32. Bieg Powstania Warszawskiego z prawie 8 tysiącami uczestników

Zwycięzcami sobotniego 32. Biegu Powstania Warszawskiego na dystansie 10 km okazali się Tomasz Biskupski i Emilia Mazek. Była to druga odsłona tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej, do której należą również Bieg Konstytucji 3 Maja i listopadowy Bieg Niepodległości. Zapisy na ten ostatni ruszą 17 sierpnia.

Niezwykła oprawa wydarzenia pozwalała biegaczom wczuć się w szczególną atmosferę biegu. Biegi wystartowały na placu Krasińskich, bezpośrednio przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

Również trasa miała wyjątkowy charakter – prowadziła blisko miejsc związanych z wydarzeniami z 1944 roku. Meta usytuowana była na ul. Konwiktorskiej, gdzie przebiegała linia frontu. Na trasie i w okolicach startu zorganizowane były punkty inscenizacyjne oraz miejsca, w których usłyszeć było można, wykonywane również na żywo, piosenki powstańcze.

Kto najszybszy na 5 i 10 km?

Bieg na 5 kilometrów wystartował o godzinie 20:30. Poprzedziło go wspólne odśpiewanie Roty. Przed biegiem uczestników pozdrowili weterani wydarzeń z 1944 roku: Jerzy Mindziukiewicz – ps. „Jur”, Prof. Leszek Żukowski, a także Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Najszybszym mężczyzną na krótszym dystansie okazał się Oliwier Mutwil, który uzyskał czas 15:04. Wyprzedził weterana biegowych tras Mariusza Giżyńskiego (15:27) i Michała Misiewicza (15:36).

fot. Piotr Dymus

– Dobrze, że młody i zdolny Oliwier Mutwil nie dał mi szans! A jeszcze lepiej wrócić do ścigania. Zaliczyłem też najszybszy tysiączek w roku (2:54). Co prawda na ulicy Karowej w dół, ale i tak było szybko! Tu Oliwier wypracował większość przewagi. Ja z kolei urwałem się reszcie rywali, co udało się utrzymać do mety – napisał Mariusz Giżyński, w mediach społecznościowych.

Najlepszą kobietą na tej trasie była Anna Łapińska – jej rezultat to 18:04. Jako druga finiszowała Karolina Graczyk (18:29), a trzecie miejsce zajęła Anna Wojcieszuk (18:46).

Bieg główny na 10 kilometrów rozpoczął się o godzinie 21:00. Przed startem uczestnicy wysłuchali hymnu Polski i po chwili ruszyli na trasę. Pierwszy linię mety przekroczył Tomasz Biskupski, który uzyskał czas 31:56. Drugie miejsce należało do Tomasza Mikulskiego (32:48), a na podium załapał się jeszcze Marcin Getek (32:55).

W rywalizacji kobiet poza konkurencją była Emilia Mazek, która finiszowała z czasem 34:47. Na drugim miejscu uplasowała się Małgorzata Czarnota (37:19), a na trzecim Marta Kaźmierczak (37:24).

– Gratulujemy świetnych wyników zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom biegu! To wydarzenie to piękna forma uczczenia pamięci i wyraz patriotyzmu. Cieszę się, że biegacze i biegaczki tak licznie stawili się na starcie. Spotkać na trasie uczestników w każdym wieku, którzy biegną z myślą oddania hołdu Powstańcom Warszawskim to zaszczyt i przeżycie niezwykle budujące. Z zadumą i niezwykłą dojrzałością przeżywamy ważne dla Polski rocznice – mówi Magda Skrocka, dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”.

Do mety 32. Biegu Powstania Warszawskiego łącznie dotarło niemal 8 tysięcy biegaczy. 4,6 tysiąca ukończyło zmagania na 10 km a 3,2 tysiąca pokonało dystans 5 km. Wsród uczestników znalazł się również nasz redakcyjny kolega Damian Bąbol, który na trasę zabrał ze sobą swoje dzieciaki.

fot. Piotr Dymus

Medale wciąż czekają

Wszyscy, którzy chcieli sportowo oddać hołd Bohaterom Powstania i uczestniczyć w biegu, lecz nie mogli pojawić się na starcie w Warszawie, mogą wziąć udział w biegu wirtualnym.

Zapisy do tej rywalizacji potrwają do 6 sierpnia. Wszyscy, którzy zarejestrują swój wynik, znajdą się w oficjalnej klasyfikacji wirtualnego 32. Biegu Powstania Warszawskiego. Każdy ma możliwość wyboru jednego z trzech pakietów – z numerem wirtualnym, wysyłkowy z numerem drukowanym i medalem oraz wysyłkowy z numerem, medalem i koszulką.

Medal biegu wirtualnego jest taki sam, jak biegu stacjonarnego. Pamiątka z tegorocznej edycji wydarzenia jest niezwykle wyjątkowa – inspirowana eksponatem z Muzeum Powstania Warszawskiego – puszką po konserwie, w której Powstaniec trzymał nieśmiertelnik i flagę Polski.

Zapisy odbywają się tradycyjnie, na stronie rejestracji Fundacji “Maraton Warszawski”.

Biegać Dobrze dla Bohaterów można do 11 sierpnia

#BiegamDobrze dla Bohaterów to edycja specjalna akcji charytatywnej Fundacji „Maraton Warszawski”. Wirtualną zbiórkę dobroczynną mógł założyć każdy, kto zapisał się na 32. Bieg Powstania Warszawskiego – także uczestnicy biegu wirtualnego. W ramach #BiegamDobrze dla Bohaterów zbierane są środki, które zamienione zostaną na nowy aparat słuchowy, chodzik czy wózek dla podopiecznych Stowarzyszenia Monopol Warszawski.

Stowarzyszenie utworzyło w Warszawie przy ul. Nowolipie 22 pierwszy i jedyny w Polsce dzienny ośrodek dla weteranów – uczestników Powstania Warszawskiego. Organizacja zapewnia między innymi niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny; podczas ubiegłorocznej odsłony akcji udało się zebrać środki, które pozwoliły na zakup 10 wózków, 9 chodzików i dofinansowanie do 2 par okularów korekcyjnych.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”