Byliśmy na ASICS Physio Summit. Właściwy dobór butów ma znaczenie [RELACJA]

Wczoraj w centrali ASICS w Warszawie odbyło się spotkanie „ASICS Physio Summit”, w którym udział wzięło kilkunastu fizjoterapeutów z całej Polski. Tematem prezentacji i rozmów była m.in. współpraca na rzecz budowy świadomości osób aktywnych dotyczącej prawidłowego doboru butów biegowych. Uczestnicy przyjrzeli się również z bliska, jak wyglądają technologie ASICS wykorzystywane w obuwiu biegowym i narzędzia do określania typu stopy.

ASICS to akronim łacińskiej sentencji „Anima Sana in Corpore Sano”, która w wolnym tłumaczeniu oznacza „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Środowe wydarzenie w Warszawie pokazało, że to motto dla japońskiej marki nie jest tylko pustym sloganem, a firma podejmuje konkretne działania na rzecz dbania o zdrowie i komfort biegaczy oraz osób aktywnych fizycznie.

Cel spotkania był przede wszystkim edukacyjny. ASICS zaangażował się w dyskusję z fizjoterapeutami, ponieważ w ocenie przedstawicieli tej marki odgrywają oni kluczową rolę w zapewnianiu opieki nad zdrowiem fizycznym, diagnozowaniu ewentualnych problemów i udzielaniu wskazówek dotyczących rehabilitacji i zapobieganiu urazów. Rozmowy dotyczyły m.in. potrzeb i wyzwań, z jakimi borykają się osoby aktywne, w tym fani biegania.

fot. Piotr Kucza

Pronacja, nadpronacja, pronacja zmęczeniowa, supinacja to terminy, które niewiele mówią początkującym biegaczom. Warto jednak zapoznać się z nimi, aby uniknąć urazów czy kontuzji, ponieważ równie istotne, jak styl biegania, jest prawidłowe dobranie biegowego obuwia. Każda aktywność, aby była poprawnie wykonywana, wymaga odpowiedniego sprzętu. Oczywiście, nie trzeba od razu inwestować w odzież najwyższej jakości, ale bez właściwego obuwia do biegania ani rusz.

– Dobór odpowiedniego obuwia, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwym zadaniem. Na początku należy określić rodzaj swojej stopy, która może być neutralna, pronująca lub supinująca. Jeśli brakuje nam czasu na profesjonalnie wykonane badanie, możemy we własnym zakresie przeprowadzić analizę kroku czy sposób ścierania podeszwy. Wszystko zależy od przechyleń do wewnątrz lub na zewnątrz zarówno stóp, jak i kolan – mówi Łukasz Kłos, fizjoterapeuta i członek ASICS FrontRunner Poland.

Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto przyjrzeć się swoim starszym modelom. Wyznacznikiem może być ustawienie pięty. Jeśli tył butów przechyla się w jedną ze stron, może to świadczyć o nadpronacji lub nadsupinacji. Zużycie wewnętrzne z reguły jest efektem dysproporcji pomiędzy długością nóg lub zbyt mocnego lądowania na jedną piętę. Inne sygnały to wytarta krawędź, starta pięta oraz wyraźnie zaznaczone starcie przodu podeszwy w obrębie dużego palca. Należy mieć to na uwadze podczas wizyty w sklepie.

Mocna dawka wiedzy

„ASICS Physio Summit” obejmował dwie części – teoretyczną i warsztatową. W tej pierwszej uczestnicy otrzymali solidną dawkę wiedzy na temat filozofii marki w kwestii produkcji butów biegowych, a także garść informacji na temat technologii używanych w butach ASICS. Eksperci firmy przedstawili również klasyfikację modeli z podziałem na przeznaczenie tj. treningowe, startowe i terenowe.

Najwięcej uwagi poświęcono dwóm modelom, które w tym roku zadebiutowały na sklepowych półkach – mowa o ASICS Gel-KAYANO 30 dla pronatorów i ASICS Gel-NIMBUS 25 dla biegaczy o stopie neutralnej. Oba zostały gruntowanie przeprojektowane, zarówno w zakresie profilu buta, jak i technologii. Cechą wspólną jest zastosowanie ultralekkiego PureGEL do amortyzacji kontaktu stopy z podłożem. Jego skuteczność została udowodniona testem surowego jajka, które zrzucone z wysokości 1,2 m na powierzchnię żelu nie stłukło się.

fot. Piotr Kucza

Uczestnicy spotkania poznali również różne rodzaje pianek stosowanych w podeszwie środkowej butów, a także jak ewoulowały one w ciągu ostatnich lat. Nie zabrakło także prezentacji innowacyjnej technologii 4D Guidance System, która odpowiada za stabilizację w modelu Gel-KAYANO 30. To kompletnie nowe rozwiązanie, które bazuje na trzech dobrze znanych już wymiarach związanych z samą podeszwą – szerokości, długości i głębokości oraz wprowadza całkowicie nowy wymiar, czyli czas spędzony w nadmiernej pronacji.

Warto wybierać świadomie

W części warsztatowej uczestnicy mieli okazję przetestować trzy modele butów o różnym przeznaczeniu. Wśród nich znalazł się Gel-KAYANO 30, dodatkowy model treningowy oraz buty startowe z karbonową płytką. Reprezentująca naszą redakcję Aleksandra Mądzik oprócz flagowego buta dla prontatorów sprawdziła również jak biega się w ASICS Gel-CUMULUS 24 oraz ASICS METASPEED Sky +.

– Co było szczególnie interesujące, mogliśmy osobiście sprawdzić, jak nasza noga zachowuje się w każdym z tych modeli butów. To pozwoliło nam dokładniej zrozumieć, jakie rozwiązanie najlepiej współgra z indywidualnym stylem biegu i potrzebami. Możliwość przetestowania różnych butów na miejscu pokazała nam, jak duży wpływ świadomy wybór ma na nasz komfort i wydajność podczas biegania – mówi Aleksandra Mądzik.

fot. Piotr Kucza

Uczestnicy spotkania w siedzibie ASICS Polska mogli skorzystać z urządzenia Run Analyzer na oddzielnych bieżniach, gdzie przy wsparciu eksperta mogli dokonać doboru obuwia pod kątem stylu biegania. ASCIS Run Analyzer to specjalistyczny sprzęt skanujący, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby przeanalizować indywidualny rodzaj kroku, tzw. pronację. Jest to sposób ułożenia stopy podczas jej kontaktu z podłożem.

Określenie konkretnego typu stopy pozwala dobrać odpowiednie buty biegowe. Do badania wykorzystuje się bieżnię oraz tablet z wgraną, profesjonalną aplikacją ASICS. Za pomocą technologii można dobrać idealne buty do biegania i zredukować granicę błędu do minimum.

– Takie spotkanie jak to zorganizowane przez ASICS obejmujące prezentacje, dyskusje i możliwość testowania produktów z pewnością wyposażyło fizjoterapeutów w praktyczną wiedzę o butach produkowanych przez tę markę. Myślę, że dzięki temu będą mogli w stanie w bardziej kompleksowy sposób objąć opieką swoich biegających pacjentów. Z kolei dla marki ASICS była to świetna okazja do zdobycia cennych informacji zwrotnych od ekspertów z obszaru fizjoterapii, które mogą wpłynąć na dalszy rozwój produktów i technologii – podsumowuje nasza reporterka.

red

fot. w nagłówku Piotr Kucza

materiał reklamowy