorganizowane będą także punkty inscenizacyjne oraz miejsca, w których usłyszeć będzie można piosenki powstańcze wykonywane również na żywo!

Obok linii mety znajduje się stadion Polonii Warszawa. Na jego płycie, pod koniec sierpnia ’44, w trakcie bitwy o przerwanie niemieckiego pierścienia na linii Dworca Gdańskiego, poległo wielu żołnierzy legendarnych batalionów „Zośka” i „Czata 49” ze zgrupowania AK „Radosław”.

To szczególne wydarzenie, które jednoczy biorących w nim udział biegaczy we wspólnym i zaszczytnym celu – możliwości oddania hołdu uczestnikom Powstania Warszawskiego. Pamięć o tamtych dniach ma swe stałe miejsce w sercach warszawiaków i warszawianek, którzy historię Powstania przekazują kolejnym pokoleniom – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Wszyscy, którzy ukończą bieg otrzymają na mecie pamiątkowy medal. Tegoroczny motyw medalu 32. Biegu Powstania Warszawskiego jest niezwykle symboliczny. Inspirowany jest on eksponatem z Muzeum Powstania Warszawskiego – puszką po konserwie, w której Powstaniec trzymał nieśmiertelnik i flagę Polski. Wygląd, forma i symbolika, a także nietuzinkowość medali to znaki rozpoznawcze wydarzeń Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”.

Pobiegną nie tylko w Warszawie

Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w biegu, ale nie mogą przyjechać do Warszawy, mają dla biegu stacjonarnego świetną alternatywę. Organizatorzy zadbali o każdego zainteresowanego, proponując bieg wirtualny.

– Będzie można wziąć w nim udział w dniach od 29 lipca do 6 sierpnia. Zachęcamy jednak do startu 29 lipca o 20:30, aby połączyć się z symbolicznie z resztą biegaczy. Każdy uczestnik, który zarejestruje swój wynik, znajdzie się w oficjalnej klasyfikacji wirtualnego 32. Biegu Powstania Warszawskiego. Wgrywanie wyników będzie możliwe od 29 lipca poprzez stronę STS – wystarczy screen z urządzenia potwierdzający pokonanie dystansu – informuje Fundacja „Maraton Warszawski”,

Każdy biegacz biegu wirtualnego ma możliwość wyboru jednego z trzech pakietów – z numerem wirtualnym, wysyłkowy z numerem drukowanym i medalem oraz wysyłkowy z numerem, medalem i koszulką. Zapisy odbywają się tradycyjnie, na stronie rejestracji Fundacji “Maraton Warszawski”.

Coś do posłuchania

– Ostatnie dni przed biegiem są wyjątkowe dla wszystkich – dla biegaczy, wolontariuszy i organizatorów. Kilka dni poprzedzających wydarzenie to czas by odebrać pakiet, zaplanować dzień startu i podreperować stan swoich zbiórek w #BiegamDobrze dla Bohaterów, ale przede wszystkim aby z zadumą pomyśleć o podniosłym charakterze biegu, do czego zachęcam. Na dwie wyjątkowe trasy 32. Biegu Powstania Warszawskiego wyruszy ponad 8 tysięcy Biegaczek i Biegaczy. Wspólnie odśpiewamy Hymn Polski i zadedykujemy ten wieczór uczestnikom wydarzeń z 1944 roku. Ten bieg to wyjątkowy symbol i wyraz tego, że żyjemy w społeczeństwie szanującym historię i własne dziedzictwo – mówi Magda Skrocka, dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”.

Poza tym organizatorzy zachęcają do wysłuchania podcastu „Biegiem w historię!” nagranego przez Łukasza Starowieyskiego i Sebastiana Pawlinę, który opowiada o trasie biegu z perspektywy historycznej.

Depozyty, dojazd na start i utrudnienia w ruchu

Każdy z dystansów będzie posiadał oddzielne wydzielone miejsce do depozytu. Dla biegu na 5 kilometrów przebieralnie znajdą się na ul. Konwiktorskiej. Natomiast dla biegu na 10 kilometrów depozyty będą się znajdować na sali gimnastycznej LO Mistrzostwa Sportowego.

W okolicach startu i mety biegu liczba dostępnych miejsc parkingowych jest bardzo ograniczona, dlatego zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej. Sugerujemy przyjazd autobusem lub tramwajem, które zatrzymują się na Pl. Bankowym lub przystanku Muranów oraz metra – stacja Ratusz Arsenał.

Uczestnikom biegu w dniu wydarzenia przysługuje bezpłatny przejazd komunikacją miejską na podstawie numeru startowego. Bezpłatne wejściówki wielorazowego użytku umożliwiające wejście do metra przez barierki będą do pobrania w Biurze Zawodów.

Ulice, które wchodzą w skład trasy biegu, będą miały ograniczony lub wyłączony ruch drogowy.  Szczegółowe informacje na temat ograniczeń w ruchu można znaleźć pod adresem: https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/informator-drogowy/

Gdzie i kiedy po pakiet?

Pakiety startowe na bieg będzie można odebrać w Biurze Zawodów, w Ośrodku „Polonia” przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie, w dniach 27-29 lipca. Godziny pracy biura w czwartek i piątek to 14:00 – 20:00. W sobotę, 29 lipca funkcjonować będzie w godzinach 10:00 – 18:00 – z tym, że od godziny 16:00 odbiór pakietów wyłącznie dla zawodników spoza Warszawy.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”