Włocławek 2023. Sypnęło minimami na mistrzostwa Europy U-23

Siedem minimów na mistrzostwa Europy U-23 w Espoo uzyskali lekkoatleci podczas dwudniowych 40. mistrzostw Polski do lat 23, które odbyły się we Włocławku.

Wielkie emocje

Wysoką formę młodzi lekkoatleci zaprezentowali już w pierwszym dniu zawodów. Jednym z najciekawszych biegów był ten na 3000 metrów z przeszkodami. Od startu na prowadzeniu utrzymywał się Maciej Megier, za którego plecami niczym cień podążał obrońca tytułu Adam Kołodziej. Przed ostatnim okrążeniem do walki o wygraną włączył się jeszcze Adam Ochnik.

Na przeciwległej prostej prowadzenie odzyskał jednak Megier, który pewnie pobiegł do mety zwyciężając z czasem 8:40.23. Drugi był Adam Kołodziej, który poprawił rekord życiowy i wynikiem 8:42.24 wypełnił minimum na mistrzostwa Europy U23. Trzeci z najlepszym wynikiem w karierze – 8:43.47 – był Adam Ochnik. Szybciej od minimum pobiegli też czwarty na mecie Wiktor Antosz (8:46.38) i piąty Szymon Skalski (8:49.64).

Na tym dystansie u pań Julia Koralewska po samotnym biegu wygrała tytuł mistrzyni Polski z czasem 9:52.88. Druga była Agnieszka Chorzępa – 10:01.00. Obie panie miały już wcześniej wywalczone minima na mistrzostwa Europy U-23, a w sobotę wskaźnik uzyskała trzecia na mecie Emilia Mikszuta – 10:08.56.

Mimo nieobecności Pii Skrzyszowskiej finał przyniósł wysoki poziom i dużo emocji. Po udanym biegu zwycięstwo i złoty medal zdobyła Weronika Nagięć. Podopieczna Macieja Gizy wyrównała drugi najlepszy wynik w karierze triumfując z czasem 13.19. Drugie miejsce zajęła Weronika Barcz – wynik 13.40 jest drugim najlepszym w jej życiu. Trzecia była Kaja Wesołowska, która uzyskała czas 13.49 i otarła się o wynoszące 13.45 minimum na mistrzostwa Europy U-23.

Posiadająca już wskaźnik na europejski czempionat, trzecia przed rokiem w mistrzostwach kraju młodzieżowców, Marika Majewska popełniła falstart w biegu eliminacyjnym i została wykluczona z dalszej rywalizacji.

Szymański przyspiesza

Coraz szybszy jest Jakub Szymański. Celujący w podium mistrzostw Europy płotkarz Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego poprawia się z biegu na bieg. Ostatnio w Ostrawie uzyskał 13.58, a we Włocławku dwukrotnie uzyskiwał lepsze wyniki. Najpierw pewnie wygrał bieg eliminacyjne z czasem 13.56, a w finale było jeszcze szybciej. Podopieczny Bernarda Wernera zdystansował rywali wygrywając z najlepszym rezultatem w sezonie – 13.54.

W bardzo wyrównanym biegu finałowym na 100 metrów najlepszy okazał się Adam Łukomski, który zaledwie o 0.01 sekundy pokonał Łukasza Żoka. Złoty medalista uzyskał czas 10.40, srebrny 10.41. Brązowy medal wywalczył niespodziewanie Anton Bachórski, który poprawił rekord życiowy – 10.47. Po świetnym występie w eliminacjach – 10.33, rekord życiowy i minimum na mistrzostwa Europy do lat 23 – finałowego biegu nie ukończył Oliwer Wdowik.

Dwa zwycięstwa Horowskiej

Świetna walka Moniki Romaszko i Nikoli Horowskiej była z kolei ozdobą finałowego biegu na 100 metrów kobiet. Ta druga zaimponowała formą już w eliminacjach uzyskując czas 11.45 i wypełniając minimum na mistrzostwa Europy do lat 23.

W finale Romaszko i Horowska o zwycięstwo walczyły do ostatnich metrów. Ze znakomitym wynikiem 11.32 wygrała Monika Romaszko. Zawodniczka Agrosu Zamość poprawiła rekord życiowy i przesunęła się na szesnaste miejsce w polskich tabelach historycznych. Druga na mecie była Nikola Horowska – 11.38. Na trzecim stopniu podium stanęła Dorota Puzio – 11.66.

Po zdobyciu w sobotę srebrnego medalu w sprincie na 100 metrów Nikola Horowska drugiego dnia zawodów okazała się najlepsza na dwukrotnie dłuższym dystansie. Zawodniczka Tomasza Saski wygrała bieg na 200 metrów z czasem 23.19 i pokonała na mecie, po bardzo interesującej walce na finiszowej prostej, mistrzynię „setki” – Monikę Romaszko (23.31). Brązowy medal zdobyła najlepsza w pierwszej serii, czyli Kinga Gacka. Bydgoszczanka przy wietrze o mocy ponad 5 m/s uzyskała 24.10.

Konkursowi skoku w dal kobiet towarzyszyły silne podmuchy w plecy zawodniczek. Zwyciężyła Nikola Horowska, która w pierwszych dwóch skokach osiągała 6.42 i 6.49 – wiatr wiał wówczas z siłą dochodzącą do 4,5 m/s w plecy. Świetną formę podopieczna Tomasza Saski pokazała też przy minimalnie przekraczającym dopuszczalne normy wietrze – w czwartej próbie Horowska poszybowała na znakomite 6.68 (+2,1 m/s). Drugie miejsce w konkursie zajęła Anna Matuszewicz – skoczyła 6.30 przy wietrze o mocy ponad 5 m/s w plecy. Brąz wywalczyła Roksana Jędraszak – 6.27w (+4,1 m/s).

Świetnie spisała się młociarka Karolina Bomba, która wynikiem 63.41 poprawiła rekord życiowy i zapewniła sobie prawo startu w mistrzostwach Europy młodzieżowców w Espoo. Bezdyskusyjnie najlepszym oszczepnikiem mistrzostw Polski był Eryk Kołodziejczak. Zawodnik Startu Nakło we wszystkich seriach osiągał wyniki ponad 70 metrów. W najlepszym rzucie, z trzeciej kolejki, osiągnął 76.70.

Przyszłoroczne 41. PZLA Mistrzostwa Polski U23 zorganizuje Lublin.

Pełne wyniki: Włocławek