Podcast Kuby Pawlaka z nową nazwą Race Pace. Do studia powrócił Marcin Nagórek

Gościem najnowszego podcastu Kuby Pawlaka jest Marcin Nagórek, trener biegania, który tym razem odpowiadał na pytania dotyczące siły biegowej. Jedna z najpopularniejszych audycji o bieganiu w Polsce z początkiem sierpnia zmieniła nazwę z „42, 195 FM” na „Race Pace – podcasty o bieganiu.”

Słuchaj podcastu

– To nie będzie kolejna rozmowa o tym, że warto się wzmacniać i skipować. Każdy wie, że siła biegowa to podstawa unikania kontuzji i wspierania sportowego rozwoju. Dziwi jednak fakt, że tak podstawowy termin nie ma w literaturze jednoznacznej definicji – mówił gospodarz podcastu Kuba Pawlak we wprowadzeniu do rozmowy z Marcinem Nagórkiem.

W zależności od specyfiki wysiłku, do jakiego się przygotowujemy oraz fazy tych przygotowań, może ona być umiejscowiona pomiędzy czystą sprinterską mocą generowaną bez względu na koszt energetyczny, a wytrzymałością siłową. Można rozumieć to jako coś, co pomoże nam na ostatnich metrach długiego biegu nie łamać się w biodrach i dłużej zachować sprężystość odbicia.

– Liczba wariacji treningu sprawia, że w jednej rozmowie nie da się wyczerpać tematu siły. W tym odcinku, wspólnie z Marcinem Nagórkiem, udało się jednak odpowiedzieć na kluczowe pytanie: dlaczego siła nie tylko jest podstawą, ale może być też rewolucją w myśleniu o biegowym progresie – podkreślił Kuba Pawlak.

Z rozmowy dowiecie się m.in.:

– czy złe podejście do tematu siły jest bolączką “polskiej myśli szkoleniowej”?
– na czym polega paradoks robienia siły bez wzmacniania mięśni?
– jak robią to w Afryce i Norwegii?
– czy trening siły podlega periodyzacji?
– jak siła pomaga sterować formą?

Nowa nazwa, ten sam dobry podcast

To trzecia wizyta Marcina Nagórka w studiu u Kuby Pawlaka. Pierwsza audycja była poświęcona dostosowywaniu treningu do swoich predyspozycji a druga o norweskiej szkole treningu.

O zmianie nazwy podcastu Pawlak poinformował na początku sierpnia.

– Dowiedziałem się, że niedawno inny podmiot zastrzegł i chce teraz korzystać z podobnej nazwy, jaką ja stosowałem dotychczas. Mi absolutnie szkoda jest energii na spory, bo wolę ją przekierować na robienie dla Was dobrych podcastów – podkreślił Kuba Pawlak wyjaśniając powody zmiany nazwy audycji.

Źródło: Race Pace – podcasty o bieganiu, red