Oto skład polskiej reprezentacji na Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce w Budapeszcie

67 zawodników liczy reprezentacja Polski na Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata, które w dniach 19-27 sierpnia odbędą się w Budapeszcie. W ostaniej chwili do kadry biało-czerwonych dołączyła sprinterka Kristina Cimanouska, której światowa federacja World Athletics właśnie zezwoliła na start w polskich barwach.

Polskie gwiazdy

W kadrze Polski znaleźli się medaliści poprzednich mistrzostw świata w Eugene – chodziarka Katarzyna Zdziebło oraz młociarze Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek. Najjaśniej świecącą gwiazdą reprezentacji jest Natalia Kaczmarek, która w tym sezonie wygrała już trzy biegi na 400 metrów na mityngach Diamentowej Ligi i poprawiła swój rekord życiowy na dystansie jednego okrążenia (49.48). W stolicy Węgier Polska wystawi też cztery sztafety – wszystkie oprócz męskiej 4 x 400 metrów.

Cieszy obecność w kadrze Marka Zakrzewskiego, który dzisiaj w Jerozolimie został mistrzem Europy juniorów na dystansie 100 metrów. Dokonał tego jako pierwszy Polak w historii. Uzyskał wynik 10.25, który jest nowym rekordem Polski juniorów.

fot. Tomasz Kasjaniuk

Powołanie otrzymała również sprinterka Aleksandra Piotrowska, która w Budapeszcie wystartować ma w sztafecie 4 x 100 metrów. Zobaczymy, czy 18-letnia biegaczka zdąży się wykurować, bo dzisiaj podczas Mistrzostw Europy juniorów w eliminacjach biegu na 100 metrów doznała kontuzji kolana.

– Serce mi pęka, ale cóż taki jest sport. Wylałam już chyba wszystkie łzy ale wiem, że moja kontuzja kolana nie pozwoliłaby mi wystartować w 100%, a potem mogłabym sobie tylko pluć w brodę, że jest gorzej. Więc odpuściłam z wielka nadzieją, że uda mi się wystartować w sztafecie 4 x 100 metrów i wesprzeć dziewczyny w osiągnięciu jak najlepszego wyniku –  napisała Aleksandra Piotrowska w mediach społecznościowych.  – Fizjoterapeuci mówią, że to nic strasznego i przeszkadza mi tylko opuchlizna. Nie pozostaje mi nic innego jak regenerować się i robić wszystko, żeby jeszcze wystartować – dodała uspokajająco.

Dwa dni temu (6 sierpnia) światowa federacja World Athletics potwierdziła, że była członkini kadry olimpijskiej Białorusi Kristina Cimanouska może oficjalnie startować w naszej reprezentacji. Zawodniczka od roku posiada polskie obywatelstwo, jednak zgodnie z przepisami federacji przed dopuszczeniem do startu w nowych barwach powinny wcześniej upłynąć 3 lata od zmiany obywatelstwa. W szczególnych przypadkach okres karencji może jednak zostać skrócony i tak stało się w przypadku Cimanouskiej.

W ten szczęśliwy sposób kończy się historia biegaczki, która podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio opuściła reprezentację Białorusi. W polskich barwach w Budapeszcie sprinterka może zadebiutować w biegu na 200 m (miejsce otrzymała z relokacji) i w sztafecie 4 x 100 metrów.

Kogo zabraknie w Budapeszcie?

Zauważalny jest brak w polskiej ekipie Patryka Dobka, brązowego medalisty na 800 m z Tokio, doświadczonej Anny Kiełbasińskiej oraz jej koleżanek ze sztafety 4 x 400 Justyny Święty-Ersetic, Igi Baumgart-Witan oraz Kingi Gackiej. W Budapeszcie nie zobaczymy oszczepniczki Marii Andrejczyk, a także wieloboistki Adrianny Sułek, której absencja jest niemałą sensacją.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata odbędą się w Budapeszcie w dniach 19-27 sierpnia. Globalny czempionat świętuje w tym roku 40-lecie. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1983 roku w Helsinkach. Budapeszt debiutuje w roli gospodarza mistrzostw, ale w 2004 roku był już organizatorem halowych mistrzostw świata.

Pełny skład reprezentacji Polski

red, pzla

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk